Wizyta u dentysty nie musi wiązać się z bólem i strachem. Wszystkie zabiegi można wykonać pod znieczuleniem, ale czy zawsze jest ono potrzebne?
Każdy środek znieczulający działa na tej samej zasadzie: ma zablokować przewodzenie impulsów bólowych przez nerwy w kierunku mózgu. Znieczulenie opiera się na blokowaniu kanału sodowego, obecnego w komórkach nerwowych. W zależności od rodzaju środka znieczulającego – znieczulenie trwa ono około godziny, ale czas ten może ulec zmianie.
Znieczulenie powierzchniowe
Żel lub aerozol zostaje rozprowadzony po powierzchni śluzówki jamy ustnej. Środek przenika przez nabłonek i wpływa na drobne zakończenia nerwowe. Najczęściej stosuje się go u dzieci lub przed wkłuciem igły w miejsce znieczulenia.
Znieczulenie nasiękowe
Środek znieczulający jest podawany za pomocą strzykawki z igłą. Blokuje on gałązki nerwowe okolicy podania i przenika w głąb kości. Najczęściej jest on wykorzystywany w stomatologii zachowawczej czy przy ekstrakcji zębów.
Znieczulenie przewodowe
Lek podawany jest w okolicę pnia nerwu. W wyniku przerwania impulsów nerwowych zanika uczucie bólu w okolicy unerwionej.
W coraz większej liczbie gabinetów stosuje się znieczulenie komputerowe. Dla Pacjenta jest ono bardziej komfortowe, ponieważ nie przypomina zwykłej strzykawki. Urządzenie jest wyposażone w specjalny komputer, za pomocą którego lekarz wybiera lek, który ma być zaaplikowany, a komputer steruje tempem jego podania. Dzięki nowoczesnym metodom Pacjent nie czuje dyskomfortu ani uczucia rozpychania.
Trzymamy się zasady, że ból w gabinecie stomatologicznym nie ma prawa się pojawić. Naszym Pacjentom proponujemy korzystanie z nowoczesnego znieczulenia komputerowego.
Leczenie stomatologiczne bez znieczulenia
Nie wszystkie zabiegi wymagają znieczulenia. Usuwanie kamienia czy borowanie nie jest bolesne, o ile do wizyty podchodzimy spokojnie, a paniczny strach przed dentystą jest nam obcy. Jeśli podanie znieczulenia nie jest konieczne, warto dokładnie przemyśleć tę kwestię.
Dziś znieczulenie komputerowe jest już standardem w gabinetach stomatologicznych. Wpływa ono na spokój Pacjenta i jakość pracy dentysty. Jednak należy pamiętać, że ból jest odczuciem subiektywnym i każdy ma inny próg tolerancji. Czasem podanie środka znieczulającego wcale nie jest konieczne, a w niektórych przypadkach Pacjent tego wymaga.