Zęby mądrości wywołują sporo problemów, dlatego często decydujemy się na ich usunięcie. Pytanie, czy można pozbyć się wszystkich ósemek na jednej wizycie?
O ósemkach, zwanych powszechnie zębami mądrości, mówimy zwykle w kontekście ich usunięcia. Dla większości z nas oczywistym jest, że skoro pojawiła się ósemka, należy się jej pozbyć. Pytanie, czy aby na pewno?
Ósemki - usuwać czy nie?
Jeżeli ósemki są ukształtowane prawidłowo i nie wywołują żadnych dolegliwości, a higiena jamy ustnej nie sprawia nam problemów, nie ma konieczności ich usuwania. Bo choć obecnie nie spełniają żadnej roli, mogą się okazać przydatne w przyszłości, chociażby jako filar protetyczny (element implantu zębowego, konieczny do połączenia sztucznego korzenia zęba z nadbudowywaną koroną protetyczną). Inna sprawa to fakt, że ósemki to zęby wyjątkowo "kłopotliwe". I mowa nie tylko o utrudnionej higienie zębów mądrości (znajdują się na końcu szczęki, dlatego ich dokładne wyczyszczenie nie zawsze jest możliwe).
Z racji tego, że w szczęce często brakuje miejsca na trzecie trzonowce, naciskają one na pozostałe zęby, prowadząc do ich przesunięć, stłoczenia, a w efekcie do poważnych problemów ze zgryzem. Wspomniany nacisk może powodować również inne dolegliwości, jak chociażby bóle głowy czy bóle promieniujące w kierunku ucha/oka. Zęby mądrości często nie wyrzynają się do końca - tkwią w całości w dziąśle lub wychodzą jedynie połowicznie. Często zatrzymane w ten sposób ósemki są źle ułożone w kości, w efekcie czego naciskają na sąsiadujące zęby, co może być przyczyną silnego bólu głowy, bólu stawu skroniowo-żuchwowego, a nawet wywoływać poważne stany zapalne. Zęby mądrości - z racji swojej trudnej lokalizacji - są też szczególnie podatne na powstawanie próchnicy i stany zapalne, które mogą rozprzestrzeniać się na inne zęby.
Usuwanie czterech ósemek za jednym razem
Podsumowując: każdą ósemkę powinien zobaczyć stomatolog i wspólnie z pacjentem rozważyć wszelkie za i przeciw ekstrakcji bądź pozostawienia zęba w szczęce. Pytanie, co w sytuacji, kiedy natura obdarzyła nas hojnie wszystkimi ósemkami, a specjalista radzi, by zdecydować się na ich usunięcie? Skoro i tak mamy cierpieć, to może lepiej raz? Po pierwsze cierpieć nie będziemy, bo zabieg odbędzie się w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że nie odczujemy w tym czasie żadnych dolegliwości bólowych. A czy można pozbyć się wszystkich kłopotliwych zębów na jednej wizycie?
O tym, w jaki sposób najlepiej przeprowadzić proces usuwania ósemek z pewnością poinformuje stomatolog, który najpierw przeanalizuje i oceni indywidualną sytuację pacjenta. Zazwyczaj wariantów jest kilka. Nie ma przeszkód, by każdą ósemkę usuwać podczas oddzielnej wizyty, ograniczając w ten sposób do minimum dolegliwości pozabiegowe. Często spotykaną sytuacją jest usuwanie zębów mądrości "stronami" - po dwa zęby jednocześnie (najpierw górną i dolną ósemkę z jednej strony, przy kolejnej wizycie dwie pozostałe). "Oszczędzając" jedną stronę jamy ustnej umożliwiamy sobie w miarę komfortowe przyjmowanie pokarmów w czasie gojenia się rany po ekstrakcji. Także usunięcie wszystkich ósemek na jednej wizycie jest możliwe - o ile stomatolog nie stwierdza żadnych przeszkód czy przeciwwskazań. Cały zabieg powinien dokładnie zaplanować chirurg stomatolog. Ostateczna decyzja zostanie oczywiście podjęta wspólnie z pacjentem.
Jeśli macie pytania lub wątpliwości dotyczące usuwania ósemek - zapraszamy do kontaktu z naszą Recepcją: + 48 12 421 89 48