Stomatologia zachowawcza
Na wizytę kontrolną do stomatologa należy zgłaszać się co 6 miesięcy. Przy okazji wizyty warto wykonać zabiegi higienizacyjne – scaling, piaskowanie oraz fluoryzację.
Badanie radiologiczne pozwala dokładnie zdiagnozować ubytki w uzębieniu. W Scandinavian Clinic zalecamy wykonywanie zdjęcia rentgenowskiego zębów przed każdym kompleksowym leczeniem stomatologicznym.
Co pół roku należy odwiedzić dentystę i skontrolować stan uzębienia. Wykonanie zdjęcia pantomograficznego pozwala zdiagnozować ubytki w wypełnieniu lub próchnicę, która rozwija się pod nim. W przypadku ubytków lub rozwoju choroby - wypełnienie należy wymienić.
Zadaniem środka znieczulającego jest zablokowanie odczuwania bólu. Igła, jaką podawane jest znieczulenie, jest bardzo cienka, a ukłucie przy precyzyjnej aplikacji - ledwo odczuwalne. Pacjenci, którzy boją się bólu podczas iniekcji w Scandinavian Clinic mogą dodatkowo skorzystać ze znieczulenia powierzchniowego. Przed podaniem środka znieczulającego stosuje się miejscowy żel minimalizujący doznania bólowe.
Wybór wypełnienia pozostaje w gestii lekarza, który oceni jaki jego rodzaj będzie najlepszy dla danego zęba i ubytku.
Leczenie kanałowe
Współczesne metody leczenia kanałowego w większości przypadków nie powodują przebarwień. Zmiana koloru zęba jest jednak możliwa, ponieważ leczenie kanałowe usuwa miazgę zębową (żywa część zęba, która pośredniczy w dostarczaniu tkankom substancji odżywczych), co może powodować jego ciemniejszą barwę. Pacjent chcący poprawić estetykę zęba może poprosić o przygotowanie propozycji, związanej z wybieleniem, wstawieniem korony protetycznej lub wykonać licówkę.
Skuteczność pierwotnego leczenia kanałowego szacuje się na 96%. Jego rezultatem jest długotrwałe zachowanie zdrowych zębów. Nie znaczy to jednak, że po zakończeniu leczenia można przestać dbać o stan uzębienia. Wręcz przeciwnie – powinniśmy być jeszcze bardziej zmotywowani do profilaktyki i higieny jamy ustnej.
Nie istnieje jeszcze alternatywa dla leczenia kanałowego. To jedyna metoda, która pozwala na zachowanie naturalnych zębów, bez konieczności ich usuwania i podejmowania leczenia implantologicznego.
Wybielanie
Wybielanie zębów wykonane w gabinecie stomatologicznym jest całkowicie bezpiecznym zabiegiem.
Wybielanie zębów nie jest bolesne. Po zabiegu pacjent może odczuwać nadwrażliwość, która utrzymuje się przez około tydzień.
Protetyka
Adaptacja do protezy wymaga czasu. Może ona zająć od kilku dni do kilku tygodni. Warto być cierpliwym i nie zrażać się niepowodzeniami. Aby ułatwić sobie przystosowanie do nowej sytuacji, można stosować ćwiczenia poprawiające pracę mięśni lub czytać na głos.
Nie. Samodzielne korygowanie protez może zniszczyć uzupełnienie i stać się przyczyną uszkodzenia tkanek jamy ustnej.
Protezę należy zmieniać co około 5 lat. Ze względu na zanik kości pod płytą protezy, z biegiem czasu może stać się mniej stabilna.
Chirurgia
Przez 2 godziny po wyrwaniu zęba nie wolno jeść i pić. Po zabiegu warto przejść na dietę półpłynną np. jogurty, produkty mleczne.
Po usunięciu zęba nie wolno kilka dni płukać ust, aby nie wypłukać skrzepu, który zarasta ranę po usuniętym zębie. Powinniśmy myć zęby, omijając ranę po usuniętym zębie.
Znieczulenie podawane dzieciom przy usunięciu zęba lub zakładaniu wypełnienia różni się od środków podawanych osobom dorosłym – podaje się je w minimalnych ilościach, inny jest również ich skład.
Ortodoncja
Nie da się jednoznacznie oszacować, ile trwa prostowanie zębów. Wszystko zależy od tego, jak duże jest stłoczenie oraz wada całkowita.
Zakładanie aparatu i wizyty kontrolne nie bolą. Ból może sprawiać proces prostowania zębów, jednak jest to kwestia indywidualna. Po założeniu aparatu ortodontycznego następuje proces adaptacji, podczas którego zęby mogą boleć przy nagryzaniu przez około dwa tygodnie.
Najlepszym sposobem na zapobieganie ranom w jamie ustnej jest wosk ortodontyczny, który przykleja się na zamek w newralgicznym miejscu.
Po założeniu aparatu należy wybierać produkty miękkie, a większe kroić na mniejsze kawałki. Kiedy nabierzemy wprawy i przyzwyczaimy się do aparatu, możemy wrócić do stałej diety. Należy pamiętać, aby unikać twardych pokarmów (orzechy, suchary, jabłka) oraz lepkich.
Nosząc aparat ortodontyczny, należy myć zęby po każdym posiłku (najlepiej szczoteczką elektryczną i pastą o działaniu przeciwpróchniczym lub antybakteryjnym) i regularnie nitkować przestrzenie międzyzębowe. Warto również zaopatrzyć się w irygator, który miesza powietrze z wodą i spręża je, dzięki czemu powstają mikrobąbelki, które pod ciśnieniem czyszczą przestrzenie międzyzębowe.
