Jak wybrać nici dentystyczne?
Nie każdy ma świadomość tego, że szczotkowanie to tylko jeden z elementów prawidłowej higieny jamy ustnej. Równie ważnym, a wciąż niedocenianym, jest nitkowanie. Jak i czym robić to poprawnie? Jak wybrać nici dentystyczne?

Nici dentystyczne - co to

Nici dentystyczne to cienkie, elastyczne nici lub włókna stosowane do czyszczenia przestrzeni między zębami. Ich głównym celem jest usuwanie resztek pokarmowych, płytki nazębnej oraz bakterii, które gromadzą się w trudno dostępnych obszarach jamy ustnej. Regularne używanie nici dentystycznych jest istotne dla utrzymania higieny jamy ustnej i zapobiegania próchnicy oraz chorobom dziąseł.

Po co nitkuje się zęby?

Na początek powiedzmy sobie jasno: tylko dzięki nitkowaniu jesteśmy w stanie całkowicie doczyścić przestrzenie pomiędzy zębami. Miejsca, które są trudno dostępne, a czasami wręcz niedostępne dla tradycyjnej szczoteczki. Nić dentystyczna skutecznie usuwa zalegające tam resztki pożywienia, a przy okazji eliminuje płytkę nazębną z powierzchni zębów. Tym samym pozwala skutecznie zapobiegać rozwojowi próchnicy oraz schorzeniom dziąseł.

Nitkowanie - wbrew przekonaniu niektórych - to nie zabieg dla osób „przesadnie” dbających o zęby, ale dla każdego – powinien stać się stałym elementem higieny jamy ustnej. Tymczasem dla wielu z nas nić dentystyczna nadal pozostaje „gadżetem”. Nie do końca wiadomo, do czego ma służyć (niektórzy nadal myślą, że to alternatywa dla wykałaczki!), gdzie właściwie go szukać i ile trzeba za niego zapłacić – pomieszanie z poplątaniem, jak mawiają. Dzisiaj postaramy się więc nieco „odplątać” dentystyczne nici i przekonać was, że nitkowanie wcale nie jest skomplikowane, bolesne ani drogie.

Nici dentystyczne - rodzaje

Dla tych, którzy jeszcze nie zdecydowali się na stosowanie nici dentystycznych, informacja ta może być zaskoczeniem: nitka nitce nierówna. Drogerie i apteki oferują naprawdę szeroki wybór nici, a poszczególne rodzaje różnią się od siebie pod względem materiału, grubości czy smaku. Jak wybrać nici dentystyczne? Ogólnie rzecz biorąc wyróżniamy nici niewoskowane i woskowane (te drugie łatwiej wsuwa się w przestrzenie międzyzębowe), wybielające, antybakteryjne, z fluorem (stanowią dodatkową ochronę przed próchnicą) czy z miętą (dodatkowo odświeżają oddech). Na jaką się zdecydować? Wszystko zależy od naszych preferencji i potrzeb.

Nici dentystyczne różnią się grubością, dlatego przed zakupem warto ustalić, która z nich będzie dla nas najbardziej odpowiednia. Na jakiej podstawie? W przypadku szerokich przestrzeni między zębami lepiej sprawdzi się nić grubsza, a jeśli nasze zęby ściśle do siebie przylegają – cieńsza. Warto też zastanowić się, czy w naszym przypadku lepsza będzie nić okrągła czy płaska – pierwsza dobrze czyści duże przestrzenie międzyzębowe, druga jest przeznaczona dla zębów ciasno osadzonych.

Nici dentystyczne - ile kosztują?

Jeśli chodzi o cenę, zależy ona od producenta, długości, grubości czy materiału, z którego nić jest wykonana. Najtańsze dostaniemy w drogerii za kilka złotych, droższe to koszt rzędu kilkunastu – kilkudziesięciu złotych. Jeżeli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z nitkowaniem, warto skonsultować się ze stomatologiem bądź higienistką stomatologiczną w celu wyboru najbardziej odpowiedniego rodzaju nici.

