Codzienna dieta przy aparacie ortodontycznym
Założenie aparatu ortodontycznego często wiążę się ze zmianą nawyków żywieniowych. Gryzienie i poruszanie żuchwą przez kilka pierwszych dni może powodować dyskomfort. Ale nie martw się - organizm szybko przyzwyczai się do nowych warunków. Jak powinna być dieta przy aparacie ortodontycznym? Już tłumaczymy!

Dieta przy aparacie ortodontycznym - najtrudniejszy pierwszy krok

Dieta przy aparacie ortodontycznym może wymagać pewnych dostosowań, aby zapewnić odpowiednią higienę jamy ustnej i uniknąć uszkodzeń aparatu.

W pierwszych dniach po założeniu aparatu ortodontycznego większość osób odczuwa dyskomfort, który nie pozwala jeść posiłków w stałej postaci. Zazwyczaj skutkuje to przejściem na dietę płynną. Nie oznacza to jednak głodówki! Na śniadanie możesz wypić koktajl owocowy, kefir lub zjeść serek wiejski. W roli lunchu świetnie sprawdzą się zupy kremy (ze zmiksowaną kaszą lub ryżem). A kiedy minie pierwszy dyskomfort można pomału wracać do wcześniejszej diety.

Czy wiesz, że podczas noszenia aparatu ortodontycznego do diety należy włączyć produkty, takie jak szpinak i brokuły, które są bogate w białko i wapń. Wzmocnią one kości szczęki i żuchwy, które są naruszane podczas prostowania zębów.

Twardy orzech do zgryzienia

Jedzenie orzechów, nasion czy sucharków staje się dużym wyzwaniem. Gryząc twarde pieczywo czy nasiona można odłamać zamek lub pierścień aparatu od zęba. Twarde produkty mogą również spowodować wygięcie łuku w złą stronę, dlatego lepiej je ograniczyć.

Ortodonta nie zabroni jedzenia jabłek czy gruszek, ale warto pamiętać, aby przed konsumpcją pokroić je na mniejsze kawałki (kostka lub talarki). Gryzienie twardych owoców (śliwki, marchewki) może skutkować odklejeniem zamka.

Dieta przy aparacie ortodontycznym: podczas noszenia aparatu ortodontycznego do diety należy włączyć produkty, takie jak szpinak i brokuły, które są bogate w białko i wapń.

Nie żuj gumy!

Nosząc aparat stały należy zrezygnować z gumy do żucia. Może on powodować odklejanie lub odcementowanie pierścieni od zębów. Warto również odstawić na górną półkę lepkie, ciągnące się cukierki typu krówki, a także mentosy i żelki.

Pamiętaj! Podczas noszenia aparatu zrezygnuj z takich produktów jak: napoje gazowane, batony i słodycze. Zwiększają one ryzyko próchnicy, a wyeliminowanie ich z diety pomoże zadbać  o zdrowe zęby.

Tęczowy uśmiech

Białe gumki, którymi najczęściej mocuje się metalowy łuk mogą przebarwiać się pod wpływem niektórych potraw i napojów. Dlatego lepiej unikać wina, mocnej kawy i herbaty oraz czerwonych buraków, jagód i wiśni. Możesz też zdecydować się na kolorowe gumki, które zmniejszają widoczność przebarwień.

Jeśli noszenie aparatu nie powoduje u Ciebie dyskomfortu możesz szybko wrócić do wcześniejszej diety, pamiętając jedynie o powyższych wskazówkach. Nie zapominaj o odpowiedniej higienie jamy ustnej i dokładnym czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych, w których zalegają resztki jedzenia (na rynku dostępne są specjalne nici dentystyczne dla osób noszących aparat ortodontyczny).

Chcesz więcej? Zapisz się do naszego newslettera! Otrzymasz dostęp do ekskluzywnych ofert, promocji oraz profesjonalnych porad!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o aktualnych promocjach, nowych usługach oraz bezpłatnych przeglądach za pośrednictwem adresu e-mail. Informacje będą wysyłane w formie newslettera zawierającego wyłącznie wartościową treść. Korzyści uzyskiwane przez Pacjenta to m.in. bezpośredni dostęp do treści zamieszczonych na blogu kliniki, wcześniejsze informowanie o terminie umówionych wizyt, możliwość skorzystania z promocji dla stałych Pacjentów, informowanie o organizowanych akcjach promocyjnych.
Potwierdzam, że mam wiedzę o tym, że administratorem danych osobowych jest Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie i że administrator przetwarza dane w celach wskazanych powyżej jedynie na podstawie zgody. Podana zgoda ma charakter dobrowolny,a ja mam prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie. Zapoznałem się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych znajdującą się w Polityce prywatności.
Polecane

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Skontaktuj się z nami


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.