Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zębach mądrości
Zęby mądrości często kojarzą się z bólem, budzą strach i nieprzyjemne skojarzenia. Wbrew pozorom – zamiast dostarczyć przewagi intelektualnej – fundują wizytę w gabinecie stomatologa lub chirurga stomatologicznego. Czy trzeba się ich bać?

Nawet po 40-tce

Ósemki zazwyczaj pojawiają się między 17. a 25. rokiem życia. Nie jest to jednak reguła. Zęby mogą wyrzynać się koło 40-tki, albo w ogóle nie wyrosnąć. Przyczyny szuka się w zmianie sposobu odżywiania. Jemy dużo przetworzonych produktów, szczęka się zmniejsza, a na zęby mądrości po prostu brakuje miejsca.

"

Zadaniem ósemek jest rozdrabnianie i przeżuwanie pokarmu. Kiedy u naszych przodków szczęka była większa – zęby te przydawały się w codziennym życiu. Dziś ledwo mieszczą się w szczęce.

"

Problematyczne

Ósemki mogą, ale nie muszą sprawiać problemów. Często towarzyszy im ból, gorączka, nadwrażliwość czy stan zapalny. Jednak nie dotyczy to wszystkich. Jeśli zęby nie mają miejsca, aby wyrosnąć – mogą powodować ucisk i stłaczanie sąsiednich zębów. To z kolei może prowadzić do próchnicy, powstawania torbieli, szczękościsku.

Zęby mądrości zazwyczaj szybko się psują. Ma na to wpływ ich położenie - w tylnej części szczęki odkładają się resztki pokarmu. Niestety, dostęp do tego obszaru jest utrudniony, przez co zęby są narażone na atak bakterii próchnicowych.

Czy trzeba je usuwać?

Usunięcie ósemki jest wykonywane przez chirurga szczękowego. Jeśli ząb jest zatrzymany przeprowadza się tzw. dłutowanie ósemki, czyli nacięcie dziąsła i wydostanie go z kości. Jednak jest tylko kilka przypadków, w których zaleca się usunięcie ósemek:

 •         względy ortodontyczne,
 •         zły stan zębów uniemożliwiający leczenie,
 •         nieprawidłowe umiejscowienie.

Po usunięciu zęba może wystąpić ból i opuchlizna. Aby sobie z nimi poradzić, należy przykładać do policzka zimne okłady lub ssać kostki lodu. Najlepiej powstrzymać się od palenia papierosów, picia kawy i napojów energetycznych, czyszczenia zębów w miejscu ekstrakcji, picia przez słomkę i wydmuchiwania nosa przez dobę po zabiegu.

Zaleca się również zmienić dietę na miękką. Jeśli ból nie ustępuje, należy zgłosić się do stomatologa, który przepisze środki przeciwbólowe.

Chcesz więcej? Zapisz się do naszego newslettera! Otrzymasz dostęp do ekskluzywnych ofert, promocji oraz profesjonalnych porad!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o aktualnych promocjach, nowych usługach oraz bezpłatnych przeglądach za pośrednictwem adresu e-mail. Informacje będą wysyłane w formie newslettera zawierającego wyłącznie wartościową treść. Korzyści uzyskiwane przez Pacjenta to m.in. bezpośredni dostęp do treści zamieszczonych na blogu kliniki, wcześniejsze informowanie o terminie umówionych wizyt, możliwość skorzystania z promocji dla stałych Pacjentów, informowanie o organizowanych akcjach promocyjnych.
Potwierdzam, że mam wiedzę o tym, że administratorem danych osobowych jest Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie i że administrator przetwarza dane w celach wskazanych powyżej jedynie na podstawie zgody. Podana zgoda ma charakter dobrowolny,a ja mam prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie. Zapoznałem się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych znajdującą się w Polityce prywatności.
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Skontaktuj się z nami


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

   [recaptcha]