Czym czyścić przestrzenie międzyzębowe?
Szczotkowanie to tylko jeden z elementów prawidłowej higieny jamy ustnej. Równie ważnym i niezbędnym jest nitkowanie, które należy wykonywać przynajmniej raz dziennie. Nie wszyscy jednak wiedzą, że nici dentystyczne to tylko jedno z narzędzi służących do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Czym jeszcze możemy to robić skutecznie? Jak czyścić przestrzenie międzyzębowe?

Jak dbać o przestrzenie międzyzębowe?

W przestrzeniach międzyzębowych, które naprawdę trudno doczyścić zwykłą szczoteczką, gromadzą się resztki jedzenia, a te - zalegając tam przez dłuższy czas - mogą powodować próchnicę. Usuwanie ich powinno stać się nieodłącznym elementem codziennej higieny jamy ustnej.

"

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych to - wbrew przekonaniu niektórych - nie zabieg dla osób przesadnie dbających o higienę jamy ustnej, ale jej niezbędny element.

"

Czym czyścić przestrzenie międzyzębowe - nici dentystyczne

Codzienne korzystanie z nici dentystycznych to najbardziej popularny (choć nadal nie powszechny) sposób czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Jak robić to poprawnie? Na początek odrywamy około 30 - 50 cm fragment nici i owijamy ją wokół środkowych palców. Używając kciuków i palców wskazujących napinamy około 3 - 5 cm fragment i powoli umieszczamy go pomiędzy zębami -  kiedy dojdzie do linii dziąseł, zawijamy ją wokół zęba na kształt litery C i łagodnymi ruchami góra-dół czyścimy przestrzeń międzyzębową.

Zwracamy uwagę na to, by nitka przez cały czas była napięta. Podobną czynność powtarzamy dla każdej przestrzeni, przy czym musimy pamiętać, by za każdym razem odwinąć nowy fragment nici. Drogerie i apteki oferują szeroki wybór nici dentystycznych, a poszczególne rodzaje różnią się od siebie pod względem materiału, grubości czy smaku.  Wskazówki, czym się kierować przy ich wyborze, znajdziecie we wpisie: Jak wybrać nici dentystyczne?

Szczoteczki międzyzębowe / interdentalne

Wiele osób jest przekonanych, że szczoteczki międzyzębowe przeznaczone są dla osób, które noszą aparaty ortodontyczne. Tymczasem może używać ich każdy – jako skutecznej alternatywy dla nici dentystycznych. Dzięki małych rozmiarów główce sprawnie docierają do miejsc niedostępnych dla tradycyjnej szczoteczki.

Jak ich używamy? Czubek główki przykładamy ukośnie do linii zębów, umieszczamy w przestrzeni międzyzębowej i przesuwamy tak, aby przeszła na wylot - wyciągamy i gotowe. Ważne, aby wybrać szczoteczkę o odpowiednim do naszych przestrzeni rozmiarze, dlatego warto wcześniej zasięgnąć porady stomatologa, który podpowie, jaki w naszej sytuacji sprawdzi się najlepiej.

Oczywiście także w przypadku tego rodzaju szczoteczek należy pamiętać o systematycznej wymianie na nowy egzemplarz. Z uwagi na to, że są one mniej trwałe od tradycyjnych, warto to robić nawet co 2 – 4 tygodnie.

Czym czyścić przestrzenie międzyzębowe? Wiele osób jest przekonanych, że szczoteczki międzyzębowe przeznaczone są dla osób, które noszą aparaty ortodontyczne. Tymczasem może używać ich każdy!

Niciowykałaczki/ Flossery

Jak sugeruje sama nazwa, to połącznie nici dentystycznej i wykałaczki. Cienkie, płaskie włókno niciowykałaczki zapewnia większą powierzchnię czyszczenia oraz łatwiejszy dostęp do przestrzeni międzyzębowych, a praktyczna rączka z chropowatą powierzchnią zdecydowanie ułatwia jej użycie. Pozwala nam skierować krótki odcinek nici w miejsce, które zamierzamy dokładnie wyczyścić.

Nić powinno się przesuwać łagodnym ruchem w górę i w dół pomiędzy zębami, przy czym warto postarać się tak prowadzić nić, by nie dotykała dziąseł zbyt gwałtownie. Oprócz flosserów tradycyjnych, mamy też wersje elektryczne - to małe urządzenia zasilane baterią. Końcówka flossera wykonuje około 10 000 ruchów na minutę, co umożliwia perfekcyjne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych.

Irygatory do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych

Mimo, że nadal najmniej popularna, to prawdopodobnie najskuteczniejsza metoda czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Na czym dokładnie polega użycie irygatora? Na usuwaniu resztek pokarmów i osadów z trudno dostępnych zakamarków za pomocą płynu wstrzeliwanego pod ciśnieniem. Ze względu na wydłużony kształt końcówek irygatora, strumień płynu łatwiej dociera do głębokich przestrzeni niż nić dentystyczna czy szczoteczka międzyzębowa.

Dodatkową zaletą irygatora jest to, że masuje dziąsła, dzięki czemu zapewnia ich lepsze ukrwienie. Do wyboru mamy irygatory stacjonarne (ze względu na gabaryty polecane są osobom, które planują używać ich wyłącznie w domu) oraz bezprzewodowe (wygodne w podróży). Ciśnienie, jakie wytwarza się w urządzeniu, jest delikatne, dlatego nie ma przeszkód, by z irygatora korzystały także osoby z nadwrażliwymi czy krwawiącymi dziąsłami czy implantami. To oczywiście najdroższa z opisanych metod (za dobry irygator trzeba zapłacić od 100 zł w górę), ale warto zaznaczyć, że dzięki możliwości (a nawet konieczności) wymiany końcówek z jednego urządzenia mogą korzystać wszyscy domownicy.

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych to - wbrew przekonaniu niektórych - nie zabieg dla osób przesadnie dbających o higienę jamy ustnej, ale jej niezbędny element. Powinien stać się naszym codziennym nawykiem. Istnieje wiele sposobów czyszczenia tych trudno dostępnych miejsc, dlatego każdy z pewnością znajdzie taki, który w jego przypadku sprawdzi się najlepiej.

Chcesz więcej? Zapisz się do naszego newslettera! Otrzymasz dostęp do ekskluzywnych ofert, promocji oraz profesjonalnych porad!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o aktualnych promocjach, nowych usługach oraz bezpłatnych przeglądach za pośrednictwem adresu e-mail. Informacje będą wysyłane w formie newslettera zawierającego wyłącznie wartościową treść. Korzyści uzyskiwane przez Pacjenta to m.in. bezpośredni dostęp do treści zamieszczonych na blogu kliniki, wcześniejsze informowanie o terminie umówionych wizyt, możliwość skorzystania z promocji dla stałych Pacjentów, informowanie o organizowanych akcjach promocyjnych.
Potwierdzam, że mam wiedzę o tym, że administratorem danych osobowych jest Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie i że administrator przetwarza dane w celach wskazanych powyżej jedynie na podstawie zgody. Podana zgoda ma charakter dobrowolny,a ja mam prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie. Zapoznałem się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych znajdującą się w Polityce prywatności.
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Skontaktuj się z nami


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

   [recaptcha]