6 największych mitów w stomatologii
Kiedy ząb nie boli – lepiej nie chodzić do dentysty, mleczaków nie trzeba leczyć, a wybielanie niszczy szkliwo. W internecie krąży wiele mitów na temat zdrowia jamy ustnej. Sprawdźcie, w co warto wierzyć, a w co nie.

MIT: Stan zębów zależy od ilości spożywanego cukru

Stan zębów zależy nie od ilości spożywanego cukru, ale tego, jak długo cukier ma kontakt z naszymi zębami. Dlatego też, jeśli zjesz tabliczkę czekolady (najlepiej gorzkiej), ale od razu po jej spałaszowaniu umyjesz zęby – nic Ci nie grozi. Co nie znaczy oczywiście, że możesz jeść słodycze bez ograniczeń.

MIT: Nie można szczotkować krwawiących dziąseł

Często zdarza się, że podczas mycia zębów zaczynają krwawić dziąsła. Z tego powodu część osób przestaje je szczotkować. Zamiast zaniedbywać higienę jamy ustnej – wybierz się do stomatologa, który oceni stan dziąseł i zębów. Zazwyczaj w takich sytuacjach zaleca się profesjonalną higienizację (scaling, piaskowanie, fluoryzacja). Zabieg jest bezbolesny i pozwala oczyścić zęby m.in. z kamienia nazębnego.

MIT: Zębów mlecznych nie trzeba leczyć

Większość rodziców uważa, że nie warto leczyć zębów mlecznych, bo i tak wypadną. Oczywiście, mleczaki zastąpią zęby stałe, ale to właśnie pierwsze zęby mają ogromny wpływ na zgryz i zęby stałe. Kiedy próchnica zaczyna postępować w mleczakach – automatycznie przenosi się na zawiązki zębów stałych.

Większość rodziców uważa, że nie warto leczyć zębów mlecznych, bo i tak wypadną. To mit!

MIT: Nie muszę chodzić do dentysty, skoro nic mnie nie boli

Niektóre stany zapalne przebiegają bezobjawowo jak np. choroby miazgi i tkanek okołowierzchołkowych korzeni. Dlatego nawet, jeśli nic cię nie boli – wybierz się do stomatologa. Wizyty kontrolne u dentysty powinny odbywać się przynajmniej raz na 6 miesięcy, a raz na 2 lata powinno być wykonywane zdjęcie pantomograficzne.

MIT: Wybielanie niszczy zęby

Badania kliniczne wykazują, że wybielanie zębów nie jest szkodliwe dla struktury zęba. Nowoczesne metody nie osłabiają zębów i nie mają żadnego wpływu na powstawanie próchnicy czy choroby przyzębia. Jedyne dolegliwości, jakie mogą po nim nastąpić, to czasowa nadwrażliwość na ciepło i zimno.

MIT: Ciąża niszczy zęby

Dziecko nie wysysa z zębów wapnia, a przez ciążę zęby nie miękną. Nie musisz się obawiać, że zostanie mamą poskutkuje utratą pięknego uśmiechu. Podczas ciąży, ze względu na burzę hormonów, może dojść do krwawienia z dziąseł, ale jeśli przed staraniem się o potomka przebadasz zęby i będziesz trzymać rękę na pulsie, nic złego się nie wydarzy.

Chcesz więcej? Zapisz się do naszego newslettera! Otrzymasz dostęp do ekskluzywnych ofert, promocji oraz profesjonalnych porad!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o aktualnych promocjach, nowych usługach oraz bezpłatnych przeglądach za pośrednictwem adresu e-mail. Informacje będą wysyłane w formie newslettera zawierającego wyłącznie wartościową treść. Korzyści uzyskiwane przez Pacjenta to m.in. bezpośredni dostęp do treści zamieszczonych na blogu kliniki, wcześniejsze informowanie o terminie umówionych wizyt, możliwość skorzystania z promocji dla stałych Pacjentów, informowanie o organizowanych akcjach promocyjnych.
Potwierdzam, że mam wiedzę o tym, że administratorem danych osobowych jest Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie i że administrator przetwarza dane w celach wskazanych powyżej jedynie na podstawie zgody. Podana zgoda ma charakter dobrowolny,a ja mam prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie. Zapoznałem się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych znajdującą się w Polityce prywatności.

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Skontaktuj się z nami


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.