Higiena jamy ustnej. 4 zasady higieny jamy ustnej
Według statystyk przeciętny Polak ma 13 zębów zaatakowanych przez próchnicę. Zazwyczaj odpowiada za nią niewłaściwa higiena jamy ustnej. Jak się przed nią uchronić? Higiena jamy ustnej - sprawdź wszystkie zasady!

Higiena jamy ustnej to ważna sprawa! Po pierwsze: regularnie myj zęby

Dla pełnej higieny jamy ustnej należy myć zęby po każdym posiłku. Jeśli nie masz takiej możliwości – pamiętaj, aby robić to rano i wieczorem, a w ciągu dnia przepłukać jamę ustną specjalistycznym płynem z fluorem. Nie zapominaj również o myciu języka za pomocą szczoteczki lub skrobaczki.

Po drugie: nitkowanie zębów

Regularne mycie zębów nie wystarczy, aby cieszyć się pięknym uśmiechem. Dlatego pamiętaj o stosowaniu nici dentystycznej, aby oczyścić przestrzenie międzyzębowe. Możesz jej używać po każdym posiłku.

"

Dla osób noszących aparat ortodontyczny dostępne są specjalne nici dentystyczne ze sztywno zakończoną końcówką oraz szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.

"

Po trzecie: pamiętaj o wizytach kontrolnych u stomatologa

Wizyty u stomatologa powinny odbywać się regularnie – tylko tak sprawdzisz stan zębów i zapobiegniesz próchnicy. Raz na pół roku należy wykonać profesjonalną higienizację (scaling, piaskowanie, fluoryzacja). Jeśli pijesz dużo kawy i herbaty lub palisz papierosy na higienizację zgłoś się co trzy miesiące.

Higiena jamy ustnej to ważna sprawa! A odpowiednia profilaktyka to klucz do sukcesu!

Po czwarte: jedz zdrowo

W miarę możliwości ogranicz picie kawy i mocnej herbaty oraz palenie papierosów. Szkodliwy wpływ na zdrowie jamy ustnej ma również spożywanie dużej ilości słodyczy. Pamiętaj, że po zjedzeniu pokarmów zawierających kwas: wino, cola, cytrusy – dopiero po półgodzinnej przerwie powinieneś umyć zęby.

Pierwiastkiem, który odgrywa znaczącą rolę w zachowaniu pięknego uśmiechu, jest wapń. Jedz produkty bogate w ten minerał (nabiał, szpinak, migdały, tofu) lub suplementuj ten składnik. Dostarczanie odpowiedniej ilości witamin (A,C,D) i składników mineralnych (fosfor, żelazo) wpływa na odpowiednią mineralizację i rozwój twardych tkanek zęba.

Odpowiednia profilaktyka to klucz do sukcesu: zęby bez próchnicy i resztek pokarmowych, dziąsła bez tendencji do krwawienia i problemów z nieświeżym oddechem. Jeśli o to nie zadbamy w jamie ustnej zaczną namnażać się bakterie, które doprowadzą do uszkodzenia szkliwa i spowodują rozwój próchnicy.

Chcesz więcej? Zapisz się do naszego newslettera! Otrzymasz dostęp do ekskluzywnych ofert, promocji oraz profesjonalnych porad!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o aktualnych promocjach, nowych usługach oraz bezpłatnych przeglądach za pośrednictwem adresu e-mail. Informacje będą wysyłane w formie newslettera zawierającego wyłącznie wartościową treść. Korzyści uzyskiwane przez Pacjenta to m.in. bezpośredni dostęp do treści zamieszczonych na blogu kliniki, wcześniejsze informowanie o terminie umówionych wizyt, możliwość skorzystania z promocji dla stałych Pacjentów, informowanie o organizowanych akcjach promocyjnych.
Potwierdzam, że mam wiedzę o tym, że administratorem danych osobowych jest Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie i że administrator przetwarza dane w celach wskazanych powyżej jedynie na podstawie zgody. Podana zgoda ma charakter dobrowolny,a ja mam prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie. Zapoznałem się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych znajdującą się w Polityce prywatności.
Polecane

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Skontaktuj się z nami


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

   [recaptcha]