Jak leczyć afty?
Bolące afty mogą stać się zmorą każdego z nas. Powoduje je osłabienie układu odpornościowego, stres czy spożywanie kwaśnych potraw. Niestety, najczęściej występują na błonie śluzowej jamy ustnej, warg i języka, czyli w środowisku stale wilgotnym, przez co bardzo trudno je wyleczyć. Jak z nimi walczyć?

Po pomoc do apteki

W aptece znajdziesz co najmniej kilka środków na afty. Najpopularniejsze z nich to maści i żele zawierające środki znieczulające i przeciwzapalne. Nakładaj je przy pomocy patyczków kosmetycznych.

Pamiętaj!

Po dotknięciu szpatułką z lekarstwem chorego miejsca nie wolno dobierać preparatu z opakowania bez zmiany patyczka na nowy.

Na afty pomogą również pastylki do ssania (np. na ból gardła), które działają odkażająco i przeciwbólowo. Po zastosowaniu środka aptecznego nie wolno jeść ani pić przez co najmniej pół godziny.

Jeśli afty są rozległe lub często się powtarzają, dentysta może zalecić płukanki zawierające glikokortykosteroidy (zmniejszają ból, obrzęk i stan zapalny) lub leki doustne, takie jak kolochicyna i cymetydyna.

Domowe sposoby na afty

Jeśli chcesz przyspieszyć wyleczenie aft, jedz rozdrobnione pokarmy, unikaj kwaśnych i pikantnych potraw oraz dużo odpoczywaj. Możesz też spróbować jednej z domowych metod na złagodzenie stanów zapalnych.

Lód

Kostki lodu zwalczają owrzodzenie, zmniejszają stan zapalny i koją ból. Lodu możesz używać zawsze, kiedy odczujesz taką potrzebę.

Jogurt

Jogurt naturalny zawiera kwas mlekowy i bakterie, które pomagają zmienić skład pH w ustach na niekorzystny dla rozwoju drobnoustrojów. Jeśli poczujesz mały głód, możesz - zamiast po przekąskę - sięgnąć po jogurt. Będzie zdrowiej!

Zioła

Do płukania jamy ustnej można użyć rumianku, szałwii lub łopianu lekarskiego. Odczyn zapalny zmniejszy również woda różana. Takimi roztworami można płukać jamę ustną 2 lub 3 razy dziennie.

Tanina zawarta w herbacie zmniejsza ból i działa wysuszająco

Herbata

Świeżo zaparzony i przestudzony woreczek herbaty możesz przyłożyć do afty i chwilę odczekać. Zawarta w niej tanina zmniejszy ból i będzie działać wysuszająco.

Sól

Roztworu przygotowanego z soli (1 łyżeczka) rozpuszczonej w szklance ciepłej wody można używać do płukania jamy ustnej. Jest to środek antyseptyczny, zwalcza ból i uczucie dyskomfortu.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona działa podobnie jak sól – antyseptycznie. Sodę należy wymieszać z połową szklanki wody i płukać jamę ustną. Płynu nie wolno połykać.

Higiena to podstawa!

Afty najczęściej znikają samoistnie. Jednak ból występujący przy nich jest dość irytujący, dlatego ważne, aby nie dotykać językiem miejsc, w których się pojawiły. Po około tygodniu afty powinny zniknąć. Aby zapobiec pojawianiu się aft, zadbaj o właściwą higienę jamy ustnej, unikaj ryzyka urazów mechanicznych i nie narażaj się na stres.

Chcesz więcej? Zapisz się do naszego newslettera! Otrzymasz dostęp do ekskluzywnych ofert, promocji oraz profesjonalnych porad!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o aktualnych promocjach, nowych usługach oraz bezpłatnych przeglądach za pośrednictwem adresu e-mail. Informacje będą wysyłane w formie newslettera zawierającego wyłącznie wartościową treść. Korzyści uzyskiwane przez Pacjenta to m.in. bezpośredni dostęp do treści zamieszczonych na blogu kliniki, wcześniejsze informowanie o terminie umówionych wizyt, możliwość skorzystania z promocji dla stałych Pacjentów, informowanie o organizowanych akcjach promocyjnych.
Potwierdzam, że mam wiedzę o tym, że administratorem danych osobowych jest Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie i że administrator przetwarza dane w celach wskazanych powyżej jedynie na podstawie zgody. Podana zgoda ma charakter dobrowolny,a ja mam prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie. Zapoznałem się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych znajdującą się w Polityce prywatności.
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Skontaktuj się z nami


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

   [recaptcha]