Stomatologia zachowawcza
Na wizytę kontrolną do stomatologa należy zgłaszać się co 6 miesięcy. Przy okazji wizyty warto wykonać zabiegi higienizacyjne – scaling, piaskowanie oraz fluoryzację.
Badanie radiologiczne pozwala dokładnie zdiagnozować ubytki w uzębieniu. W Scandinavian Clinic zalecamy wykonywanie zdjęcia rentgenowskiego zębów przed każdym kompleksowym leczeniem stomatologicznym.
Co pół roku należy odwiedzić dentystę i skontrolować stan uzębienia. Wykonanie zdjęcia pantomograficznego pozwala zdiagnozować ubytki w wypełnieniu lub próchnicę, która rozwija się pod nim. W przypadku ubytków lub rozwoju choroby - wypełnienie należy wymienić.
Zadaniem środka znieczulającego jest zablokowanie odczuwania bólu. Igła, jaką podawane jest znieczulenie, jest bardzo cienka, a ukłucie przy precyzyjnej aplikacji - ledwo odczuwalne. Pacjenci, którzy boją się bólu podczas iniekcji w Scandinavian Clinic mogą dodatkowo skorzystać ze znieczulenia powierzchniowego. Przed podaniem środka znieczulającego stosuje się miejscowy żel minimalizujący doznania bólowe.
Wybór wypełnienia pozostaje w gestii lekarza, który oceni, jaki jego rodzaj będzie najlepszy dla danego zęba i ubytku.
Leczenie kanałowe
Współczesne metody leczenia kanałowego w większości przypadków nie powodują przebarwień. Zmiana koloru zęba jest jednak możliwa, ponieważ leczenie kanałowe usuwa miazgę zębową (żywa część zęba, która pośredniczy w dostarczaniu tkankom substancji odżywczych), co może powodować jego ciemniejszą barwę. Pacjent chcący poprawić estetykę zęba może poprosić o przygotowanie propozycji, związanej z wybieleniem, wstawieniem korony protetycznej lub wykonać licówkę.
Skuteczność pierwotnego leczenia kanałowego szacuje się na 96%. Jego rezultatem jest długotrwałe zachowanie zdrowych zębów. Nie znaczy to jednak, że po zakończeniu leczenia można przestać dbać o stan uzębienia. Wręcz przeciwnie – powinniśmy być jeszcze bardziej zmotywowani do profilaktyki i higieny jamy ustnej. Warto pamiętać, że bez wykonania prawidłowej odbudowy protetycznej skuteczność leczenia zmniejsza się nawet o 40%.
Nie istnieje jeszcze alternatywa dla leczenia kanałowego. To jedyna metoda, która pozwala na zachowanie naturalnych zębów, bez konieczności ich usuwania i podejmowania leczenia implantologicznego.
Wybielanie
Profesjonalnie wykonany zabieg wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym nie powinien mieć wpływu na ich kondycję.
Wybielanie zębów nie jest bolesne. Po zabiegu Pacjent może odczuwać nadwrażliwość, która utrzymuje się przez około tydzień.
Protetyka
Adaptacja do protezy wymaga czasu. Może ona zająć od kilku dni do 2 -3 tygodni. Warto być cierpliwym i nie zrażać się początkowymi trudnościami. Aby ułatwić sobie przystosowanie do nowej sytuacji, można stosować ćwiczenia poprawiające pracę mięśni lub czytać na głos.
Nie. Samodzielne korygowanie protez może zniszczyć uzupełnienie i stać się przyczyną uszkodzenia tkanek jamy ustnej.
Protezę należy zmieniać co około 5 lat. Ze względu na zanik kości pod płytą protezy, z biegiem czasu może stać się mniej stabilna.
Chirurgia
Przez 2 godziny po wyrwaniu zęba nie wolno jeść i pić. Po zabiegu, na kilka dni, warto przejść na dietę półpłynną, np. jogurty, produkty mleczne. Należy również unikać palenia papierosów oraz spożywania potraw pikantnych i gorących.
Należy umyć zęby - również w dniu zabiegu - omijając jedynie miejsce po usuniętym zębie - tak, aby nie naruszyć skrzepu. Należy tak postępować aż do czasu zagojenia się rany.
W przypadku dzieci, przy usuwaniu zęba lub zakładaniu wypełnienia, korzysta się z mało inwazyjnego znieczulenia komputerowego.
Radiologia
W Scandinavian Clinic stosujemy najnowocześniejszy sprzęt, który pozwala na zminimalizowanie dawki, którą otrzymuje Pacjent. Należy oczywiście zachować ostrożność i nie stosować tej metody bez potrzeby. Decyzja o badaniu rentgenowskim zostaje podjęta przez lekarza, który uprzednio zbiera informacje na temat stanu zdrowia Pacjenta.
