Uśmiech dziąsłowy to przypadłość stosunkowo powszechna. Zapewne każdy z nas zna bądź spotkał w swoim życiu osobę, borykającą się z problemem tzw. gummy smile. No właśnie, czy uśmiech dziąsłowy to rzeczywiście problem? A jeśli tak, czy można się go leczyć?
Uśmiech dziąsłowy - co to?
Gummy smile, czyli uśmiech dziąsłowy lub uśmiech z nadmiernie eksponowanymi dziąsłami, to przypadek, kiedy podczas uśmiechu dziąsła są nadmiernie odsłonięte - różowa linia dziąseł zdaje się być zbyt szeroka w stosunku do białej linii zębów. W rezultacie powstaje wrażenie, że zęby są po prostu zbyt krótkie w stosunku do grubych, mocno uwypuklonych dziąseł.
O gummy smile mówimy wówczas, gdy ekspozycja dziąseł w momencie uśmiechu przekracza 3 mm, ale oczywiście jest to cyfra umowna - z przypadłością mamy do czynienia wtedy, kiedy jest to po prostu zauważalne i uznane za nieestetyczne (w głównej mierze przez samego właściciela). U większości z nas w czasie uśmiechu dziąsła nie są widoczne - warga przykrywa je całkowicie, ale za normę uznaje się również stan, kiedy widoczny jest ich niewielki odcinek (ok 1-2 mm wysokości tkanek dziąsła).
Uśmiech dziąsłowy - przyczyny
Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak nadmierne odsłanianie dziąseł podczas uśmiechu z powodu wysokiego wędzidełka wargi górnej, nadmiernego ruchu wargi górnej, wysokiego położenia linii dziąseł, czy też nadmiernego przyrostu kości szczęki.
Uśmiech dziąsłowy - przyczyny
Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak nadmierne odsłanianie dziąseł podczas uśmiechu z powodu wysokiego wędzidełka wargi górnej, nadmiernego ruchu wargi górnej, wysokiego położenia linii dziąseł, czy też nadmiernego przyrostu kości szczęki.
Czy uśmiech dziąsłowy to rzeczywiście problem?
W głównej mierze estetyczny, bo osoby charakteryzujące się takim właśnie uśmiechem często czują się nim zwyczajnie skrępowane. Skutkuje to zasłanianiem ust w czasie uśmiechu czy wręcz jego unikaniem, co rzutuje na kontakty towarzyskie i własną samoocenę. I choć wiele osób pociesza, że to po prostu "taka uroda", dla właścicieli dziąsłowy uśmiech zdaje się nie mieć z urodą wiele wspólnego...
Jak zauważają specjaliści, w zależności od stopnia zmian gummy smile może też prowadzić do problemów zdrowotnych spowodowanych utrudnioną higieną jamy ustnej. Kiedy resztki pożywienia i drobnoustroje gromadzą się pod dziąsłami, mogą prowadzić do ich zaczerwienienia, stanu zapalnego, a nawet krwawienia. Warto też zauważyć, że błona śluzowa jamy ustnej powinna być wilgotna - w efekcie nadmiernej ekspozycji tkanek przyzębia na środowisko zewnętrzne zaczyna wysychać, co również może powodować nawracające stany zapalne.
Gummy smile - możliwe przyczyny
Wśród najpowszechniejszych przyczyn uśmiechu dziąsłowego wymienia się:
- późne wyrzynanie się zębów,
- zbyt krótka warga górna,
- gruby fenotyp dziąsła,
- nadreaktywność mięśni mimicznych twarzy,
- wady ortodontyczne, np. zły zgryz, drobne zęby,
- genetycznie uwarunkowany nadmierny wzrost kości szczęki.
Z uwagi na to, że gummy smile może mieć różne przyczyny, także sposób jego korekcji może przybierać różną formę. Tak! Uśmiechu dziąsłowego można się pozbyć - mimo, że wiele celebrytek przekonuje nas własnym przykładem, że niekoniecznie jest to potrzebne. Jeśli jednak my sami mamy z nim problem, nie warto oglądać się na innych - brak satysfakcji z własnego wyglądu (a uśmiech jest jego istotną częścią) może negatywnie wpływać na poczucie własnej wartości i pewności siebie.
Uśmiech dziąsłowy - leczenie
Pierwszy krok to na pewno właściwa diagnostyka pacjenta. Na podstawie wywiadu lekarskiego stomatolog przeprowadza ocenę symetrii twarzy, badanie wewnątrzustne (pozwalające sprawdzić kondycję zębów i dziąseł oraz wykluczyć ewentualne zaburzenia ortodontyczne) oraz zleca wykonanie zdjęć rtg. Na podstawie powyższych może zaproponować Pacjentowi najkorzystniejszą i najskuteczniejszą w jego przypadku metodę leczenia. Wśród możliwych sposobów zniwelowania nadmiernej widoczności dziąseł mamy:
Zastosowanie aparatu ortodontycznego, który pozwala na przesunięcie zębów przednich w kierunku wierzchołka ich korzenia, co optycznie odwraca przerost dziąseł. Metoda ta jest długotrwała, ale bardzo skuteczna - zwłaszcza u osób młodych, w okresie wzrostu.
Plastyka dziąsła i kości wokół koron zębów - wycięcie nadmiaru dziąsła bądź dziąsła i kości, która podpiera dziąsło (niekiedy skuteczne jest także podcięcie wędzidełka wargi). Metoda polecana zwłaszcza u osób dorosłych, po zakończeniu okresu wzrostu.
- zabieg z zakresu medycyny estetycznej:
Zastosowanie toksyny botulinowej (botoksu), która zdeponowana w okolice mięśni mimicznych w otoczeniu wargi górnej prowadzi do zmniejszonego jej napięcia - dziąsła w obrębie szczęki stają się mniej widoczne. Należy jednak pamiętać, że leczenie botoksem nie jest dla wszystkich - istnieje sporo przeciwwskazań do jego zastosowania, o których z pewnością poinformuje stomatolog.
Czasami bywa tak, że pozbycie się niepożądanej wady wymaga współdziałania specjalistów wszystkich wspomnianych wyżej dziedzin. To dlatego najważniejsza jest wstępna ocena i diagnoza przeprowadzona przez wykwalifikowanego stomatologa, który na podstawie konkretnej przyczyny i indywidualnych wskazań medycznych dobierze najlepszy i najmniej inwazyjny dla Pacjenta sposób leczenia.
Aby umówić się na wizytę zadzwoń: +48 12 421 89 48 lub