Jak wybrać pastę do zębów?

Kupujemy coraz bardziej świadomie. Teraz już nie tylko cena produktu ma znaczenie – liczy się także producent, lista składników czy liczba kalorii. Czy dotyczy to także past do zębów? Czy świadomie dobieramy ten produkt do swoich potrzeb czy sięgamy po niego z przyzwyczajenia? Czym powinniśmy się kierować, wybierając pastę do zębów? Jak wybrać pastę do zębów?

Jak wybrać pastę do zębów? Poradnik

Drogeryjne półki aż się pod nimi uginają. Mówiąc potocznie: do wyboru, do koloru. A raczej do smaku, bo to właśnie on okazuje się być jednym z głównych kryteriów, decydujących o wyborze pasty do zębów. Tymczasem produkty te różnią się od siebie w naprawdę wielu aspektach. Zanim sięgniemy po pastę z przyzwyczajenia albo dlatego, że właśnie jest „w promocji”, zastanówmy się, czy dany produkt na pewno spełni nasze oczekiwania. Chodzi przecież o coś, czego przez najbliższy czas będziemy używać codziennie  i to co najmniej dwa razy (w sytuacji idealnej – po każdym posiłku). Może więc warto zatrzymać się przed drogeryjną półką nieco dłużej i sprawdzić, czy to, co bez zastanowienia wrzucamy do swojego koszyka, na pewno powinno trafić do naszej łazienki.

Na początek informacja najważniejsza – pasta do zębów powinna być produktem, który kompleksowo zadba o zdrowie jamy ustnej. Oczywiście najlepiej byłoby, by - oprócz szczotkowania - naszym nawykiem stało się też nitkowanie zębów i płukanie jamy ustnej specjalnym płynem, ale o tym innym razem. Pasta musi więc posiadać następujące właściwości: usuwać kamień nazębny i nagromadzone bakterie, wzmacniać szkliwo i zwalczać próchnicę. To taki pakiet podstawowy, jaki zapewnić nam powinien każdy produkt, aspirujący do miana pasty do zębów. Swoiste minimum, jakiego mamy prawo wymagać od wszystkich past dumnie zajmujących drogeryjne półki.

Jak wybrać pastę do zębów - lista składników pod lupą

Pytanie, jak sprawdzić, że pasta, którą wybieramy, rzeczywiście zadba o nasze zęby we właściwy sposób? Odpowiedź znajdziemy tam, gdzie zawsze – na odwrocie opakowania, czyli w liście składników. Na ogół pasty do zębów zawierają następujące substancje: wzmacniające szkliwo i zabezpieczające przed próchnicą (fluor lub ksylitol), ścierające i polerujące (np. węglan wapnia, magnezu, sole glinu, tlenek krzemu), zapobiegające wysychaniu pasty (gliceryna lub sorbitol), pieniące (np. związki sodu, betaina kokamidopropylowa) oraz wspomniane już substancje smakowe. Pożądanymi składnikami są także te, które hamują mineralizację płytki nazębnej, np. pirofosforany.

Jak wybrać pastę do zębów? Poza wspomnianymi wyżej, pasty wzbogacane są o składniki, zapewniające im bardziej specjalistyczne właściwości. Osoby borykające się z nadwrażliwymi zębami powinny poszukać produktów, zawierających w składzie np. aminofluorek, hydroksyapatyt, azotan potasu czy chlorek strontu (zwykle takie produkty oznaczone są dodatkową nazwą sensitive). Jeśli w trakcie szczotkowania zauważamy krwawienie dziąseł, trzeba poszukać produktów zawierających wyciągi i olejki ziołowe o działaniu przeciwbakteryjnym i odkażającym (np. z rumianku, tymianku czy arniki). Jeśli marzy nam się wybielenie zębów (a raczej przywrócenie im naturalnego koloru), szukajmy past z zawartością substancji ścierających przebarwienia mechanicznie (np. krzemionka, pirofosforany) lub rozjaśniających je chemicznie (np. soda, nadtlenek wodoru czy karbamidu). Uczucie świeżości w ustach zapewni dodatek aromatycznej mięty, wyciąg z eukaliptusa lub olejków cytrusowych.

Jak wybrać pastę do zębów? Pasta do zębów powinna kompleksowo dbać o zdrowie jamy ustnej.

Pasta do zębów z fluorem czy bez?

Jedną z kwestii, nad jaką często się zastanawiamy jest to, czy lepsza będzie pasta z fluorem czy może bez. Jak już zostało wspomniane substancja ta wzmacnia szkliwo, dzięki czemu staje się ono bardziej odporne na atak bakterii oraz pomaga usuwać mikroskopijne ubytki. Pozytywny wpływ fluoru na zdrowie jamy ustnej jest więc niezaprzeczalny, jednak badania sugerują, że składnik ten, dostarczany do organizmu codziennie, może być szkodliwy. Jego nagromadzenie się w tkankach może powodować zakłócenia w pracy różnorodnych enzymów, co w następstwie wywołuje różnorodne efekty uboczne. Na szczęście istnieją wskazówki, których przestrzeganie zapewnia maksymalne bezpieczeństwo stosowania past z fluorem.

Unijne normy podpowiadają, że zawartość fluoru w pastach przeznaczonych dla dorosłych do domowego użytkowania powinna mieścić się w granicach 1000-1500 ppm (pasta do zębów dla niemowląt i najmłodszych dzieci nie powinna mieć go w składzie wcale lub niewielką ilość: 200-550 ppm). Nie musimy bać się past z fluorem, jeśli nie mieszkamy na terenach, gdzie występuje on w wysokich stężeniach, nie przyjmujemy preparatów z tym pierwiastkiem w innej formie (np. tabletki) ani nie stwierdzono u nas tzw. fluorozy (choroba powodująca kruchość szkliwa). Oczywiście po wyszczotkowaniu zębów należy dokładnie wypłukać usta, by pozbyć się ewentualnych resztek pasty.

Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaka pasta w naszym przypadku będzie najodpowiedniejsza, warto zapytać o to stomatologa, np. w czasie rutynowej wizyty czy przeglądu. Trzeba bowiem wiedzieć, że nie każdą można stosować „na własną rękę”. Np. te wybielające często nie nadają się do codziennego użytkowania - mogą uszkadzać szkliwo, a tym samym stać się przyczyną nadwrażliwości.

Chcesz więcej? Zapisz się do naszego newslettera! Otrzymasz dostęp do ekskluzywnych ofert, promocji oraz profesjonalnych porad!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o aktualnych promocjach, nowych usługach oraz bezpłatnych przeglądach za pośrednictwem adresu e-mail. Informacje będą wysyłane w formie newslettera zawierającego wyłącznie wartościową treść. Korzyści uzyskiwane przez Pacjenta to m.in. bezpośredni dostęp do treści zamieszczonych na blogu kliniki, wcześniejsze informowanie o terminie umówionych wizyt, możliwość skorzystania z promocji dla stałych Pacjentów, informowanie o organizowanych akcjach promocyjnych.
Potwierdzam, że mam wiedzę o tym, że administratorem danych osobowych jest Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie i że administrator przetwarza dane w celach wskazanych powyżej jedynie na podstawie zgody. Podana zgoda ma charakter dobrowolny,a ja mam prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie. Zapoznałem się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych znajdującą się w Polityce prywatności.
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Skontaktuj się z nami


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

   [recaptcha]