Jaki płyn do płukania jamy ustnej wybrać?
Płukanie jamy ustnej to kolejny istotny – obok szczotkowania i nitkowania – element prawidłowej higieny zębów. Dlaczego jest takie ważne i jaki płyn wybrać, by spełniał najlepiej swoje zadanie?

Wbrew częstemu przekonaniu, płyn do płukania jamy ustnej nie jest alternatywą dla gumy do żucia – oczywiście pomaga w walce z nieświeżym oddechem, ale z pewnością nie jest to jego jedyna zaleta. O ile łatwo dostępne powierzchnie zębów można wyczyścić szczoteczką, przestrzenie międzyzębowe przy pomocy nici dentystycznych, a język – przy użyciu gumowych wypustek na odwrocie szczoteczki, czystość pozostałych, trudno dostępnych miejsc (np. wewnętrzne powierzchnie policzków), zapewni jedynie regularne stosowanie płynu do płukania jamy ustnej.  Pytanie, jaki płyn wybrać, by mieć pewność, że spełnia swoje zadanie?

Do wyboru, do koloru - jaki płyn wybrać?

Buteleczki o przeróżnych kształtach, zawartość we wszystkich kolorach tęczy. Jak jednak można się domyślić, wygląd opakowania to ostanie, czym powinniśmy się kierować przy zakupie płynu do płukania ust. Który będzie najlepszy? Wszystko zależy od tego, czego spodziewamy się po tym produkcie – na opakowaniu zawsze mamy informację mówiącą, jakie dokładnie właściwości dany płyn posiada i jakich efektów możemy od niego wymagać. Od odświeżania oddechu, poprzez zapewnianie prawidłowego pH ust, po zapobieganie próchnicy, wzmacnianie szkliwa czy ochronę przed parodontozą. Warto też wiedzieć, że oprócz płynów „uniwersalnych” – takich, które stosować mogą wszyscy, istnieją też bardziej specjalistyczne produkty, np. płyny dla osób z nadwrażliwością zębów i dziąseł, płyny wspomagające implantację czy przyspieszające regenerację błon śluzowych jamy ustnej, płyny dla osób leczących się ortodontycznie, a nawet płyny o właściwościach wybielających. Decydując się na dany produkt, warto więc na początek zastanowić się, czego od niego oczekujemy i jakie są nasze potrzeby.

Kiedy już zaczniemy rozglądać się za odpowiednim płynem, pojawić się może kolejna wątpliwość: wybrać płyn z alkoholem czy bez. Jeśli płyn mają stosować także dzieci (wskazane od około 6. roku życia, po opanowaniu umiejętności wypluwania płynu bez jego połykania), odpowiedź jest oczywista, ale jeżeli wybieramy płyn wyłącznie dla osób dorosłych? Osoby, które nie mają problemów z nadwrażliwością zębów i dziąseł ani nie zmagają się z nadmierną suchością w ustach, mogą używać płynu z zawartością alkoholu - jego obecność zapewnia maksymalne odświeżenie i zupełne wyeliminowanie bakterii. Z uwagi jednak na to, że nie można jednoznacznie stwierdzić jego ewentualnej szkodliwości u każdego pacjenta (zwłaszcza w przypadku stosowania niezgodnego z zaleceniami) oraz na duży wybór alternatywnych produktów bezalkoholowych, warto zastanowić się nad zakupem właśnie tych drugich środków.

 

Płukanie jamy ustnej powinno być energiczne i trwać około pół minuty

Jak stosować płyn do płukania jamy ustnej?

Na opakowaniu danego produktu zawsze powinniśmy znaleźć informację, w jaki sposób producent zaleca go stosować. Dostępne w aptekach i sklepach płukanki do ust można używać na trzy sposoby: wypłukanie jamy ustnej przed wyszczotkowaniem zębów pozwala delikatnie zmiękczyć płytkę nazębną, dzięki czemu łatwiej ją usunąć w czasie mycia szczoteczką; wypłukanie ust po wyszczotkowaniu zębów stanowi dodatkową ochronę przed działaniem szkodliwych bakterii, zaś zastosowanie płynu w ciągu dnia, kiedy nie ma możliwości umycia zębów, pomaga pozbyć się zalegających resztek pożywienia, przy okazji odświeżając oddech.

Płukanie jamy ustnej powinno być energiczne i trwać około pół minuty. Dawka płynu nie powinna przekraczać 20 ml (co stanowi odpowiednik około 4 łyżeczek do kawy). Mimo, że smak płynu może się wydawać dość intensywny – zwłaszcza dla poczatkujących użytkowników, nie należy go rozcieńczać wodą, bo zmniejsza to skuteczność działania produktu. Zamiast tego lepiej zacząć przygodę z płukaniem od krótszego czasu i dopiero stopniowo go wydłużać. Zęby wystarczy płukać raz, maksymalnie dwa razy dziennie, przy czym należy pamiętać, żeby nie połykać płukanki, ale wypluć ją w całości – nie zapominajmy, że płyn zbiera bakterie i resztki pożywienia, których nie udało się usunąć za pomocą szczoteczki i pasty.

Jeżeli zależy nam na tym, by płyn do płukania jamy ustnej był faktycznym dopełnieniem codziennej higieny jamy ustnej, warto zasięgnąć porady swojego stomatologa. Podpowie nam on, w jakim zakresie nasze zęby potrzebują szczególnej ochrony i pomoże dobrać optymalny produkt. Pamiętajmy – płyn do higieny jamy ustnej ma nie tylko dobrze wyglądać na naszej umywalce – przede wszystkim ma sprawić, że lepiej będą wyglądać nasze zęby.

Chcesz więcej? Zapisz się do naszego newslettera! Otrzymasz dostęp do ekskluzywnych ofert, promocji oraz profesjonalnych porad!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o aktualnych promocjach, nowych usługach oraz bezpłatnych przeglądach za pośrednictwem adresu e-mail. Informacje będą wysyłane w formie newslettera zawierającego wyłącznie wartościową treść. Korzyści uzyskiwane przez Pacjenta to m.in. bezpośredni dostęp do treści zamieszczonych na blogu kliniki, wcześniejsze informowanie o terminie umówionych wizyt, możliwość skorzystania z promocji dla stałych Pacjentów, informowanie o organizowanych akcjach promocyjnych.
Potwierdzam, że mam wiedzę o tym, że administratorem danych osobowych jest Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie i że administrator przetwarza dane w celach wskazanych powyżej jedynie na podstawie zgody. Podana zgoda ma charakter dobrowolny,a ja mam prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie. Zapoznałem się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych znajdującą się w Polityce prywatności.

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Skontaktuj się z nami


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.