Czy można usunąć cztery zęby mądrości równocześnie?
Zęby mądrości wywołują sporo problemów, dlatego często decydujemy się na ich usunięcie. Pytanie, czy można pozbyć się wszystkich ósemek na jednej wizycie?

O ósemkach, zwanych powszechnie zębami mądrości, mówimy zwykle w kontekście ich usunięcia. Dla większości z nas oczywistym jest, że skoro pojawiła się ósemka, należy się jej pozbyć. Pytanie, czy aby na pewno?

Ósemki  - usuwać czy nie?

Jeżeli ósemki są ukształtowane prawidłowo i nie wywołują żadnych dolegliwości, a higiena jamy ustnej nie sprawia nam problemów, nie ma konieczności ich usuwania. Bo choć obecnie nie spełniają żadnej roli, mogą się okazać przydatne w przyszłości, chociażby jako filar protetyczny (element implantu zębowego, konieczny do połączenia sztucznego korzenia zęba z nadbudowywaną koroną protetyczną). Inna sprawa to fakt, że ósemki to zęby wyjątkowo "kłopotliwe". I mowa nie tylko o utrudnionej higienie zębów mądrości (znajdują się na końcu szczęki, dlatego ich dokładne wyczyszczenie nie zawsze jest możliwe).

Z racji tego, że w szczęce często brakuje miejsca na trzecie trzonowce, naciskają one na pozostałe zęby, prowadząc do ich przesunięć, stłoczenia, a w efekcie do poważnych problemów ze zgryzem. Wspomniany nacisk może powodować również inne dolegliwości, jak chociażby bóle głowy czy bóle promieniujące w kierunku ucha/oka. Zęby mądrości często nie wyrzynają się do końca - tkwią w całości w dziąśle lub wychodzą jedynie połowicznie. Często zatrzymane w ten sposób ósemki są źle ułożone w kości, w efekcie czego naciskają na sąsiadujące zęby, co może być przyczyną silnego bólu głowy, bólu stawu skroniowo-żuchwowego, a nawet wywoływać poważne stany zapalne. Zęby mądrości - z racji swojej trudnej lokalizacji - są też szczególnie podatne na powstawanie próchnicy i stany zapalne, które mogą rozprzestrzeniać się na inne zęby.

Usuwanie czterech ósemek za jednym razem

Podsumowując: każdą ósemkę powinien zobaczyć stomatolog i wspólnie z pacjentem rozważyć wszelkie za i przeciw ekstrakcji bądź pozostawienia zęba w szczęce. Pytanie, co w sytuacji, kiedy natura obdarzyła nas hojnie wszystkimi ósemkami, a specjalista radzi, by zdecydować się na ich usunięcie? Skoro i tak mamy cierpieć, to może lepiej raz? Po pierwsze cierpieć nie będziemy, bo zabieg odbędzie się w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że nie odczujemy w tym czasie żadnych dolegliwości bólowych. A czy można pozbyć się wszystkich kłopotliwych zębów na jednej wizycie?

O tym, w jaki sposób najlepiej przeprowadzić proces usuwania ósemek z pewnością poinformuje stomatolog, który najpierw przeanalizuje i oceni indywidualną sytuację pacjenta. Zazwyczaj wariantów jest kilka. Nie ma przeszkód, by każdą ósemkę usuwać podczas oddzielnej wizyty, ograniczając w ten sposób do minimum dolegliwości pozabiegowe. Często spotykaną sytuacją jest usuwanie zębów mądrości "stronami" - po dwa zęby jednocześnie (najpierw górną i dolną ósemkę z jednej strony, przy kolejnej wizycie dwie pozostałe). "Oszczędzając" jedną stronę jamy ustnej umożliwiamy sobie w miarę komfortowe przyjmowanie pokarmów w czasie gojenia się rany po ekstrakcji. Także usunięcie wszystkich ósemek na jednej wizycie jest możliwe - o ile stomatolog nie stwierdza żadnych przeszkód czy przeciwwskazań. Cały zabieg powinien dokładnie zaplanować chirurg stomatolog. Ostateczna decyzja zostanie oczywiście podjęta wspólnie z pacjentem.

Jeśli macie pytania lub wątpliwości dotyczące usuwania ósemek - zapraszamy do kontaktu z naszą Recepcją: + 48 12 421 89 48

Chcesz więcej? Zapisz się do naszego newslettera! Otrzymasz dostęp do ekskluzywnych ofert, promocji oraz profesjonalnych porad!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o aktualnych promocjach, nowych usługach oraz bezpłatnych przeglądach za pośrednictwem adresu e-mail. Informacje będą wysyłane w formie newslettera zawierającego wyłącznie wartościową treść. Korzyści uzyskiwane przez Pacjenta to m.in. bezpośredni dostęp do treści zamieszczonych na blogu kliniki, wcześniejsze informowanie o terminie umówionych wizyt, możliwość skorzystania z promocji dla stałych Pacjentów, informowanie o organizowanych akcjach promocyjnych.
Potwierdzam, że mam wiedzę o tym, że administratorem danych osobowych jest Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie i że administrator przetwarza dane w celach wskazanych powyżej jedynie na podstawie zgody. Podana zgoda ma charakter dobrowolny,a ja mam prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie. Zapoznałem się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych znajdującą się w Polityce prywatności.
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Skontaktuj się z nami


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

   [recaptcha]