Jak czyścić język?
Dbając o higienę jamy ustnej często zapominamy o czyszczeniu języka. Niestety, to na nim gromadzą się bakterie i jeśli odpowiednio o niego nie zadbamy, zamiast hipnotyzującego uśmiechu dostaniemy w prezencie brzydki zapach z ust. Poznaj najlepsze sposoby czyszczenia języka i kompleksowo zadbaj o zdrowie jamy ustnej. Jak czyścić język?

Jak czyścić język i dlaczego trzeba czyścić język?

Czyszczenie języka jest ważnym elementem higieny jamy ustnej, ponieważ na jego powierzchni mogą gromadzić się bakterie, resztki jedzenia i martwe komórki nabłonka, co może prowadzić do nieświeżego oddechu oraz rozwoju problemów zdrowotnych.

Resztki pokarmów osadzają się nie tylko na zębach, ale również na języku. W efekcie odkłada się na nim biały nalot, który jest stworzony z bakterii. Jeśli go nie usuniemy – może doprowadzić do wielu chorób jak np. grzybicy. Dlatego tak ważne jest, żeby podczas mycia zębów zadbać również o język. Jak czyścić język? Sprawdźmy!

Szczoteczka do zębów na ratunek

Najbardziej popularną metodą czyszczenia języka jest używanie szczoteczki do zębów. Jak czyścić język szczoteczką? Wystarczy, że odwrócisz ją na drugą stronę (na jej głowicy zazwyczaj znajduje się specjalna guma lub gąbeczka z wypustkami) i ruchem od tyłu do przodu będziesz pocierać powierzchnię języka.

Skrobaczka do języka

Kolejną metodą jest wykorzystanie skrobaczki do języka. Przyłóż narzędzie do powierzchni języka i przeciągnij od tyłu do przodu. Zrób to samo z bokami języka. Gotowe! Czynność powtórz dwa razy w ciągu dnia, zaraz po umyciu zębów.

"

Skrobaczki do języka są wykonane z plastiku i zakończone włosiem lub gumowymi wypustkami, co sprawia, że mogą łatwo usunąć nalot nagromadzony na języku.

"

Płyn do ust

Do czyszczenia języka możesz również użyć specjalnej płukanki lub pasty. Czyszczą one zarówno szczękę, jak i język oraz zapewniają świeży oddech.

Powierzchnię języka czyść delikatnie tak, aby nie doszło do uszkodzeń, ran czy podrażnień. Nie wkładaj skrobaczki lub szczoteczki zbyt głęboko, ponieważ może to spowodować odruch wymiotny. Jeśli po dokładnym czyszczeniu języka nadal będziesz mieć problem z nieświeżym oddechem lub brzydkim białym nalotem – skonsultuj się z lekarzem. Odcień osadu może mieć związek z chorobą, która rozwija się w organizmie.

Właściwa higiena jamy ustnej to nie tylko szczotkowanie zębów, ale również usunięcie resztek pokarmów z przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznych i usunięcie osadu z języka.

Zapisz się na przegląd zębów.

Polecane

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Skontaktuj się z nami


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

   [recaptcha]