Atakuje znienacka i bywa uporczywy. Może pokonać największych twardzieli i ciężko sobie z nim poradzić. Ból zęba skutecznie utrudnia życie. Czy wiesz, skąd się bierze ból zęba?
Ból zęba - dlaczego boli ząb?
Ból zęba to jedna z najbardziej dokuczliwych dolegliwości, z jakimi możemy się zmagać. Nie tylko przeszkadza w codziennych czynnościach, ale również może sygnalizować poważne problemy zdrowotne. W tym artykule omówimy przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia bólu zęba.
Ból może mieć wiele przyczyn. Najczęściej jest wynikiem próchnicy lub infekcji. To jednak nie wszystkie powody dyskomfortu w jamie ustnej. Są wśród nich również:
- wyrzynanie się ósemek,
- zapalenie miazgi,
- zmiany okołowierzchołkowe (ziarniaki, torbiele, ropnie).
Nie można jednak wykluczyć pozostałych, mniej oczywistych źródeł bólu zęba.
Ból zęba - objawy
- ostry, pulsujący ból w okolicy zęba lub dziąsła.
- wzmożona wrażliwość na ciepło, zimno lub słodycze.
- opuchlizna i zaczerwienienie wokół zęba.
- trudności w gryzieniu, żuciu i przełykaniu.
Nadwrażliwość zębów
Niskie temperatury w wielu przypadkach wywołują ostry ból zęba. Jeśli dyskomfort pojawia się w trakcie wdychania zimnego powietrza, jedzenia lodów albo picia zimnych napojów – może świadczyć o nadwrażliwości zębów. Dlaczego tak się dzieje? Nerwy, które znajdują się w głębi zębów są wrażliwe na bodźce, a szkliwo ma je chronić przed czynnikami zewnętrznymi. Jeśli dochodzi do ich uszkodzenia – bariera zanika, a zakończenia nerwowe zostają odsłonięte.
Co na nadwrażliwość zębów? Pasta do zębów powinna zawierać związki fluoru, które zamykają kanaliki zębiny i związki potasu zmniejszające wrażliwość zakończeń nerwowych.
Przeziębienie a ból zęba
Ból zęba może towarzyszyć przeziębieniu. Infekcja wirusowa prowadzi do obkurczenia naczyń krwionośnych, co znacznie obniża odporność. To z kolei sprawia, że może rozwinąć się infekcja.
Pamiętaj! Podczas choroby zwróć szczególną uwagę na higienę jamy ustnej. Tym bardziej, jeśli do leczenia włączone są syropy. Zęby są obklejone resztkami płynu, co sprawia, że stają się pożywką dla bakterii powodujących próchnicę. Po grypie – koniecznie zmień szczoteczkę!
Miesiączka a ból zęba
Miesiączka na ogół kojarzy się z bólem głowy, nerwowością i złym samopoczuciem. Jednak niektóre kobiety skarżą się również na ból zębów. Z czego to wynika? Zmiany stężenia hormonów we krwi mogą potęgować nieprzyjemne odczucia bólowe. Podczas miesiączki poziom estrogenów i progesteronu jest mniejszy niż przez resztę cyklu.
Kolczyk w języku
Biżuteria może prowadzić do podrażnienia przyzębia, odsłonięcia szyjek zębowych, utraty stabilności zębów i bólu. Kolczyk obija się o zęby, co może poważnie uszkodzić szkliwo. Jeśli ból towarzyszy ci już jakiś czas, a środki uśmierzające nie działają – jak najszybciej zgłoś się do dentysty. Poinformuj lekarza o dolegliwościach i nie martw się na zapas. Specjalista z pewnością znajdzie przyczynę bólu i zrobi wszystko, by przestał ci uprzykrzać życie.