Przyjmuje się, że informacje zawarte na zdjęciu pantomograficznym są aktualne przez około 6 miesięcy. Decyzja o konieczności wykonania nowego zdjęcia podejmowana jest przez lekarza indywidualnie dla każdego Pacjenta.
Aby wykonać badanie pantomograficzne konieczne jest skierowanie od lekarza prowadzącego.
Implantologia
Braki w uzębieniu to problem nie tylko estetyczny. Usunięcie zęba wpływa na zgryz – zęby przesuwają się w kierunku wolnej przestrzeni. Przekrzywione i pochylone, ulegają nadmiernym przeciążeniom, szybciej się niszczą i są bardziej narażone na próchnicę i choroby przyzębia. Następstwem braków w uzębieniu są kłopoty z rozdrabnianiem pokarmu oraz stopniowy zanik kości w miejscu po usunięciu zęba. Proces zaniku najintensywniejszy jest w pierwszym roku po utracie zęba (około 60%), a jego intensywność zwiększa się w przypadku braku impulsacji, czyli nacisku na kości. Dodatkowo, zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób układu pokarmowego. To dlatego brakujące uzębienie należy uzupełnić jak najszybciej.
Po zabiegu wszczepienia implantów należy wyjątkowo dokładnie dbać o higienę jamy ustnej. Specjaliści Scandinavian Clinic w trakcie wizyty poinstruują, jak prawidłowo dbać o zęby oparte na implantach oraz o zalecanej częstotliwości wizyt kontrolnych.
Profilaktyka
Kamień nazębny powstaje na skutek nagromadzenia się na zębach resztek pokarmowych, bakterii oraz zwapniałej płytki nazębnej. Problem może się nasilać w wyniku nieprawidłowej higieny jamy ustnej, uwarunkowań genetycznych, palenia papierosów, picia dużej ilości kawy i herbaty, wad zgryzu, źle wykonanych wypełnień lub nieprawidłowej diety.
Fluoryzacja zębów wzmacnia szkliwo oraz chroni zęby przed działaniem kwasów i bakterii. Ma więc sens zarówno u dzieci, jak i u dorosłych.
Profesjonalnie wykonany zabieg scalingu nie uszkadza szkliwa zębów. Po jego zakończeniu może wystąpić krótkotrwała nadwrażliwość, którą można zniwelować, poddając się zabiegowi fluoryzacji lub stosując pasty i płukanki przeznaczone do zębów wrażliwych.
Zabieg higienizacji dedykowany jest wszystkim Pacjentom, chcącym cieszyć się zdrowymi i estetycznie wyglądającymi zębami. Z zabiegu powinni korzystać szczególnie Pacjenci, którzy palą papierosy, spożywają kawę, herbatę, czerwone wino lub w których diecie występują produkty mocno barwiące. Jest wskazany w przypadku Pacjentów z aparatami ortodontycznymi oraz osób, które decydują się na zabieg wybielania zębów.
Periodontologia
Najczęściej problem zaczyna się od zaczerwienienia dziąseł oraz niewielkiego krwawienia podczas szczotkowania - to zwykle pierwszy syndrom świadczący o zapaleniu dziąseł. Niepokojące mogą być również nieprzyjemny zapach z ust oraz widoczny osad i kamień na zębach. Dalszy postęp choroby może doprowadzić do cofania się dziąseł i odsłaniania szyjek zębowych. Zęby stają się nadwrażliwe na ciepłe i zimne pokarmy, w końcu zaczynają się chwiać. Takie objawy mogą świadczyć o rozwijającej się paradontozie. Należy pamiętać, że jednym z zabiegów prewencyjnych, zmniejszających ryzyko paradontozy, jest scaling. Jeśli palisz papierosy pamiętaj, że palenie maskuje oznaki choroby dziąseł. Nikotyna ogranicza dopływ krwi do dziąseł, więc krwawienie dziąseł nie występuje. Tymczasem, przeoczenie wczesnych objawów choroby dziąseł może prowadzić do jej rozwoju. Osoby palące papierosy powinny więc częściej zgłaszać się wizytę kontrolną do stomatologa.
Scaling naddziąsłowy to usunięcie kamienia nazębnego zgromadzonego na powierzchniach koron zębów, a scaling poddziąsłowy to usuwanie złogów kamienia znajdujących się pod dziąsłami.
Nie. Szczotkowanie, nitkowanie i płukanie zębów to podstawowe czynności higieniczne, które pozwalają na utrzymanie zdrowych zębów i dziąseł. Spróbuj zmienić szczoteczkę lub płyn do płukania jamy ustnej. Jeśli problem będzie się powtarzał, zapraszamy na wizytę kontrolną do Scandinavian Clinic.
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Skontaktuj się z nami


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

   [recaptcha]