Krwawienie dziąseł – przyczyny i leczenie

Nawet niewielka ilość krwi w czasie mycia zębów powinna nas zaalarmować. Czasami to tylko efekt zbyt intensywnego szczotkowania, ale czasem także objaw choroby dziąseł, która wymaga leczenia.

Rzeczywiście, krwawienie dziąseł może mieć błahą przyczynę - często bywa efektem zbyt intensywnego szczotkowania, w wyniku którego powstają urazy mechaniczne. Ale czy to na pewno błahy powód? Niekoniecznie. W wyniku urazów powstać mogą stany zapalne i choroby przyzębia, a te już wymagają leczenia. Podobnie jak odsłonięte szyjki zębowe – częsty efekt nadmiernego szorowania. Nie dość, że wyglądają nieestetycznie, to prowadzą do kłopotliwej nadwrażliwości, która poważnie utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Przyczyny krwawienia dziąseł - paradontoza

Jedną z chorób przyzębia, która w początkowym stadium objawia się właśnie krwawieniem dziąseł jest  paradontoza. Dziąsła krwawią w czasie mycia oraz spożywania twardych pokarmów. Z czasem zaczynają się obniżać, w wyniku czego zęby tracą naturalne podparcie i zaczynają się chwiać. Warto wiedzieć, że pierwotną przyczyną tej choroby również jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej - odkładająca się płytka nazębna z czasem przekształca się w kamień nazębny, a ten jest siedliskiem chorobotwórczych bakterii. Powodują one rozwój stanów zapalnych oraz powstawanie kieszonek przyzębnych, do których wnikają bakterie. Sukcesywnie niszczą odsłonięte korzenie oraz struktury utrzymujące zęby, czego efektem jest właśnie ich zwiększona ruchomość.

Inne przyczyny krwawienia dziąseł

Warto też wiedzieć, że przyczyny krwawienia dziąseł mogą być zlokalizowane w całym organizmie. Krwawienie podczas szczotkowania może być objawem wielu dolegliwości zdrowotnych, jak np. cukrzycy, zmian w wątrobie czy trzustce. Może świadczyć o zaburzeniach krzepnięcia krwi, niedożywieniu,  nerwicy, obniżonej odporności, a nawet nowotworach. Czasami to skutek braku witamin bądź określonych makro czy mikroelementów. Taki efekt może przykładowo wywoływać niedobór żelaza, witaminy C, D czy K. Bywa i tak, że krwawienie jest skutkiem ubocznym stosowania niektórych leków – to przykładowo specyfiki na astmę, alergię, nadciśnienie tętnicze, padaczkę czy depresję.

Krwawienie dziąseł - leczenie

Jeżeli krwawienie dziąseł jest wynikiem nadmiernego szczotkowania, wystarczy zmienić szczoteczkę oraz technikę mycia – nie szorujemy zębów i dziąseł, ale wymiatamy zalegające resztki jedzenia. Jeśli używamy szczoteczki manualnej, prawdopodobnie trzeba ją wymienić na taką, która ma miększe włosie i mniejszą główkę - łatwiej nią dotrzeć do trudno dostępnych zakamarków jamy ustnej.  Docelowo warto pomyśleć o kupnie szczoteczki elektrycznej.

Dobrym pomysłem będzie też zmiana pasty na taką, która zapobiega krwawieniu – zawiera składniki działające ściągająco i regenerująco. W przypadku krwawienia dziąseł warto wykonać podstawowe badania krwi i zlokalizować ewentualne niedobory witamin, a potem – najlepiej po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą – wybrać odpowiedni suplement, który pomoże je uzupełnić. Pod lupę trzeba też wziąć swoją dietę. Gdyby okazało się, że krwawienie jest wynikiem przyjmowanych na stałe leków, warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym i zapytać o ewentualne zamienniki.

Krwawienie dziąseł - skutki

Jeżeli krwawienie dziąseł jest wynikiem paradontozy, z czasem pojawiają się kolejne skutki choroby – wspomniany już dyskomfort w czasie spożywania posiłków i ruchomość zębów. Długofalowe skutki tego schorzenia mogą być jeszcze poważniejsze – to np. miażdżyca naczyń krwionośnych, choroby serca, zapalenie stawów, a nawet udar. Wizyta u stomatologa w tym wypadku jest koniecznością i na pewno nie warto z nią zwlekać.

Działem stomatologii, który zajmuje się leczeniem patologii tkanek otaczających zęby jest periodontologia. W przypadku paradontozy leczenie jest uzależnione od danego przypadku. Często konieczne jest usunięcie nalotów i kamienia nazębnego, a w przypadku stanu zapalnego głębokich tkanek przyzębia wskazana jest interwencja chirurga, polegająca na ich usunięciu albo odtworzeniu. W przypadku paradontozy konieczna jest też zmiana higieny jamy ustnej – m.in. delikatniejsze, a jednocześnie dokładniejsze szczotkowanie.

O ile piękne, zdrowe zęby są naszą wizytówką, o tyle dziąsła są jej fundamentem. Nie zapominajmy o tym, by dbać o nie w równym stopniu i nie lekceważyć symptomów, które alarmują o ich złym stanie.

Kliknij i umów się na wizytę w Scandinavian Clinic  >>>

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Skontaktuj się z nami


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

   [recaptcha]