Licówki. Co to takiego?
Licówki są niewielkie, ale mogą zdziałać prawdziwe cuda. Pozwalają w szybki sposób poprawić estetykę uśmiechu, a tym samym – dodać atrakcyjności i pewności siebie. Czym dokładnie są licówki i czy warto się na nie zdecydować?

Licówki - co to?

Licówki to cienkie, najczęściej porcelanowe (także kompozytowe, akrylowe lub ceramiczne) płatki, które mocuje się na przedniej stronie zęba w celu ukrycia defektów estetycznych. Przy ich pomocy można rozjaśnić ząb, nadać mu inną barwę, kształt, wydłużyć, poszerzyć, zasłonić defekt w postaci ukruszenia, starcia, bruzdy lub pęknięcia, a nawet zlikwidować niechcianą szparę pomiędzy zębami.

Licówki - jak wyglądają?

Z wyglądu licówki są niemalże identyczne jak naturalne zęby, z tą różnicą, że nie są narażone na ścieranie, ubytki próchnicowe czy silne przebarwienia. Prawidłowe wykonanie licówek gwarantuje też brak widoczności granicy przejścia nakładki w ząb. Z uwagi na to, że porcelana najlepiej pochłania i odbija światło – niemalże jak prawdziwy ząb, nie przebarwia się, nie chłonie barwników z pożywienia, nie wywołuje alergii, a przy tym jest niezwykle trwała, to właśnie licówki porcelanowe są obecnie najbardziej popularne.

Licówki - przeciwskazania

Zanim zdecydujemy się na założenie licówek, konieczna jest konsultacja stomatologiczna oraz badanie, które pozwoli nam upewnić się, że to dobry wybór. Warto bowiem wiedzieć, że istnieje kilka przeciwwskazań do zabiegu, a są to chociażby próchnica, choroby dziąseł czy wady zgryzu.

Licówek nie poleca się ich także osobom, których nawyki mogą szybko doprowadzić do zniszczenia licówek – to np. bruksizm (zgrzytanie zębami), nawykowe zaciskanie zębów czy obgryzanie paznokci.

Licówki - jak wygląda zabieg zakładania licówek

Przed zabiegiem należy zęby wyleczyć, a czasami także wskazane jest ich wybielenie. Kiedy wszelkie przeszkody zostaną usunięte, lekarz pobiera wycisk, na podstawie którego technik dentystyczny wykonuje licówkę – tak, by była idealnie dopasowana do konkretnego zęba (kolor, kształt, struktura). Próbny model zakłada się na zęby na kolejnej wizycie i z tzw. makietą nowego uśmiechu pacjent wychodzi z gabinetu.

Następnie ma kilka dni na to, żeby ocenić, czy taki wygląd mu odpowiada – jeśli nie, na kolejnym spotkaniu może zgłosić swoje uwagi, a lekarz wykona poprawki. Kiedy licówka jest już gotowa, stomatolog w znieczuleniu miejscowym usuwa odpowiednią ilość szkliwa – do pół milimetra (czasami wystarczy jedynie jego zmatowienie), zaś w laboratorium tworzone są finalne wersje licówek. Zanim powstaną, pacjent ma zabezpieczone zęby tymczasowymi nakładkami. Na ostatniej wizycie stomatolog cementuje licówki, utwardza oraz poleruje.

Licówki mocuje się na przedniej stronie zęba w celu ukrycia defektów estetycznych

Licówki - zalecenia po zabiegu

Obecność licówek nie jest wyczuwalna dla właściciela – czy w związku z tym można się zachowywać tak, jakby nakładek w ogóle nie było? Teoretycznie tak, chociaż warto mieć na uwadze, z jakiego powodu licówka została założona. Jeśli przykładowo naszym celem było wybielenie/rozjaśnienie uśmiechu, najlepiej z ostrożnością podchodzić do produktów barwiących zęby (np. pić kolorowe napoje przez słomkę, unikać barwiących słodyczy itp.) Przez kilkanaście godzin po zabiegu warto wdrożyć taką ostrożność bez względu na jego zamierzony cel - czasami zdarza się bowiem, że na granicy przejścia pomiędzy licówką a szkliwem pojawiają się niewielkie odbarwienia. Jeśli to możliwe, najlepiej w tym czasie zrezygnować z kawy, herbaty, wina, słodyczy czy owoców leśnych. Trzeba także uważać przy jedzeniu twardych produktów.

Poza tym, zalecenia są raczej standardowe – zęby należy myć miękką szczoteczką, pastą z fluorem, przynajmniej dwa razy dziennie, nitkować je oraz używać płynu do płukania ust. Stan licówek w dużej mierze zależy bowiem od prawidłowej higieny jamy ustnej - jeśli pacjent stosuje się do zaleceń stomatologa, ich trwałość szacuje się nawet na 10 - 15 lat.4

Licówki - dla kogo zabieg?

Na licówki można się zdecydować praktycznie w każdym wieku – oczywiście powyżej 18 roku życia (ze względu na ciągły wzrost i przebudowę łuków zębowych we wcześniejszym okresie). Zabieg jest bezpieczny, ponieważ nie wymaga ingerencji w twarde tkanki zęba - uważa się go wręcz za mniej inwazyjną alternatywę dla koron i tradycyjnych uzupełnień metalowo-ceramicznych. Zaletą licówek jest więc dobry efekt estetyczny przy minimalnej preparacji tkanek zęba. Ewentualne powikłania, jakie mogą się zdarzyć, to pęknięcie, rozszczelnienie czy odklejenie się licówki, będące jednak przeważnie wynikiem niewystarczającej higieny zębów oraz niestosowania się do zaleceń stomatologa.

 

Chcesz więcej? Zapisz się do naszego newslettera! Otrzymasz dostęp do ekskluzywnych ofert, promocji oraz profesjonalnych porad!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o aktualnych promocjach, nowych usługach oraz bezpłatnych przeglądach za pośrednictwem adresu e-mail. Informacje będą wysyłane w formie newslettera zawierającego wyłącznie wartościową treść. Korzyści uzyskiwane przez Pacjenta to m.in. bezpośredni dostęp do treści zamieszczonych na blogu kliniki, wcześniejsze informowanie o terminie umówionych wizyt, możliwość skorzystania z promocji dla stałych Pacjentów, informowanie o organizowanych akcjach promocyjnych.
Potwierdzam, że mam wiedzę o tym, że administratorem danych osobowych jest Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie i że administrator przetwarza dane w celach wskazanych powyżej jedynie na podstawie zgody. Podana zgoda ma charakter dobrowolny,a ja mam prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie. Zapoznałem się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych znajdującą się w Polityce prywatności.
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Skontaktuj się z nami


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

   [recaptcha]