Leczenie pod mikroskopem. Wszystko o leczeniu kanałowym z wykorzystaniem mikroskopu
Leczenie kanałowe to prawdopodobnie najbardziej skomplikowany zabieg stomatologiczny. Lekarz pracuje wówczas na niezwykle małej powierzchni - jego pole operacyjne wynosi około 1 cm2 ! Trudno się dziwić, że nieocenionym narzędziem w przypadku tego typu zabiegu okazuje się być mikroskop. Leczenie pod mikroskopem - jak wygląda?

W trakcie leczenia kanałowego liczą się najdrobniejsze szczegóły. I dosłownie i w przenośni, bo detale, na które lekarz musi wówczas zwrócić uwagę, mierzy się w skali milimetrowej. Dodatkowym wyzwaniem jest praca w głębi kanału zęba - jego średnica wynosi mniej niż milimetr! To niezwykle trudne warunki, w których powiększenie okazuje się być nieocenione - szczególnie w przypadku skomplikowanej anatomii zęba. Leczenie kanałowe można przeprowadzić pod mikroskopem. Jak wygląda leczenie pod mikroskopem?

Endodoncja mikroskopowa

Tak właśnie nazywamy wykorzystanie powiększenia mikroskopowego w leczeniu kanałowym. Uchodzi ona obecnie za najdoskonalszą metodę, jaką dysponuje współczesna endodoncja. Mikroskop pozwala na  wielokrotne powiększenie i dokładne - równomierne i jednolite, oświetlenie pola zabiegowego. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne zapoznanie się przez lekarza z kształtem i przebiegiem korzeni zęba, a co za tym idzie - dostrzeżenie ewentualnych perforacji czy anomalii, które mogłyby okazać się kłopotliwe w czasie późniejszego zabiegu.

Wykorzystanie narzędzia optycznego zwiększa precyzję zabiegu i zdecydowanie go ułatwia. Dowód? Wspomniana milimetrowa średnica kanału zęba - dzięki mikroskopowi - może zostać powiększona nawet 25 razy! Użycie mikroskopu zwiększa też komfort i bezpieczeństwo samego Pacjenta - opracowanie zęba może odbyć się nawet podczas jednej wizyty! Ograniczone zostaje dzięki temu również ryzyko reinfekcji, czyli zakażenia odsłoniętych kanałów podczas dłuższego leczenia rozłożonego na kilka zabiegów.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem. Leczenie pod mikroskopem.

Mikroskop w leczeniu kanałowym

Z perspektywy Pacjenta  leczenie kanałowe pod mikroskopem nie różni się szczególnie od leczenia tradycyjnego - jego przebieg jest podobny. Pierwszym etapem zabiegu jest zabezpieczenie Pacjenta koferdamem (arkusz lateksowej lub silikonowej gumy pozwalający na odizolowanie leczonego zęba od jamy ustnej) i znieczulenie miejscowe, gwarantujące zupełnie bezbolesne leczenie. Mikroskop zostaje umieszczony ponad głową pacjenta  na specjalnym wysięgniku z możliwością regulacji jego pozycji. Następnie lekarz rozpoczyna zabieg, polegający na udrożnieniu i oczyszczeniu kanałów z chorej miazgi, a kolejno dokonuje ich wypełnienia.

Dzięki wykorzystaniu mikroskopu w leczeniu kanałowym większość zębów, które kiedyś skazane byłyby na ekstrakcję, udaje się uratować. Dotyczy to zarówno pierwotnego, jak i ponownego leczenia endodontycznego. Tym samym zabieg okazuje się być zdecydowanie mniej inwazyjny i w ostatecznym rozliczeniu - tańszy od tradycyjnego, mimo względnie wysokich kosztów wstępnych. Dlaczego? W przypadku ekstrakcji musimy bowiem liczyć się z koniecznością zastąpienia usuniętego zęba implantem bądź mostem protetycznym, a jak wiadomo, koszty tych zabiegów nie należą do najniższych.

Kiedy mikroskop w leczeniu kanałowym?

Zanim zdecydujemy się na leczenie kanałowe, warto więc zorientować się, czy dany gabinet dysponuje precyzyjnym sprzętem optycznym wspomagającym tego rodzaju zabiegi. Nie ma wątpliwości, że kluczowe znaczenie ma wiedza i kwalifikacje stomatologa, jednak narzędzia usprawniające jego skomplikowaną pracę będą z pewnością dodatkowym atutem.

Leczenie pod mikroskopem - kiedy się je wykonuje? Mikroskop ma znaczenie zwłaszcza w przypadku leczenia:

 • zębów trzonowych znajdujących się w głębi jamy ustnej;
 • zębów o nietypowym kształcie lub umiejscowieniu;
 • zębów po urazach;
 • zębów, które były już leczone kanałowo, ale nie zostały dokładnie wypełnione i wymagają powtórnego leczenia;
 • zębów, w przypadku których układ kanałów korzeniowych jest zbyt skomplikowany do poprawnego opracowania bez powiększenia - kanały bardzo wąskie, kręte, nietypowe pod względem anatomicznym;
 • zębów z resorpcją korzeni;
 • uszkodzenia kanałów, np. ich perforacji;
 • złamania narzędzia endodontycznego;
 • zębów, które wymagają leczenia kanałowego, a mają być filarem w moście protetycznym.
Mikroskop zabiegowy Zumax

W Scandinavian Clinic wykorzystujemy mikroskop zabiegowy Zumax, który pozwala na powiększenie pola zabiegowego w zakresie od 4,3 do 26,5 razy, umożliwiając niezwykle dokładne, wszechstronne diagnozowanie i przeprowadzenie precyzyjnego, skutecznego leczenia. Zastosowanie dużych powiększeń pozwala lekarzowi dostrzec niewidoczne dla oka szczegóły struktury anatomicznej zęba. Daje szansę na wykonywanie zabiegów, które bez wykorzystania mikroskopu nie byłyby w ogóle możliwe.

Chcesz więcej? Zapisz się do naszego newslettera! Otrzymasz dostęp do ekskluzywnych ofert, promocji oraz profesjonalnych porad!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o aktualnych promocjach, nowych usługach oraz bezpłatnych przeglądach za pośrednictwem adresu e-mail. Informacje będą wysyłane w formie newslettera zawierającego wyłącznie wartościową treść. Korzyści uzyskiwane przez Pacjenta to m.in. bezpośredni dostęp do treści zamieszczonych na blogu kliniki, wcześniejsze informowanie o terminie umówionych wizyt, możliwość skorzystania z promocji dla stałych Pacjentów, informowanie o organizowanych akcjach promocyjnych.
Potwierdzam, że mam wiedzę o tym, że administratorem danych osobowych jest Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie i że administrator przetwarza dane w celach wskazanych powyżej jedynie na podstawie zgody. Podana zgoda ma charakter dobrowolny,a ja mam prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie. Zapoznałem się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych znajdującą się w Polityce prywatności.
Polecane

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Skontaktuj się z nami


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

   [recaptcha]