Rodzaje znieczuleń u dentysty
Dziś każdy zabieg stomatologiczny możemy przeprowadzić bez uczucia bólu. O doborze znieczulenia decyduje lekarz i pacjent. Sprawdź, czy znasz wszystkie rodzaje znieczuleń i dowiedz się, jakie każde z nich ma zalety. Jakie są rodzaje znieczuleń u dentysty?

Rodzaje znieczuleń u dentysty

W stomatologii stosuje się różne rodzaje znieczuleń, w zależności od rodzaju zabiegu oraz indywidualnych potrzeb pacjenta. Dentysta może zaproponować kilka różnych rodzajów znieczuleń:

 • powierzchniowe – środek znieczulający (w postaci żelu lub sprayu) aplikowany na śluzówkę;
 • nasiękowe – lek znieczulający podawany za pomocą strzykawki z igłą w okolice zęba;
 • śródwięzadłowe – środek podawany w szparę ozębnową;
 • przewodowe – lek znieczulający podawany w okolice większego nerwu;
 • system The Wand – znieczulenie komputerowe pozwalające na precyzyjne podanie środka znieczulającego;
 • sedacja – wprowadzenie Pacjenta w stan płytkiego snu.  

W zależności od rodzaju znieczulenia efekt utrzymuje się od jednej godziny aż do 5-6 godzin po podaniu. W dużej mierze zależy to od ilości środka i tempa metabolizmu.

"

Rodzaje znieczuleń u dentysty to również prąd. Proces polega na porażeniu dziąsła prądem przy pomocy umieszczonych w jamie ustnej elektrod. Taki rodzaj znieczulenia nie może być stosowany u osób z rozrusznikiem serca.

"

Alergie i choroby kardiologiczne przy znieczuleniu zębów

Przeciwwskazaniem do podania znieczulenia miejscowego jest alergia, dlatego przed zabiegiem poinformuj dentystę o ewentualnych uczuleniach. Jeśli jesteś po zawale, o planowanym zabiegu stomatologicznym powinieneś poinformować swojego kardiologa lub neurologa. Lekarz prowadzący może zalecić wykonanie znieczulenia przez podanie konkretnego środka.

Wygodne znieczulenie komputerowe

Dziś najchętniej wybieranym znieczuleniem jest to sterowane komputerowo, czyli tzw. system Wand. Jego największą zaletą jest to, że podanie znieczulenia przebiega całkowicie bezboleśnie. Jak to działa? Lekarz dotyka dziąsło pacjenta urządzeniem, które przypomina długopis zakończony cienką igłą. Przed podaniem właściwego znieczulenia z igły sączy się płyn znieczulający. Dopiero później następuje wstrzyknięcie odpowiedniego środka.

Podczas wizyty u dentysty pamiętaj, żeby szczerze odpowiadać na pytania dentysty o przyjmowane leki, choroby czy alergie. Takie informacje są niezbędne do aplikowania odpowiedniej formy i dawki środka znieczulającego. Rodzaje znieczuleń u dentysty najlepiej dobierze stomatolog.

Wybór odpowiedniego rodzaju znieczulenia zależy od rodzaju zabiegu, stanu zdrowia pacjenta oraz jego preferencji i indywidualnych potrzeb. Przed przeprowadzeniem jakiegokolwiek zabiegu stomatologicznego znieczulenie jest zwykle dokładnie omawiane i dostosowywane do sytuacji każdego pacjenta.

Zapisz się na przegląd zębów.

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Skontaktuj się z nami


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

   [recaptcha]