Jak prawidłowo myć zęby?
Wszyscy wiemy, że zęby należy szczotkować przez około 3 minuty i po każdym posiłku. Jak się jednak okazuje, większość z nas nie przestrzega nawet tych podstawowych zasad. A tymczasem, jest ich znacznie więcej… Podpowiadamy czym, w jaki sposób i kiedy należy myć zęby, by cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Czym myć zęby?

Choć pod pojęciem „mycie zębów” większość z nas rozumie ich szczotkowanie, kompleksowa higiena jamy ustnej obejmuje także nitkowanie zębów oraz płukanie ust specjalnym płynem. Z uwagi na istotność każdego z tych elementów, w niniejszym artykule skupimy się jedynie na pierwszej z wymienionych czynności - innym zaś poświęcimy osobne wpisy. Do wyboru mamy dwa podstawowe rodzaje szczoteczek: manualną i elektryczną. Z uwagi na to, że ta pierwsza nadal stanowi najpowszechniejsze narzędzie do czyszczenia zębów, to właśnie na niej się skupimy. Tym bardziej, że wybór szczoteczki manualnej wcale nie jest tak banalny, jak mogłoby się wydawać. Warto poświęcić mu więcej uwagi, bo dobrze dobrana będzie w stanie dotrzeć do większości - nawet tych trudno dostępnych zakamarków, nie podrażniając przy tym dziąseł.

Czym różnią się poszczególne szczoteczki manualne? Po pierwsze: stopniem twardości włosia - wyróżniamy szczoteczki o włosiu miękkim, średnim i twardym. Jeśli nie mamy problemów z dziąsłami czy nadwrażliwością zębów, najlepszym wyborem będzie szczoteczka o włosiu średniej twardości. Pod uwagę warto też wziąć jego typ – najbardziej polecane są szczoteczki z włosiem z włókna syntetycznego, które jest znacznie trwalsze i mniej chłonne od swojego naturalnego odpowiednika. Część szczotkująca powinna być stosunkowo mała - około 2,5 cm długości i 1,2 cm szerokości. Szyjka szczoteczki musi być elastyczna i tak wyprofilowana, by ułatwiała dostęp do wszystkich zębów, natomiast rączka wygodna w czasie trzymania oraz operowania szczoteczką pod różnym kątem.

Więcej uwagi należy poświęcić na wybór pasty i szczoteczki

W jaki sposób myć zęby?

Mycie zębów zaczynamy od wyszczotkowania ich zewnętrznej powierzchni przy zaciśniętych szczękach. Następnie rozchylamy usta i przechodzimy do czyszczenia powierzchni żujących oraz wewnętrznych części zębów. Możemy wyróżnić dwie główne techniki czyszczenia: okrężną i wymiatającą, których połączenie stanowi najbardziej skuteczny sposób szczotkowania. Na początek ustawiamy główkę szczoteczki prostopadle do oczyszczanej linii zębów i wykonujemy delikatne, koliste ruchy. Następnie zmieniamy kąt na 45 stopni i wykonujemy niewielkie, okrężne ruchy przy dziąsłach, a kolejno wymiatające - od dołu do góry i odwrotnie. Powierzchnie żujące zębów bocznych czyścimy metodą poziomą, czyli kładąc główkę szczoteczki wzdłuż długiej osi zębów i szczotkując tam i z powrotem. Wewnętrzne powierzchnie szczotkujemy metodą pionową - główkę szczoteczki przykładamy pionowo do powierzchni zębów przednich (wzdłuż osi zębów) i wymiatamy resztki pokarmowe. Na koniec czyścimy zęby wzdłuż linii dziąseł - przesuwamy szczoteczkę poziomo po wszystkich zębach, także przy linii graniczącej z dziąsłami.

