Wybity ząb u dziecka. Co zrobić, gdy dziecko wybije sobie ząb?
Wakacje sprzyjają kontuzjom i urazom - także tym w jamie ustnej. Częstym skutkiem upadków i zderzeń w przypadku najmłodszych są właśnie uszkodzenia zębów. Warto wiedzieć, co robić w sytuacji, kiedy dziecko wybije sobie ząb. Wybity ząb u dziecka - jak postępować?

Wybity ząb u dziecka -  co robić?

Wbrew pozorom do urazów zębów u dzieci dochodzi bardzo często. Mówi się wręcz, że to jedna z najczęstszych - po próchnicy - przyczyn wizyt najmłodszych w gabinecie dentystycznym. Wybicie zęba to uraz najpoważniejszy - dochodzi do zerwania tzw. włókien ozębnej, a to skutkuje wypadnięciem zęba z zębodołu. Jeśli do tego dojdzie, trzeba działać szybko i rozważnie, bo istnieje spora szansa na uratowanie pełnego uzębienia. Podpowiadamy, co robić (i czego nie robić!) w takiej sytuacji.

Po pierwsze - zatamuj krwawienie i skontaktuj się ze stomatologiem

Miejsce urazu należy przemyć dużą ilością wody. Jeśli z zębodołu sączy się krew, należy umieścić w ustach dziecka gazę lub ligninę i poinstruować je, by ją odpowiednio zagryzło (tamujemy krew przez około 5 minut). Bez względu na to, czy doszło do wybicia zęba stałego czy mlecznego, malucha powinien zobaczyć stomatolog. Jeśli mamy do czynienia z utratą zęba mlecznego, lekarz nie będzie wprowadzał go z powrotem do zębodołu, ale konieczne jest sprawdzenie, czy w czasie urazu nie doszło do uszkodzenia nerwów bądź zawiązka zęba stałego.

W czasie rozmowy należy zaznaczyć, że doszło do wybicia zęba - wówczas lekarz postara się przyjąć dziecko najszybciej, jak to możliwe. W tym przypadku liczy się czas. Im krócej wybity ząb u dziecka znajduje się poza jamą ustną, tym większa nadzieja na jego uratowanie - najlepiej, jeśli do wizyty dojdzie w przeciągu pierwszej godziny od wypadku.

"

Im krócej wybity ząb u dziecka znajduje się poza jamą ustną, tym większa nadzieja na jego uratowanie!

"

Po drugie - poszukaj wybitego zęba

Sytuacja jest bardziej poważna, jeśli doszło do wybicia zęba stałego. W jego miejscu nie pojawi się już nowy, dlatego warto zrobić wszystko, by uratować właśnie ten utracony. Tak, to możliwe! Jeśli ząb wypadł w całości - wraz z korzeniem, podnosząc go zawsze chwytamy za koronę, nie za korzeń. To ważne, bo chwytając za korzeń możemy doprowadzić do obumarcia komórek ozębnej - dopóki do tego nie dojdzie, ząb wciąż jest żywy!

Odnalezienie wybitego zęba jest istotne także w przypadku, kiedy mamy do czynienia z zębem mlecznym. Ten, jak już zostało wspomniane, dłużej dziecku nie posłuży, ale warto mieć pewność, że dziecko go nie połknie, co mogłoby skutkować zakrztuszeniem! Fragmenty zęba mogą też wbić się w wargę.

Po trzecie - zabezpiecz wybity ząb

Ząb należy delikatnie obmyć zimną wodą z ewentualnych zabrudzeń. Nie należy go jednak zbyt intensywnie płukać czy usuwać zabrudzeń mechanicznie, ponieważ może to doprowadzić do usunięcia fibroblastów (komórki tkanki łącznej, spajające ząb z kością). Bardzo ważne jest też odpowiednie zabezpieczenie zęba. Ząb nie powinien być przechowywany w środowisku suchym (np. w chusteczce, gazie), ponieważ wspomniane wyżej komórki ozębnej szybko w nim obumierają.

Dentyści radzą, by włożyć ząb do małego, czystego pojemnika i zaopatrzyć śliną dziecka (ewentualnie solą fizjologiczną lub zimnym mlekiem). Jeśli dziecko jest wystarczająco duże i nie zachodzi obawa zachłyśnięcia, najlepiej, by trzymało ząb w ustach - pomiędzy policzkiem a łukiem zębowym. Wbrew przekonaniu wielu osób - zęba nie należy samodzielnie umieszczać w zębodole! W ten sposób możemy uszkodzić korzeń - kluczowy dla zachowania żywotności zęba bądź doprowadzić do zakażenia. Nie mówiąc już o spotęgowaniu dolegliwości bólowych dziecka. Jeśli mamy wątpliwości, jak postępować z wybitym zębem, warto zapytać o to dentystę w czasie rozmowy telefonicznej.

Zabieg replantacji - na czym polega?

Replantacja to inaczej ponowne umieszczenie wybitego zęba w zębodole. Po ocenie stanu korzenia i kości, stomatolog oczyszcza zębodół i przystępuje do wstawienia utraconego zęba. Czas zrastania się korzenia zęba z kością to około trzy-cztery tygodnie. W tym czasie wskazane jest szczególne dbanie o higienę jamy ustnej, spożywanie miękkich pokarmów i odciążanie strony pourazowej. Dziecko pozostaje pod kontrolą stomatologa, który ocenia powodzenie zabiegu. Największe szanse powodzenia daje zabieg przeprowadzony w czasie maksymalnie dwóch godzin od wypadku.

Szukasz powodu do uśmiechu? Zapisz się do naszego newslettera!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o aktualnych promocjach, nowych usługach oraz bezpłatnych przeglądach za pośrednictwem adresu e-mail. Informacje będą wysyłane w formie newslettera zawierającego wyłącznie wartościową treść. Korzyści uzyskiwane przez Pacjenta to m.in. bezpośredni dostęp do treści zamieszczonych na blogu kliniki, wcześniejsze informowanie o terminie umówionych wizyt, możliwość skorzystania z promocji dla stałych Pacjentów, informowanie o organizowanych akcjach promocyjnych.
Potwierdzam, że mam wiedzę o tym, że administratorem danych osobowych jest Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie i że administrator przetwarza dane w celach wskazanych powyżej jedynie na podstawie zgody. Podana zgoda ma charakter dobrowolny,a ja mam prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie. Zapoznałem się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych znajdującą się w Polityce prywatności.
Polecane

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Skontaktuj się z nami


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

   [recaptcha]