Nici dentystyczne - powinien używać ich każdy, za wyjątkiem dzieci do ukończenia 10. roku życia

Jak poprawnie nitkować zęby?

Kiedy już zdecydujemy się na określony rodzaj nici, pora zabrać się do działania. Pytanie, kiedy to robić i jak często? Przed myciem zębów, po, a może zamiast? Na początek więc wyjaśnijmy: nitkowanie nie jest alternatywą dla szczotkowania zębów, ale uzupełnieniem codziennej higieny jamy ustnej. Zabiegiem, o którym powinniśmy pamiętać przynajmniej raz dziennie – w czasie wieczornej toalety. Część specjalistów twierdzi, że lepiej nitkować zęby przed szczotkowaniem, część uważa, że skuteczniejsze jest nitkowanie zębów dopiero po ich umyciu. W pierwszym przypadku rozluźniamy zalegające między zębami resztki, co pomaga usunąć je podczas szczotkowania. W drugim możemy pozbyć się tego, czego nie zdołała doczyścić szczoteczka, ale w tej sytuacji po zakończeniu nitkowania warto jeszcze wypłukać jamę ustną specjalnym płynem.

W jaki sposób nitkujemy? Na początek odrywamy około 30 - 50 cm nici i owijamy ją wokół środkowych palców. Następnie, używając kciuków i palców wskazujących, napinamy około 3 - 5 cm fragment i powoli umieszczamy nić pomiędzy zębami -  kiedy dojdzie do linii dziąseł, zawijamy ją wokół zęba na kształt litery C i łagodnymi ruchami góra-dół czyścimy przestrzeń międzyzębową. Zwracamy uwagę na to, by nitka przez cały czas była napięta i prowadzona przy zębie. Podobną czynność powtarzamy przy każdej przestrzeni, przy czym musimy pamiętać, by za każdym razem odwinąć nowy fragment nici.

Kto może używać nici dentystycznych?

Jak już zostało wspomniane, wbrew przekonaniu niektórych, nitkowanie nie jest zadaniem nadprogramowym - dla chętnych czy wręcz nadgorliwych. Używać nici może – i powinien – każdy, za wyjątkiem dzieci do ukończenia 10. roku życia. Zasłanianie się wrażliwymi dziąsłami czy aparatem ortodontycznym jest „niestety” bezzasadne – istnieją specjalne odmiany nici dedykowane właśnie osobom z nadwrażliwością oraz tym, które leczą się ortodontycznie.

Także obawy o to, że nitkowanie sprzyja nadwrażliwości zębów, wywołuje krwawienie, jest bolesne i nieprzyjemne albo może spowodować diastemę (!) nie mają żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości. Jeżeli nadal macie wątpliwości co do tego, czy warto regularnie stosować nici dentystyczne, porozmawiajcie ze swoim stomatologiem, który nie tylko rozwieje wasze obawy, ale też podpowie, jaką nić wybrać, a w razie potrzeby pomoże w pierwszych próbach nitkowania.

Chcesz więcej? Zapisz się do naszego newslettera! Otrzymasz dostęp do ekskluzywnych ofert, promocji oraz profesjonalnych porad!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o aktualnych promocjach, nowych usługach oraz bezpłatnych przeglądach za pośrednictwem adresu e-mail. Informacje będą wysyłane w formie newslettera zawierającego wyłącznie wartościową treść. Korzyści uzyskiwane przez Pacjenta to m.in. bezpośredni dostęp do treści zamieszczonych na blogu kliniki, wcześniejsze informowanie o terminie umówionych wizyt, możliwość skorzystania z promocji dla stałych Pacjentów, informowanie o organizowanych akcjach promocyjnych.
Potwierdzam, że mam wiedzę o tym, że administratorem danych osobowych jest Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie i że administrator przetwarza dane w celach wskazanych powyżej jedynie na podstawie zgody. Podana zgoda ma charakter dobrowolny,a ja mam prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie. Zapoznałem się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych znajdującą się w Polityce prywatności.
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Skontaktuj się z nami


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

   [recaptcha]