Bolące afty mogą stać się zmorą każdego z nas. Powoduje je osłabienie układu odpornościowego, stres czy spożywanie kwaśnych potraw. Niestety, najczęściej występują na błonie śluzowej jamy ustnej, warg i języka, czyli w środowisku stale wilgotnym, przez co bardzo trudno je wyleczyć. Jak z nimi walczyć?
Po pomoc do apteki
W aptece znajdziesz co najmniej kilka środków na afty. Najpopularniejsze z nich to maści i żele zawierające środki znieczulające i przeciwzapalne. Nakładaj je przy pomocy patyczków kosmetycznych.
Pamiętaj!
Po dotknięciu szpatułką z lekarstwem chorego miejsca nie wolno dobierać preparatu z opakowania bez zmiany patyczka na nowy.
Na afty pomogą również pastylki do ssania (np. na ból gardła), które działają odkażająco i przeciwbólowo. Po zastosowaniu środka aptecznego nie wolno jeść ani pić przez co najmniej pół godziny.
Jeśli afty są rozległe lub często się powtarzają, dentysta może zalecić płukanki zawierające glikokortykosteroidy (zmniejszają ból, obrzęk i stan zapalny) lub leki doustne, takie jak kolochicyna i cymetydyna.
Domowe sposoby na afty
Jeśli chcesz przyspieszyć wyleczenie aft, jedz rozdrobnione pokarmy, unikaj kwaśnych i pikantnych potraw oraz dużo odpoczywaj. Możesz też spróbować jednej z domowych metod na złagodzenie stanów zapalnych.
Lód
Kostki lodu zwalczają owrzodzenie, zmniejszają stan zapalny i koją ból. Lodu możesz używać zawsze, kiedy odczujesz taką potrzebę.
Jogurt
Jogurt naturalny zawiera kwas mlekowy i bakterie, które pomagają zmienić skład pH w ustach na niekorzystny dla rozwoju drobnoustrojów. Jeśli poczujesz mały głód, możesz - zamiast po przekąskę - sięgnąć po jogurt. Będzie zdrowiej!
Zioła
Do płukania jamy ustnej można użyć rumianku, szałwii lub łopianu lekarskiego. Odczyn zapalny zmniejszy również woda różana. Takimi roztworami można płukać jamę ustną 2 lub 3 razy dziennie.
Herbata
Świeżo zaparzony i przestudzony woreczek herbaty możesz przyłożyć do afty i chwilę odczekać. Zawarta w niej tanina zmniejszy ból i będzie działać wysuszająco.
Sól
Roztworu przygotowanego z soli (1 łyżeczka) rozpuszczonej w szklance ciepłej wody można używać do płukania jamy ustnej. Jest to środek antyseptyczny, zwalcza ból i uczucie dyskomfortu.
Soda oczyszczona
Soda oczyszczona działa podobnie jak sól – antyseptycznie. Sodę należy wymieszać z połową szklanki wody i płukać jamę ustną. Płynu nie wolno połykać.
Higiena to podstawa!
Afty najczęściej znikają samoistnie. Jednak ból występujący przy nich jest dość irytujący, dlatego ważne, aby nie dotykać językiem miejsc, w których się pojawiły. Po około tygodniu afty powinny zniknąć. Aby zapobiec pojawianiu się aft, zadbaj o właściwą higienę jamy ustnej, unikaj ryzyka urazów mechanicznych i nie narażaj się na stres.
