Jak zapobiegać próchnicy?

Jak pokazują statystyki, prawie każdy dorosły Polak ma problemy z próchnicą. Zazwyczaj kończą się one wraz z wizytą u dentysty. Tymczasem wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko wystąpienia próchnicy. Jak zapobiegać próchnicy? Sprawdź!

Zapobieganie próchnicy zębów jest kluczowe dla utrzymania zdrowej jamy ustnej. Sprawdź, jak zapobiegać próchnicy?

D jak dieta

Mleko, ale także świeże warzywa i owoce, jaja, pieczywo pełnoziarniste czy zielona herbata to tzw. produkty kariostatyczne, czyli chroniące zęby przed próchnicą. Nabiał dostarcza do organizmu wapń i fluor, które podnoszą pH jamy ustnej i działają bakteriobójczo. Owoce i warzywa z kolei to źródło witamin A, C i D, które są niezbędne dla zdrowia jamy ustnej. Z diety najlepiej wykluczyć słodkie i słone przekąski oraz fast foody – oblepiają one zęby i powodują namnażanie bakterii.

Jak zapobiegać próchnicy? Zielona herbata to tzw. produkt kariostatyczy, czyli chroniący zęby przed próchnicą

M jak mycie zębów

Regularne szczotkowanie zębów jest podstawą profilaktyki próchnicy. Jak zapobiegać próchnicy? Zęby należy myć po każdym posiłku przez około 2-3 minuty. Jeśli jednak nie możesz sobie na to pozwolić – pamiętaj, żeby po szczoteczkę sięgać 2 razy dziennie. Używaj pasty z fluorem, która zapobiega próchnicy. Postaw też na szczoteczkę elektryczną, ponieważ dokładniej czyści jamę ustną. Aby zminimalizować ryzyko próchnicy należy nitkować przestrzenie międzyzębowe oraz używać płynów do płukania jamy ustnej, które mają działanie antybakteryjne i hamują osadzanie się kamienia nazębnego.

S jak stomatologia

Większość z nas do dentysty idzie dopiero, kiedy pojawia się ból zęba. Tymczasem regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym w celach profilaktycznych są dużą szansą na uniknięcie bolesnych problemów w przyszłości. Bardzo ważna w zapobieganiu próchnicy jest profesjonalna higienizacja co najmniej raz na pół roku. Składa się na nią scaling, piaskowanie i fluoryzacja – zabiegi są całkowicie bezpieczne i bezbolesne.

Chcesz więcej? Zapisz się do naszego newslettera! Otrzymasz dostęp do ekskluzywnych ofert, promocji oraz profesjonalnych porad!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o aktualnych promocjach, nowych usługach oraz bezpłatnych przeglądach za pośrednictwem adresu e-mail. Informacje będą wysyłane w formie newslettera zawierającego wyłącznie wartościową treść. Korzyści uzyskiwane przez Pacjenta to m.in. bezpośredni dostęp do treści zamieszczonych na blogu kliniki, wcześniejsze informowanie o terminie umówionych wizyt, możliwość skorzystania z promocji dla stałych Pacjentów, informowanie o organizowanych akcjach promocyjnych.
Potwierdzam, że mam wiedzę o tym, że administratorem danych osobowych jest Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie i że administrator przetwarza dane w celach wskazanych powyżej jedynie na podstawie zgody. Podana zgoda ma charakter dobrowolny,a ja mam prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie. Zapoznałem się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych znajdującą się w Polityce prywatności.

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Skontaktuj się z nami


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

   [recaptcha]