Pamiętajmy o tym, że zęby nie wymagają uporczywego, nerwowego „szorowania”, ale szczotkowania właśnie. Szybkie, gwałtowne ruchy czy zbyt mocne dociskanie szczoteczki do powierzchni zębów naprawdę nie jest potrzebne – nie da lepszych efektów, a co najwyżej poskutkuje podrażnieniem dziąseł. Ostatnim –równie ważnym, choć przez wielu pomijanym - etapem higieny jamy ustnej jest wyszczotkowanie języka, do czego służy specjalna powierzchnia czyszcząca umieszczona na drugiej stronie główki szczoteczki. Na koniec dokładnie płuczemy usta wodą, by pozbyć się z niej resztek pasty, ale i bakterii, które – choć zmyte z zębów, nadal przecież znajdują się w jamie ustnej!

Zapisz się na bezpłatny przegląd zębów.

Kiedy i jak długo myć zęby?

W sytuacji idealnej – po każdym posiłku. Absolutne minimum stanowi szczotkowanie zębów dwa razy dziennie: rano i wieczorem. To oczywiste, pomyśli pewnie większość z nas. Ale czy równie oczywiste jest to, że zęby warto umyć nie tylko po śniadaniu, ale i przed? Jak się okazuje, nie dla wszystkich. Po nocy w ustach każdego z nas znajdują się bakterie – nawet, jeśli poprzedniego wieczoru wyszczotkowaliśmy zęby bardzo dokładnie. W czasie spoczynku w jamie ustnej spada bowiem produkcja śliny, która jest naturalną barierą chroniącą przed drobnoustrojami. Poranne szczotkowanie jest więc niezwykle ważnym elementem higieny jamy ustnej, który – co istotne - nie wyklucza mycia zębów po śniadaniu (jak już zostało wspomniane, najkorzystniej byłoby szczotkować je po każdym posiłku).

Ale – co niezwykle ważne – nie bezpośrednio po. To bardzo częsty błąd, który popełnia wielu z nas. Tymczasem może on sprawić, że mycie zębów nie tylko nie spełni swojego zadania, co wręcz zaszkodzi. W czasie jedzenia w naszych ustach wydzielany jest kwas - szczotkując zęby bezpośrednio po posiłku rozprowadzamy go w jamie ustnej, wzmacniając tym samym jego niekorzystne działanie. Kwasy zmiękczają szkliwo, na skutek czego jest ono bardziej podatne na uszkodzenia w czasie mycia szczoteczką, demineralizację i próchnicę. Zanim skorzystamy ze szczoteczki, odczekajmy więc 20 – 30 minut, a jeśli potrzebujemy natychmiastowego odświeżenia ust bezpośrednio po posiłku, sięgnijmy po gumę do żucia. Optymalny czas mycia zębów to 2-3 minuty – wtedy zawarte w paście substancje zdążą zmiękczyć osad nazębny, ułatwiając jego usunięcie, a fluor może wniknąć w głąb zębów, poprawiając ich strukturę.

Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaka szczoteczka w naszym przypadku będzie najodpowiedniejsza, warto zapytać o to swojego dentystę, np. w czasie rutynowej wizyty czy przeglądu. Opisany powyżej rodzaj szczoteczki i sposób mycia zębów dotyczy osób, które nie mają poważnych problemów stomatologicznych.

Chcesz więcej? Zapisz się do naszego newslettera! Otrzymasz dostęp do ekskluzywnych ofert, promocji oraz profesjonalnych porad!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o aktualnych promocjach, nowych usługach oraz bezpłatnych przeglądach za pośrednictwem adresu e-mail. Informacje będą wysyłane w formie newslettera zawierającego wyłącznie wartościową treść. Korzyści uzyskiwane przez Pacjenta to m.in. bezpośredni dostęp do treści zamieszczonych na blogu kliniki, wcześniejsze informowanie o terminie umówionych wizyt, możliwość skorzystania z promocji dla stałych Pacjentów, informowanie o organizowanych akcjach promocyjnych.
Potwierdzam, że mam wiedzę o tym, że administratorem danych osobowych jest Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie i że administrator przetwarza dane w celach wskazanych powyżej jedynie na podstawie zgody. Podana zgoda ma charakter dobrowolny,a ja mam prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie. Zapoznałem się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych znajdującą się w Polityce prywatności.
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Skontaktuj się z nami


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

   [recaptcha]