Kamień nazębny. Jak zapobiegać?
Każdy marzy o pięknym i śnieżnobiałym uśmiechu. Nie wszyscy jednak mogą się nim cieszyć. Jednym z powodów wstydu może być kamień nazębny. Jak mu zapobiegać?

Kamień nazębny - co to?

Kamień nazębny, zwany również złogiem nazębnym, jest twardym osadem mineralnym, który gromadzi się na powierzchni zębów. Powstaje, gdy płytki nazębne, czyli warstwa bakterii i resztek jedzenia, mineralizują się i stają się twardą substancją. Kamień nazębny jest jednym z głównych problemów związanych z higieną jamy ustnej i może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak próchnica, zapalenie dziąseł, a nawet utrata zębów.

Kamień nazębny - powstawanie

Kamień nazębny tworzy się stopniowo, gdy płytki nazębne nie są usuwane regularnym szczotkowaniem i nitkowaniem. Bakterie w płytkach nazębnych łączą się z minerałami zawartymi w ślinie, tworząc twardy osad.

Kamień nazębny - objawy

Kamień nazębny często występuje w postaci żółtawych lub brunatnych złogów widocznych na powierzchni zębów. Może prowadzić do nieświeżego oddechu, przebarwień zębów oraz stanów zapalnych dziąseł.

Aby zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego, należy regularnie dbać o higienę jamy ustnej poprzez codzienne szczotkowanie zębów, nitkowanie i płukanie ust. Regularne wizyty u dentysty również pomagają w identyfikowaniu i usuwaniu kamienia nazębnego oraz monitorowaniu stanu zdrowia jamy ustnej.

Kamień nazębny? Po pierwsze: rzuć palenie

Palenie papierosów to najczęstsza przyczyna przebarwień i osadzania się kamienia nazębnego. U palaczy ma on ciemniejszy kolor i bardziej rzuca się w oczy. Jeśli chcesz cieszyć się ładnym uśmiechem – zrezygnuj z używek.

Po drugie: szczotkuj zęby

Piękny i zdrowy uśmiech wymaga odpowiedniej higieny. Dlatego regularnie szczotkuj zęby – najlepiej po każdym posiłku. Nie zapominaj też o nitkowaniu. Jeśli nie masz przy sobie pasty i szczoteczki, przepłukaj jamę ustną wodą lub specjalistycznym płynem. Zadbaj o to szczególnie, kiedy decydujesz się na zjedzenie lub wypicie czegoś z ciemnym barwnikiem (soki, ciemne owoce czy warzywa). To właśnie tak na zębach osadza się kamień nazębny.

Kamień nazębny? Osoby palące, pijące duże ilości kawy lub herbaty powinny wykonywać profesjonalną higienizację raz na trzy miesiące.

Po trzecie: zwróć uwagę na dietę

Każdy, kto chce mieć biały uśmiech wie, że nie bez znaczenia jest właściwa i zbilansowana dieta. Osoby chcące utrzymać śnieżnobiały kolor zębów stosują tzw. białą dietę. Polega ona na wykluczeniu z jadłospisu produktów, które mogą zabarwiać szkliwo (kawa, herbata, wino, ciemne owoce).

Pamiętaj, że wprowadzenie tych zasad nie zdziała cudów, jeśli będziesz szerokim łukiem omijać gabinet dentystyczny. Regularnie zgłaszaj się na kontrole i pamiętaj o profesjonalnej higienizacji, na którą składa się scaling, piaskowanie i fluoryzacja. Pierwszy z zabiegów to właśnie usuwanie nagromadzonego na zębach kamienia za pomocą ultradźwiękowych sklalerów. Końcówka urządzenia przyłożona do złogów wprowadzana jest w ruch drgający z bardzo wysoką częstotliwością, co powoduje oderwanie kamienia z powierzchni szkliwa.

Dbanie o higienę jamy ustnej i regularne usuwanie kamienia chroni przed odsłonięciem szyjek zębowych i zmniejsza ryzyko wystąpienia parodontozy. Dlatego nawet, jeśli nie masz problemu z nadmiernie odkładającym się kamieniem – zadbaj o właściwą profilaktykę.

Chcesz więcej? Zapisz się do naszego newslettera! Otrzymasz dostęp do ekskluzywnych ofert, promocji oraz profesjonalnych porad!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o aktualnych promocjach, nowych usługach oraz bezpłatnych przeglądach za pośrednictwem adresu e-mail. Informacje będą wysyłane w formie newslettera zawierającego wyłącznie wartościową treść. Korzyści uzyskiwane przez Pacjenta to m.in. bezpośredni dostęp do treści zamieszczonych na blogu kliniki, wcześniejsze informowanie o terminie umówionych wizyt, możliwość skorzystania z promocji dla stałych Pacjentów, informowanie o organizowanych akcjach promocyjnych.
Potwierdzam, że mam wiedzę o tym, że administratorem danych osobowych jest Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie i że administrator przetwarza dane w celach wskazanych powyżej jedynie na podstawie zgody. Podana zgoda ma charakter dobrowolny,a ja mam prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie. Zapoznałem się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych znajdującą się w Polityce prywatności.
Polecane

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Skontaktuj się z nami


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.