Osocze bogatopłytkowe w stomatologii
Terapia osoczem kojarzy nam się w pierwszej kolejności z medycyną estetyczną. Tymczasem wygładzenie zmarszczek czy usunięcie przebarwień to tylko niewielka próbka możliwości, jakie dają nasze własne płytki krwi. Czym jest osocze bogatopłytkowe w stomatologii?

Osocze bogatopłytkowe w stomatologii - jakie ma zastosowanie?

Osocze bogatopłytkowe (PRP - Platelet Rich Plasma) to koncentrat krwi pobranej od pacjenta, który - poddany określonej obróbce - może zostać ponownie zaaplikowany właścicielowi. W jakim celu? Osocze zawiera zwiększoną ilość trombocytów, czyli płytek krwi (stąd też pochodzi jego nazwa - osocze bogate w płytki krwi). Z zagęszczonych, aktywnych płytek uwalniają się substancje, które w naturalnych warunkach wyzwalają szereg mechanizmów, stymulujących naturalne procesy regeneracyjne organizmu. To m.in. pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny, poprawa ukrwienia czy usprawnienie mikrokrążenia w tkankach.

Jak można się domyślać, terapia osoczem jest stosowana na szeroką skalę w medycynie estetycznej, ortopedii czy dermatologii, w których to dziedzinach procesy regeneracyjne odgrywają niezwykle istotną rolę. Jak się jednak okazuje, przywrócenie jędrności skóry, usunięcie przebarwień czy  leczenie urazów to tylko niewielka próbka możliwości, jakie dają nam nasze własne płytki krwi. Coraz częściej metoda ta znajduje zastosowanie - właśnie w gabinetach dentystycznych. Ten dział stomatologii nazywamy ogólnie stomatologią regeneracyjną.

To jedna z bezpieczniejszych terapii, ponieważ aplikowany pacjentowi preparat pochodzi z jego własnego organizmu

Osocze bogatopłytkowe w stomatologii - naturalny opatrunek

Osocze bogatopłytkowe, jak zostało wspomniane, znakomicie wspomaga procesy regeneracyjne organizmu - zawiera szereg czynników, przyspieszających proces gojenia tkanek. Siłą osocza jest stopniowe uwalnianie obecnych w nim czynników wzrostu, co daje najlepsze efekty gojenia i regeneracji (powoduje przyspieszone zabliźnianie i zamykanie ran). W stomatologii osocze bogatopłytkowe wykorzystuje się więc przede wszystkim w takich dziedzinach, jak implantologia, periodontologia, chirurgia stomatologiczna czy chirurgia twarzowo-szczękowa: - Zastosowanie osocza po ekstrakcji zęba czy implantacji w miejscu zabiegu pozwala na zdecydowanie szybszą regenerację tkanek wokół wszczepionych implantów, znaczną redukcję obrzęku oraz zminimalizowanie dolegliwości bólowych - zauważa Adam Balczyński, imlantolog z krakowskiej Scandinavian Clinic.  

To jednak nie jedyne możliwe zastosowanie osocza w stomatologii. Pozyskany od pacjenta materiał może skutecznie posłużyć do wypełniania ubytków kostnych czy zębodołów poekstrakcyjnych (miejsc po usunięciu zębów): - W czasie leczenia implantologicznego, protetycznego czy też leczenia paradontozy często spotykanym problemem u pacjentów jest brak kości bądź dziąsła - zauważa specjalista. -  Taki deficyt tkanek może być efektem zniszczenia kości przez stany zapalne, choroby przyzębia czy też uszkodzeń powstałych w czasie ekstrakcji zębów. Uzyskany poprzez odwirowanie krwi pacjenta biomateriał ma za zadanie stymulować wzrost kości i przyspieszyć gojenie tkanek miękkich. Pozwala to na odtwarzanie struktur tkankowych - zwłaszcza w trudnych anatomicznie obszarach jamy ustnej, pobudzenie mikrokrążenia oraz odbudowę tkanek miękkich. A docelowo - odbudowę ubytków kostnych.

Uzyskany poprzez odwirowanie krwi pacjenta biomateriał ma za zadanie stymulować wzrost kości i przyspieszyć gojenie tkanek miękkich

Skąd się bierze osocze bogatopłytkowe w stomatologii?

Produkcja osocza bogatopłytkowego - wbrew przekonaniu większości z nas - wcale nie jest szczególnie skomplikowana. Wymaga pobrania od pacjenta tuż przed zabiegiem niewielkiej próbki krwi - podobnej do tej, jaką pobieramy w czasie tradycyjnych badań laboratoryjnych. Krew zostaje umieszczona w specjalnym separatorze, a ten - w wirówce laboratoryjnej. W czasie procesu wirowania płytki krwi zostają niejako "wypchnięte" ku górze - krew ulega podziałowi na krwinki czerwone oraz osocze wraz z płytkami krwi. Do tego ostatniego dodaje się specjalne odczynniki, a uzyskany w ten sposób koncentrat - aplikuje z powrotem pacjentowi.

Wbrew obawom niektórych pacjentów, zabieg wcale nie należy do inwazyjnych. Wręcz przeciwnie! - To jedna z bezpieczniejszych terapii, ponieważ aplikowany pacjentowi preparat pochodzi z jego własnego organizmu - wyjaśnia Adam Balczyński. - W czasie zabiegu nie wykorzystujemy żadnego "obcego" materiału. Osocze nie wywoła więc alergii, zakażenia czy jakichkolwiek działań niepożądanych. Nie ma też ryzyka, że organizm "odrzuci" podaną substancję. Także wskazania po zabiegu nie są szczególnie wymagające dla pacjenta: zaleca się przez 2 - 3 dni unikać  wysiłku oraz środowisk o dużym ryzyku zakażeń, jak np. basen, sauna czy siłownia. W dniu zabiegu nie zaleca się stosować żadnych okładów na okolicę, w którą było podane osocze i wystrzegać się nadmiernej ekspozycji na słońce. Okolicy zabiegu nie należy także pocierać, uciskać czy naciągać.

Ludzki organizm posiada naturalne zdolności regeneracyjne - nawet bez naszej świadomości przeprowadza nieustannie naprawy bieżących "usterek". Nie wszystkie jednak uszkodzenia może naprawić samodzielnie - czasami potrzebuje po prostu wsparcia specjalistów. Tak jest właśnie w przypadku osocza bogatopłytkowego. Dzięki przeniesieniu płytek krwi w odpowiednie miejsce, organizm może wykorzystać swoją naturalną zdolność do regeneracji, a to daje największą nadzieję na efektywny i niepowikłany proces gojenia oraz utrzymanie długotrwałego efektu leczenia.

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Skontaktuj się z nami


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

   [recaptcha]