Usuwanie ósemek. Czy można usunąć cztery zęby mądrości równocześnie?
Zęby mądrości wywołują sporo problemów, dlatego często decydujemy się na ich usunięcie. Pytanie, czy można pozbyć się wszystkich ósemek na jednej wizycie?

O ósemkach, zwanych powszechnie zębami mądrości, mówimy zwykle w kontekście ich usunięcia. Dla większości z nas oczywistym jest, że skoro pojawiła się ósemka, należy się jej pozbyć. Pytanie, czy aby na pewno?

Ósemki  - usuwać czy nie?

Jeżeli ósemki są ukształtowane prawidłowo i nie wywołują żadnych dolegliwości, a higiena jamy ustnej nie sprawia nam problemów, nie ma konieczności ich usuwania. Bo choć obecnie nie spełniają żadnej roli, mogą się okazać przydatne w przyszłości, chociażby jako filar protetyczny (element implantu zębowego, konieczny do połączenia sztucznego korzenia zęba z nadbudowywaną koroną protetyczną). Inna sprawa to fakt, że ósemki to zęby wyjątkowo "kłopotliwe". I mowa nie tylko o utrudnionej higienie zębów mądrości (znajdują się na końcu szczęki, dlatego ich dokładne wyczyszczenie nie zawsze jest możliwe).

Z racji tego, że w szczęce często brakuje miejsca na trzecie trzonowce, naciskają one na pozostałe zęby, prowadząc do ich przesunięć, stłoczenia, a w efekcie do poważnych problemów ze zgryzem. Wspomniany nacisk może powodować również inne dolegliwości, jak chociażby bóle głowy czy bóle promieniujące w kierunku ucha/oka. Zęby mądrości często nie wyrzynają się do końca - tkwią w całości w dziąśle lub wychodzą jedynie połowicznie. Często zatrzymane w ten sposób ósemki są źle ułożone w kości, w efekcie czego naciskają na sąsiadujące zęby, co może być przyczyną silnego bólu głowy, bólu stawu skroniowo-żuchwowego, a nawet wywoływać poważne stany zapalne. Zęby mądrości - z racji swojej trudnej lokalizacji - są też szczególnie podatne na powstawanie próchnicy i stany zapalne, które mogą rozprzestrzeniać się na inne zęby.

Usuwanie czterech ósemek za jednym razem

Podsumowując: każdą ósemkę powinien zobaczyć stomatolog i wspólnie z pacjentem rozważyć wszelkie za i przeciw ekstrakcji bądź pozostawienia zęba w szczęce. Pytanie, co w sytuacji, kiedy natura obdarzyła nas hojnie wszystkimi ósemkami, a specjalista radzi, by zdecydować się na ich usunięcie? Skoro i tak mamy cierpieć, to może lepiej raz? Po pierwsze cierpieć nie będziemy, bo zabieg odbędzie się w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że nie odczujemy w tym czasie żadnych dolegliwości bólowych. A czy można pozbyć się wszystkich kłopotliwych zębów na jednej wizycie?

O tym, w jaki sposób najlepiej przeprowadzić proces usuwania ósemek z pewnością poinformuje stomatolog, który najpierw przeanalizuje i oceni indywidualną sytuację pacjenta. Zazwyczaj wariantów jest kilka. Nie ma przeszkód, by każdą ósemkę usuwać podczas oddzielnej wizyty, ograniczając w ten sposób do minimum dolegliwości pozabiegowe. Często spotykaną sytuacją jest usuwanie zębów mądrości "stronami" - po dwa zęby jednocześnie (najpierw górną i dolną ósemkę z jednej strony, przy kolejnej wizycie dwie pozostałe). "Oszczędzając" jedną stronę jamy ustnej umożliwiamy sobie w miarę komfortowe przyjmowanie pokarmów w czasie gojenia się rany po ekstrakcji. Także usunięcie wszystkich ósemek na jednej wizycie jest możliwe - o ile stomatolog nie stwierdza żadnych przeszkód czy przeciwwskazań. Cały zabieg powinien dokładnie zaplanować chirurg stomatolog. Ostateczna decyzja zostanie oczywiście podjęta wspólnie z pacjentem.

Jeśli macie pytania lub wątpliwości dotyczące usuwania ósemek - zapraszamy do kontaktu z naszą Recepcją: + 48 12 421 89 48

Chcesz więcej? Zapisz się do naszego newslettera! Otrzymasz dostęp do ekskluzywnych ofert, promocji oraz profesjonalnych porad!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o aktualnych promocjach, nowych usługach oraz bezpłatnych przeglądach za pośrednictwem adresu e-mail. Informacje będą wysyłane w formie newslettera zawierającego wyłącznie wartościową treść. Korzyści uzyskiwane przez Pacjenta to m.in. bezpośredni dostęp do treści zamieszczonych na blogu kliniki, wcześniejsze informowanie o terminie umówionych wizyt, możliwość skorzystania z promocji dla stałych Pacjentów, informowanie o organizowanych akcjach promocyjnych.
Potwierdzam, że mam wiedzę o tym, że administratorem danych osobowych jest Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie i że administrator przetwarza dane w celach wskazanych powyżej jedynie na podstawie zgody. Podana zgoda ma charakter dobrowolny,a ja mam prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie. Zapoznałem się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych znajdującą się w Polityce prywatności.
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Skontaktuj się z nami


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

   [recaptcha]