Jak leczyć afty?
Bolące afty mogą stać się zmorą każdego z nas. Powoduje je osłabienie układu odpornościowego, stres czy spożywanie kwaśnych potraw. Niestety, najczęściej występują na błonie śluzowej jamy ustnej, warg i języka, czyli w środowisku stale wilgotnym, przez co bardzo trudno je wyleczyć. Jak leczyć afty?

Afty - co to?

Afty, znane również jako aftowe zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, to bolesne owrzodzenia lub pęcherzyki występujące na błonie śluzowej jamy ustnej. Objawiają się one jako drobne, białe lub szare owrzodzenia otoczone zaczerwienionym obszarem. Mogą występować pojedynczo lub w grupach i mogą powodować dyskomfort podczas jedzenia, mówienia oraz szczotkowania zębów.

Afty - leczenie

W aptece znajdziesz co najmniej kilka środków na afty. Najpopularniejsze z nich to maści i żele zawierające środki znieczulające i przeciwzapalne. Nakładaj je przy pomocy patyczków kosmetycznych.

Pamiętaj! Po dotknięciu szpatułką z lekarstwem chorego miejsca nie wolno dobierać preparatu z opakowania bez zmiany patyczka na nowy.

Pomogą również pastylki do ssania (np. na ból gardła), które działają odkażająco i przeciwbólowo. Po zastosowaniu środka aptecznego nie wolno jeść ani pić przez co najmniej pół godziny. Jeśli afty są rozległe lub często się powtarzają, dentysta może zalecić płukanki zawierające glikokortykosteroidy (zmniejszają ból, obrzęk i stan zapalny) lub leki doustne, takie jak kolochicyna i cymetydyna.

Afty - domowe sposoby

Jeśli chcesz przyspieszyć wyleczenie aft, jedz rozdrobnione pokarmy, unikaj kwaśnych i pikantnych potraw oraz dużo odpoczywaj. Możesz też spróbować jednej z domowych metod na złagodzenie stanów zapalnych.

Lód

Kostki lodu zwalczają owrzodzenie, zmniejszają stan zapalny i koją ból. Lodu możesz używać zawsze, kiedy odczujesz taką potrzebę.

Jogurt

Jogurt naturalny zawiera kwas mlekowy i bakterie, które pomagają zmienić skład pH w ustach na niekorzystny dla rozwoju drobnoustrojów. Jeśli poczujesz mały głód, możesz - zamiast po przekąskę - sięgnąć po jogurt. Będzie zdrowiej!

Zioła

Do płukania jamy ustnej można użyć rumianku, szałwii lub łopianu lekarskiego. Odczyn zapalny zmniejszy również woda różana. Takimi roztworami można płukać jamę ustną 2 lub 3 razy dziennie.

Tanina zawarta w herbacie zmniejsza ból i działa wysuszająco

Herbata

Świeżo zaparzony i przestudzony woreczek herbaty możesz przyłożyć do afty i chwilę odczekać. Zawarta w niej tanina zmniejszy ból i będzie działać wysuszająco.

Sól

Roztworu przygotowanego z soli (1 łyżeczka) rozpuszczonej w szklance ciepłej wody można używać do płukania jamy ustnej. Jest to środek antyseptyczny, zwalcza ból i uczucie dyskomfortu.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona działa podobnie jak sól – antyseptycznie. Sodę należy wymieszać z połową szklanki wody i płukać jamę ustną. Płynu nie wolno połykać.

Higiena to podstawa!

Afty najczęściej znikają samoistnie. Jednak ból występujący przy nich jest dość irytujący, dlatego ważne, aby nie dotykać językiem miejsc, w których się pojawiły. Po około tygodniu afty powinny zniknąć. Aby zapobiec pojawianiu się aft, zadbaj o właściwą higienę jamy ustnej, unikaj ryzyka urazów mechanicznych i nie narażaj się na stres.

Chcesz więcej? Zapisz się do naszego newslettera! Otrzymasz dostęp do ekskluzywnych ofert, promocji oraz profesjonalnych porad!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o aktualnych promocjach, nowych usługach oraz bezpłatnych przeglądach za pośrednictwem adresu e-mail. Informacje będą wysyłane w formie newslettera zawierającego wyłącznie wartościową treść. Korzyści uzyskiwane przez Pacjenta to m.in. bezpośredni dostęp do treści zamieszczonych na blogu kliniki, wcześniejsze informowanie o terminie umówionych wizyt, możliwość skorzystania z promocji dla stałych Pacjentów, informowanie o organizowanych akcjach promocyjnych.
Potwierdzam, że mam wiedzę o tym, że administratorem danych osobowych jest Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie i że administrator przetwarza dane w celach wskazanych powyżej jedynie na podstawie zgody. Podana zgoda ma charakter dobrowolny,a ja mam prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie. Zapoznałem się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych znajdującą się w Polityce prywatności.

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Skontaktuj się z nami


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

   [recaptcha]