Zielona herbata wzmocni szkliwo, surowa marchewka pozwoli pozbyć się kamienia nazębnego, a brokuły ochronią przed parodontozą. Oprócz szczotkowania i wizyt kontrolnych warto do diety wprowadzić produkty, które zadbają o piękny uśmiech. Jaka jest dieta na zdrowe zęby?
Dieta na zdrowe zęby - marchewka, seler i kalarepa
Chrupanie twardych warzyw, takich jak marchew, seler i kalarepa pomaga usunąć osad z powierzchni zębów. Marchew (bogata w witaminę A) stymuluje wytwarzanie śliny, która niszczy bakterie powstałe w jamie ustnej. To jednak nie wszystko! Kalarepa wzmocni dziąsła i zmniejszy ryzyko stanów zapalnych w jamie ustnej. Chrup, na zdrowie - warzywa to dobra dieta na zdrowe zęby.
Nabiał i czekolada a zdrowie zębów
O mocne zęby zadbają przetwory mleczne (twaróg, sery, kefiry) oraz rośliny strączkowe i orzechy. Zawierają one dużo wapnia, który sprawi, że zęby będą twarde i wytrzymałe. Warto również sięgnąć po czekoladę (lub kaszę gryczaną i szpinak), magnez w niej zawarty dobrze wpłynie na gęstość szkliwa zębów.
Czy wiesz, że niedobór wapnia może objawiać się częstymi złamaniami, kruchością i próchnicą zębów. Jeśli jesteś alergikiem – minerały przyjmuj w formie suplementów, aby dostarczyć organizmowi cenne pierwiastki.
Zielona herbata i wątróbka a zęby
Za stan szkliwa odpowiada fluor, który można znaleźć w rybach, ryżu, soi, a także zielonej herbacie. W jednej filiżance napoju znajduje się średnio 0,3 mg fluoru. Wypicie 3 filiżanek zapewnia dostarczenie organizmowi niezbędnej dziennej dawki pierwiastka. Do menu warto również włączyć produkty bogate w cynk, takie jak wątróbka, kiełki pszenicy, cebula, czosnek.
Ryby i jajka a zdrowe zęby
Śnieżnobiały i zdrowy uśmiech to zasługa odpowiedniego poziomu witaminy D, którą znajdziemy w tłustych rybach morskich (łosoś, makrela) i jajkach. Jeśli cierpisz na jej niedobór – zęby ciemnieją, łatwiej ulegają przebarwieniom i są bardziej podatne na próchnicę. Witamina D odpowiada za regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej i mineralizację szkliwa zębów, ale też bierze udział w procesie wchłaniania wapnia.
Pamiętaj! Witamina D powstaje w ludzkiej skórze pod wpływem słońca. W okresie jesienno-zimowym (październik-kwiecień) należy ją suplementować.
Pomidory, brokuły i papryka w diecie na zdrowe zęby
Obecna w tych warzywach witamina C zabezpiecza dziąsła przed paradontozą. Jej najlepszymi źródłami są warzywa, takie jak: kapusta, papryka, brokuły i pomidory oraz owoce, np. kiwi i grejpfruty. Warzywa z rodziny kapustowatych zawierają koenzym Q10, który wpływa na kondycję przyzębia i chroni dziąsła przed drobnoustrojami.
Jeśli Twoje dziąsła są szczególnie wrażliwe, zadbaj o odpowiednią ilość witaminy E w diecie (przyspiesza regenerację śluzówki). Znajdziesz ją w maśle orzechowym, soku pomidorowym i pestkach słonecznika.
Zdrowy i piękny uśmiech często pomaga w życiu codziennym, podnosi samoocenę, sprzyja relacjom międzyludzkim. Jeśli chcesz się nim cieszyć, dieta na zdrowe zęby to nie wszystko - zadbaj również o odpowiednią higienę jamy ustnej i nie zapomnij o regularnych wizytach u stomatologa.