Czy biżuteria nazębna jest bezpieczna?
Twinkles, czyli biżuteria nazębna to alternatywa dla innych metod dekorowania ciała. Pozwala wyróżnić się z tłumu i podkreślić swój uśmiech. Pytanie tylko, czy to jest bezpieczne?

Biżuteria nazębna – co trzeba o niej wiedzieć?

Biżuteria nazębna to elementy ozdobne wykonane ze złota, białego złota, kamieni szlachetnych lub szkła kryształowego, które mocuje się do powierzchni zębów. Można je zakładać zarówno na zęby naturalne, jak i odbudowane protetycznie czy licówki. Najczęściej mocuje się je na górnych jedynkach, dwójkach bądź trójkach. Decydując się na wykonanie biżuterii nazębnej, mamy do dyspozycji klejnoty i pierścienie nazębne, a nawet tatuaże dentystyczne.

Zdecydowanie najpopularniejsze są obecnie klejnoty nazębne, czyli diamenciki i kryształki dostępne w różnorodnych kształtach i kolorach. Cena biżuterii zależy od materiału, z którego została stworzona, kształtu, producenta, a także gabinetu dentystycznego, w którym zdecydujemy się wykonać zabieg. Bo choć to zabieg z pogranicza medycyny estetycznej, kosmetologii i stomatologii, gabinet dentystyczny to jedyne miejsce, w którym mamy pewność, że cała procedura zostanie przeprowadzona w sposób właściwy i bezpieczny.

Czy to jest bezpieczne?

No właśnie, pytanie najważniejsze – czy to jest bezpieczne? Jak się okazuje, zabieg założenia biżuterii nazębnej jest prosty, szybki (około 15 minut), bezbolesny i co najistotniejsze – nieinwazyjny. Umieszczenie ozdoby odbywa się bez ingerencji w twarde tkanki zęba i nie narusza jego powierzchni, a sama biżuteria wykonana jest z całkowicie bezpiecznego dla zdrowia materiału. Większość ozdób nazębnych nie wymaga wiercenia, a procedura ogranicza się do oczyszczenia zęba i przyklejenia ozdoby w wybranym miejscu. Biżuteria mocowana jest do powierzchni szkliwa przy użyciu klejów kompozytowych utwardzanych światłem lampy polimeryzacyjnej – takiej, jaką stosuje się w przypadku tradycyjnego wypełnienia.

Przed zabiegiem warto przeprowadzić test alergiczny, ponieważ niektóre materiały uczulają. Uczulenie na materiały dentystyczne to właśnie główne przeciwwskazanie do zabiegu. Pozostałe to zmiany próchnicowe, kamień nazębny oraz stan zapalny. Wśród sporadycznych efektów ubocznych zabiegu  notuje się niewielkie przebarwienia na powierzchni szkliwa, nadżerki czy zranienia błony śluzowej (najczęściej ulegają samoistnemu wygojeniu). Co istotne – procedura zakładania biżuterii nazębnej jest w pełni odwracalna. Jej trwałość szacuje się na kilka miesięcy do roku. A jeśli nie jesteśmy usatysfakcjonowani efektami zabiegu, ozdobę w każdej chwili można zdjąć (jak wyżej – tylko w gabinecie dentystycznym). Biżuteria zostaje odklejona, a klej w razie potrzeby spolerowany z powierzchni zęba.

Bezpieczna, ale wymagająca

Aby uzyskać jak najlepszy efekt wizualny, biżuteria powinna być montowana na zdrowych, zadbanych zębach. Prawidłowa dbałość o stan jamy ustnej to też warunek utrzymywania się biżuterii przez wskazany wyżej czas. Warto w tym miejscu podkreślić, że ozdoby nazębne stanowią miejsce kumulacji płytki nazębnej i rozwoju bakterii, a to wiąże się ze zwiększonym ryzykiem występowania próchnicy i chorób dziąseł. Dlatego jeśli decydujemy się na założenie takiej ozdoby, musimy podejść do tematu higieny jamy ustnej naprawdę poważnie.

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Skontaktuj się z nami






   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

   [recaptcha]