Radiologia
W Scandinavian Clinic stosujemy najnowocześniejszy sprzęt, który pozwala na zminimalizowanie dawki, którą otrzymuje pacjent. Należy oczywiście zachować ostrożność i nie stosować tej metody bez potrzeby. Decyzja o badaniu rentgenowskim zostaje podjęta przez lekarza, który uprzednio zbiera informacje na temat stanu zdrowia pacjenta.
Przyjmuje się, że informacje zawarte na zdjęciu pantomograficznym są aktualne przez około 1,5 roku. Konieczność wykonania nowego zdjęcia podejmowana jest przez lekarza indywidualnie dla każdego Pacjenta.
Nie ma przeciwwskazań, aby do badania tomografem stomatologicznym przystąpić na czczo.
Nie, aby wykonać zdjęcie punktowe zęba nie jest potrzebne skierowanie. Jednakże na badanie pantomograficzne i CBCT skierowanie jest już koniecznością. W Scandinavian Clinic zalecamy wykonywanie zdjęcia rentgenowskiego zębów przed każdym kompleksowym leczeniem stomatologicznym.
Implantologia
Braki w uzębieniu to problem nie tylko estetyczny. Usunięcie zęba wpływa na zgryz – zęby przesuwają się w kierunku wolnej przestrzeni. Przekrzywione i pochylone, ulegają nadmiernym przeciążeniom, szybciej się niszczą i są bardziej narażone na próchnicę. Następstwem braków w uzębieniu są również kłopoty z gryzieniem i rozdrabnianiem pokarmu oraz stopniowy zanik kości w miejscu po usunięciu zęba. Proces zaniku najintensywniejszy jest w pierwszym roku po utracie zęba (około 60%) – to dlatego brakujące uzębienie należy uzupełnić jak najszybciej.
Korony protetyczne (tzw. koronki) to stałe uzupełnienie protetyczne pozwalające odbudować zęby, w których stan uniemożliwia zakładanie wypełnień (plomb). Ich zadaniem jest poprawa wyglądu oraz przywrócenie funkcji zęba. Korony klasyfikuje się pod względem m.in. materiału, z jakiego zostały wykonane. Korony metalo-ceramiczne bardzo dobrze się prezentują, a wyglądem przypominają szkliwo. Korony cyrkonowe łączą dużą wytrzymałość z dobrą prezencją, nie powodują uczuleń oraz izolują temperaturowo.
O implanty dbamy tak, jak o naturalne zęby. Po zabiegu wszczepienia implantów należy wyjątkowo dokładnie dbać o higienę jamy ustnej. Podczas pierwszych tygodni, w trakcie szczotkowania zębów należy omijać okolicę, w której przeprowadzono zabieg. Warto również 3-4 razy dziennie stosować płukanki. Gdy okolica poddana zabiegowi wygoi się, zaleca się czyścić zęby po każdym posiłku miękką szczoteczką. Specjaliści Scandinavian Clinic w trakcie wizyty poinstruują, jak prawidłowo dbać o zęby oparte na implantach. Zalecane są wizyty kontrolne co 6 miesięcy.
Profilaktyka
Kamień nazębny powstaje na skutek nagromadzenia się na zębach resztek pokarmowych i bakterii. Problem może się nasilać w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej, uwarunkowań genetycznych, palenia papierosów, picia dużej ilości kawy i herbaty, wad zgryzu, źle wykonanych wypełnień lub nieprawidłowej diety.
Fluoryzacja zębów wzmacnia szkliwo oraz chroni zęby przed działaniem kwasów i bakterii. Ma więc sens zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Zabieg jest w pełni bezpieczny i nie uszkadza szkliwa zębów. Po zabiegu może wystąpić krótkotrwała nadwrażliwość zębów, którą można zniwelować, poddając się zabiegowi fluoryzacji lub stosując pasty i płukanki przeznaczone do wrażliwych zębów.
Zabieg higienizacji dedykowany jest wszystkim pacjentom, chcącym cieszyć się zdrowymi i estetycznie wyglądającymi zębami. Z zabiegu powinni korzystać szczególnie Pacjenci, którzy palą papierosy, spożywają kawę, herbatę, czerwone wino lub w ich diecie występują produkty mocno barwiące. Również Pacjenci z aparatami ortodontycznymi lub osoby, które decydują się na zabieg wybielania zębów.
Periodontologia
Najczęściej problem zaczyna się od zaczerwienienia dziąseł oraz niewielkiego krwawienia podczas szczotkowania. Niepokojące mogą być również nieprzyjemny zapach z ust oraz widoczny osad i kamień na zębach. Dalszy postęp choroby może doprowadzić do cofania się dziąseł i odsłaniania szyjek zębowych. Zęby stają się nadwrażliwe na ciepłe i zimne pokarmy, w końcu zaczynają się chwiać. Takie objawy mogą świadczyć o rozwijającej się paradontozie.
Scaling naddziąsłowy to usunięcie kamienia nazębnego zgromadzonego na powierzchniach koron zębów, a scaling poddziąsłowy to usuwanie złogów kamienia znajdujących się pod dziąsłami.
Nie. Szczotkowanie, nitkowanie i płukanie zębów to podstawowe czynności higieniczne, które pozwalają na utrzymanie zdrowych zębów i dziąseł. Spróbuj zmienić szczoteczkę lub płyn do płukania jamy ustnej. Jeśli problem będzie się powtarzał, zapraszamy na wizytę kontrolną do Scandinavian Clinic.