Skąd się bierze próchnica?
Szacuje się, że próchnica dotyczy 95% dorosłych Polaków. Ponad połowa kilkuletnich dzieci ma stwierdzoną próchnicę, a co drugi 18-latek nie ma wszystkich zębów. Sprawdź, skąd bierze się próchnica i jak sobie z nią poradzić.

Próchnica - skąd się bierze?

Próchnica jest wywołana przez bakterie rozkładające cukry, produkujące kwasy organiczne i tolerujące kwaśne środowisko. Przylegają one do powierzchni zębów, tworząc żółty nalot nazywany płytką nazębną.

Najczęstsze przyczyny próchnicy

 • drobnoustroje w płytce nazębnej – staraj się raz na pół roku (lub - jeśli pijesz dużo kawy i herbaty albo palisz papierosy - raz na 3 miesiące) odwiedzić gabinet stomatologiczny i poddać się profesjonalnej higienizacji,
 • nieodpowiednia dieta – podjadanie słodyczy, które zawierają duże ilości węglowodanów, sprzyja próchnicy. Dlatego po słodkich przekąskach starannie umyj zęby. Jeśli nie masz takiej możliwości – przepłukaj jamę ustną wodą lub sięgnij po bezcukrową gumę do żucia. Pamiętaj też, że nieodpowiednia dieta nie dostarczy organizmowi niezbędnych składników i wpłynie na osłabienie szkliwa, a także rozwój próchnicy,
 • wrażliwość szkliwa na odwapnienie – niektórzy pomimo starannego dbania o zęby stale borykają się z próchnicą, a inni mimo nieprzykładania zbyt wielkiej uwagi do higieny jamy ustnej mają zdrowe zęby. Jest to uwarunkowane genetycznie - szkliwo niektórych jest po prostu bardziej trwałe,
 • złe nawyki – często szczotkujemy zęby krótko i niestarannie. To nie pomaga nam walczyć z próchnicą. Zęby należy szczotkować pastą z fluorem przez dwie minuty czyszcząc je ruchem roll (obrotowo-wymiatającym). Następnie należy użyć nici dentystycznej i zastosować płyn do płukania jamy ustnej, który pomaga w zwalczaniu bakterii i utrzymaniu odpowiedniego pH.

 

Próchnicę leczy się plombowaniem, które poprzedzone jest borowaniem

Próchnica - leczenie

Próchnica jest leczona przez plombowanie, które poprzedzone jest borowaniem. Stomatolog usuwa zniszczoną część zęba za pomocą specjalnego wiertła. Po usunięciu tkanek zęba jest zakładane wypełnienie, czyli plomba. Plomba jest praktycznie niewidoczna, ponieważ jej kolor jest zbliżony do naturalnego koloru szkliwa i może służyć Pacjentowi wiele lat.

Jeśli bakterie przemieściły się w głąb zęba i zajęły miazgę, ząb zaczyna boleć i jest wrażliwy na zmiany temperatury. Kiedy zwlekamy z wizytą u dentysty próchnica wnika do miazgi, a tego procesu nie da się już odwrócić. Konieczne jest usunięcie miazgi, czyli leczenie kanałowe. Stomatolog usuwa całość miazgi, wypełniając zęba pastą stomatologiczną i zakłada plombę. Pacjent zachowuje ząb, jednak jest on martwy – co sprawia, że jest bardziej podatny na złamania czy ukruszenia. W niektórych przypadkach wyleczenie zęba jest niemożliwe i trzeba go usunąć. Braki w uzębieniu warto jak najszybciej zastąpić implantami.

"

Lekarze i higienistki stomatologiczne w Scandinavian Clinic przeprowadzają szkolenie z poprawnego dbania o zęby, a zastosowanie kamery wewnątrzustnej przy wizycie kontrolnej pozwala na precyzyjne ukazanie istoty problemu naszym Pacjentom.

"
Chcesz więcej? Zapisz się do naszego newslettera! Otrzymasz dostęp do ekskluzywnych ofert, promocji oraz profesjonalnych porad!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o aktualnych promocjach, nowych usługach oraz bezpłatnych przeglądach za pośrednictwem adresu e-mail. Informacje będą wysyłane w formie newslettera zawierającego wyłącznie wartościową treść. Korzyści uzyskiwane przez Pacjenta to m.in. bezpośredni dostęp do treści zamieszczonych na blogu kliniki, wcześniejsze informowanie o terminie umówionych wizyt, możliwość skorzystania z promocji dla stałych Pacjentów, informowanie o organizowanych akcjach promocyjnych.
Potwierdzam, że mam wiedzę o tym, że administratorem danych osobowych jest Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie i że administrator przetwarza dane w celach wskazanych powyżej jedynie na podstawie zgody. Podana zgoda ma charakter dobrowolny,a ja mam prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie. Zapoznałem się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych znajdującą się w Polityce prywatności.
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Skontaktuj się z nami


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

   [recaptcha]