Kiedy ząb nie boli – lepiej nie chodzić do dentysty, mleczaków nie trzeba leczyć, a wybielanie niszczy szkliwo. W internecie krąży wiele mitów na temat zdrowia jamy ustnej. Sprawdźcie, w co warto wierzyć, a w co nie.
MIT: Stan zębów zależy od ilości spożywanego cukru
Stan zębów zależy nie od ilości spożywanego cukru, ale tego, jak długo cukier ma kontakt z naszymi zębami. Dlatego też, jeśli zjesz tabliczkę czekolady (najlepiej gorzkiej), ale od razu po jej spałaszowaniu umyjesz zęby – nic Ci nie grozi. Co nie znaczy oczywiście, że możesz jeść słodycze bez ograniczeń.
MIT: Nie można szczotkować krwawiących dziąseł
Często zdarza się, że podczas mycia zębów zaczynają krwawić dziąsła. Z tego powodu część osób przestaje je szczotkować. Zamiast zaniedbywać higienę jamy ustnej – wybierz się do stomatologa, który oceni stan dziąseł i zębów. Zazwyczaj w takich sytuacjach zaleca się profesjonalną higienizację (scaling, piaskowanie, fluoryzacja). Zabieg jest bezbolesny i pozwala oczyścić zęby m.in. z kamienia nazębnego.
MIT: Zębów mlecznych nie trzeba leczyć
Większość rodziców uważa, że nie warto leczyć zębów mlecznych, bo i tak wypadną. Oczywiście, mleczaki zastąpią zęby stałe, ale to właśnie pierwsze zęby mają ogromny wpływ na zgryz i zęby stałe. Kiedy próchnica zaczyna postępować w mleczakach – automatycznie przenosi się na zawiązki zębów stałych.
MIT: Nie muszę chodzić do dentysty, skoro nic mnie nie boli
Niektóre stany zapalne przebiegają bezobjawowo jak np. choroby miazgi i tkanek okołowierzchołkowych korzeni. Dlatego nawet, jeśli nic cię nie boli – wybierz się do stomatologa. Wizyty kontrolne u dentysty powinny odbywać się przynajmniej raz na 6 miesięcy, a raz na 2 lata powinno być wykonywane zdjęcie pantomograficzne.
MIT: Wybielanie niszczy zęby
Badania kliniczne wykazują, że wybielanie zębów nie jest szkodliwe dla struktury zęba. Nowoczesne metody nie osłabiają zębów i nie mają żadnego wpływu na powstawanie próchnicy czy choroby przyzębia. Jedyne dolegliwości, jakie mogą po nim nastąpić, to czasowa nadwrażliwość na ciepło i zimno.
MIT: Ciąża niszczy zęby
Dziecko nie wysysa z zębów wapnia, a przez ciążę zęby nie miękną. Nie musisz się obawiać, że zostanie mamą poskutkuje utratą pięknego uśmiechu. Podczas ciąży, ze względu na burzę hormonów, może dojść do krwawienia z dziąseł, ale jeśli przed staraniem się o potomka przebadasz zęby i będziesz trzymać rękę na pulsie, nic złego się nie wydarzy.