5 leków, które niszczą zęby
Jak podaje Wrocławski Uniwersytet Medyczny i Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, leki przeciwalergiczne, antybiotyki na trądzik i środki na depresję przyspieszają psucie się zębów.

Na astmę i alergię

Leki, które astmatycy przyjmują za pomocą inhalatora, sprzyjają rozwojowi próchnicy, ponieważ obniżają pH w jamie ustnej i prowadzą do erozji szkliwa. Szczególnie niebezpieczne są leki wziewne w proszku, których składnikiem jest laktoza. Osadzający się na zębach podczas inhalacji proszek przyczynia się do powstawanie ubytków. Po przyjęciu leku należy dokładnie przepłukać jamę ustną wodą, aby usunąć osad ze szkliwa.

Na trądzik

Tetracyklina negatywnie wpływa na stan zębów i jamy ustnej. Używa się jej przede wszystkim przy leczeniu trądziku. Lek kumulowany w szkliwie może prowadzić do powstawania trwałych przebarwień. Przyjmowanie antybiotyków zaburza równowagę organizmu, ponieważ negatywnie oddziałuje na florę bakteryjną. Konsekwencją tego mogą być afty lub drożdżyce w postaci nadżerek. Pamiętaj, by przy kuracji antybiotykowej stosować probiotyki.

Na depresję

Długotrwałe przyjmowanie środków na depresję może zmniejszyć produkcję śliny, która pomaga usunąć resztki pokarmów, ale też bakterie z powierzchni zębów i błon śluzowych. Mniejsza ilość śliny sprawia, że cukry osadzają się w jamie ustnej, co zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy i kamienia nazębnego.

 

Przed zażyciem leku dokładnie przeczytaj ulotkę i sprawdź jego skład

Na nadciśnienie

Leki stosowane na nadciśnienie mogą wywoływać kserostomię, czyli suchość w jamie ustnej oraz przerost dziąseł. Ich stosowanie często powoduje obrzęki, rozpulchnianie dziąseł oraz zachodzenie ich na zęby. Jeśli masz taką możliwość – poproś lekarza o leki, które nie wpłyną znacząco na stan jamy ustnej.

Na ból gardła

Suplementy diety i pastylki do ssania na ból gardła często zawierają szkodliwy dla zębów cukier oraz kwasy organiczne, które powodują erozję szkliwa. Przed zażyciem leku dokładnie przeczytaj ulotkę i sprawdź jego skład.

Jak zapobiegać niszczeniu zębów?

 • po przyjęciu leków wziewnych płucz jamę ustną wodą;
 • jeśli odczuwasz suchość w jamie ustnej, pij więcej wody lub niesłodzonych herbat ziołowych. Możesz również płukać usta płukankami nawilżającymi albo stosować specjalne aerozole;
 • nie trzymaj w jamie ustnej leków, które niszczą zęby albo śluzówkę;
 • stosuj leki osłonowe w trakcie antybiotykoterapii.
Chcesz więcej? Zapisz się do naszego newslettera! Otrzymasz dostęp do ekskluzywnych ofert, promocji oraz profesjonalnych porad!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o aktualnych promocjach, nowych usługach oraz bezpłatnych przeglądach za pośrednictwem adresu e-mail. Informacje będą wysyłane w formie newslettera zawierającego wyłącznie wartościową treść. Korzyści uzyskiwane przez Pacjenta to m.in. bezpośredni dostęp do treści zamieszczonych na blogu kliniki, wcześniejsze informowanie o terminie umówionych wizyt, możliwość skorzystania z promocji dla stałych Pacjentów, informowanie o organizowanych akcjach promocyjnych.
Potwierdzam, że mam wiedzę o tym, że administratorem danych osobowych jest Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie i że administrator przetwarza dane w celach wskazanych powyżej jedynie na podstawie zgody. Podana zgoda ma charakter dobrowolny,a ja mam prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie. Zapoznałem się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych znajdującą się w Polityce prywatności.
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Skontaktuj się z nami


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

   [recaptcha]