Ból zęba jest jedną z najbardziej dokuczliwych dolegliwości. Co zrobić, kiedy ząb nie daje spokoju, a wizyta u dentysty dopiero za kilka dni? Poznajcie kilka sprawdzonych, domowych sposobów.
Ból zęba - sposoby
Ból zęba może być bardzo uciążliwy i może mieć różne przyczyny, takie jak próchnica, infekcja zęba, uraz, wypadanie plomb, czy też nadwrażliwość zębów. Istnieje kilka sposobów, które mogą pomóc złagodzić ból zęba.
Szałwia na ból zęba
W liściach szałwii znajduje się kamfora. To ona uśmierza ból. Wystarczy, że zrobisz z niej płukankę (suszone liście szałwii zalej wrzącą wodą). Poczekaj aż napar ostygnie i płucz jamę ustną. Możesz również użyć olejku eterycznego z szałwii. Nasącz nim wacik i przyłóż do bolącego zęba.
Olejek waniliowy
Olejek waniliowy jest stosowany do zwalczania zakażeń i stanów zapalnych. Posmaruj bolące miejsce lub nasącz wacik i przyłóż do zęba. Odczekaj chwilę i powtórz czynność. Ból powinien ustąpić.
Olejek eukalipstusowy
Olejek z eukaliptusa zawiera cyneol, który zabija bakterie i seskwiterpenom – likwidujący stan zapalny. Dlatego bardzo często jest on wykorzystywany przy produkcji past i płynów do płukania jamy ustnej. Możesz posmarować nim bolące miejsce lub przyłożyć do niego nasączony wacik.
Czosnek
Czosnek od dawna znany jest jako naturalny antybiotyk, który zwalcza bakterie. Dlatego możesz go użyć również w przypadku bólu zęba. Wystarczy żuć ząbek czosnku lub zastosować czosnkową płukankę (rozgnieć kilka ząbków i zalej ciepłą wodą).
Płukanki sodowe i solne
Sól i sód mają działanie antybakteryjne. Zmieniają pH w ustach, dzięki czemu bakterie nie mogą się rozwijać. Wystarczy, że rozpuścisz łyżeczkę soli i będziesz płukać nią usta. Opuchlizna powinna ustąpić, a ból zniknąć.
Jodyna
Jodyna ma właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne. Jest w stanie również uśmierzyć ból zęba. Nasącz nią wacik i przyłóż do bolącego miejsca.
Goździki
W goździkach znajduje się naturalny środek znieczulający – eugenol. Jeśli chcesz uśmierzyć ból, sproszkuj goździka i przyłóż go na waciku do dziąsła. Możesz również wykorzystać olejek eteryczny lub rozgryźć i trzymać w ustach zasuszony pąk kwiatu.
Jeśli domowe sposoby na ból zęba nie zdają egzaminu – sięgnij po środki z apteki. Kiedy oprócz dyskomfortu występuje również obrzęk, pulsowanie lub promieniowanie do ucha – zgłoś się jak najszybciej do lekarza. Ważne jest, aby skonsultować się z dentystą w przypadku silnego bólu zęba, ponieważ może on być objawem poważnej infekcji lub innej choroby jamy ustnej, która wymaga profesjonalnej interwencji.