Według statystyk przeciętny Polak ma 13 zębów zaatakowanych przez próchnicę. Zazwyczaj odpowiada za nią niewłaściwa higiena jamy ustnej. Jak się przed nią uchronić? Higiena jamy ustnej - sprawdź wszystkie zasady!
Higiena jamy ustnej to ważna sprawa! Po pierwsze: regularnie myj zęby
Dla pełnej higieny jamy ustnej należy myć zęby po każdym posiłku. Jeśli nie masz takiej możliwości – pamiętaj, aby robić to rano i wieczorem, a w ciągu dnia przepłukać jamę ustną specjalistycznym płynem z fluorem. Nie zapominaj również o myciu języka za pomocą szczoteczki lub skrobaczki.
Po drugie: nitkowanie zębów
Regularne mycie zębów nie wystarczy, aby cieszyć się pięknym uśmiechem. Dlatego pamiętaj o stosowaniu nici dentystycznej, aby oczyścić przestrzenie międzyzębowe. Możesz jej używać po każdym posiłku.
Dla osób noszących aparat ortodontyczny dostępne są specjalne nici dentystyczne ze sztywno zakończoną końcówką oraz szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych.
Po trzecie: pamiętaj o wizytach kontrolnych u stomatologa
Wizyty u stomatologa powinny odbywać się regularnie – tylko tak sprawdzisz stan zębów i zapobiegniesz próchnicy. Raz na pół roku należy wykonać profesjonalną higienizację (scaling, piaskowanie, fluoryzacja). Jeśli pijesz dużo kawy i herbaty lub palisz papierosy na higienizację zgłoś się co trzy miesiące.
Po czwarte: jedz zdrowo
W miarę możliwości ogranicz picie kawy i mocnej herbaty oraz palenie papierosów. Szkodliwy wpływ na zdrowie jamy ustnej ma również spożywanie dużej ilości słodyczy. Pamiętaj, że po zjedzeniu pokarmów zawierających kwas: wino, cola, cytrusy – dopiero po półgodzinnej przerwie powinieneś umyć zęby.
Pierwiastkiem, który odgrywa znaczącą rolę w zachowaniu pięknego uśmiechu, jest wapń. Jedz produkty bogate w ten minerał (nabiał, szpinak, migdały, tofu) lub suplementuj ten składnik. Dostarczanie odpowiedniej ilości witamin (A,C,D) i składników mineralnych (fosfor, żelazo) wpływa na odpowiednią mineralizację i rozwój twardych tkanek zęba.
Odpowiednia profilaktyka to klucz do sukcesu: zęby bez próchnicy i resztek pokarmowych, dziąsła bez tendencji do krwawienia i problemów z nieświeżym oddechem. Jeśli o to nie zadbamy w jamie ustnej zaczną namnażać się bakterie, które doprowadzą do uszkodzenia szkliwa i spowodują rozwój próchnicy.
