Pasty do zębów dla dzieci - jak wybrać?
Drogeryjne półki kuszą kolorowymi opakowaniami, z których szczerzą do nas zęby bajkowe postaci. Jak nie pogubić się w gąszczu składników, smaków i marek? Na co zwracać uwagę, wybierając pastę do zębów dla dziecka? Jakie pasty do zębów dla dzieci wybierać?

Dla żadnego rodzica chyba tajemnicą nie jest, że o zęby dziecka dbać należy - zanim jeszcze się pojawią. O ile jednak początkowo higiena jamy ustnej malucha nie nastręcza szczególnych problemów czy wątpliwości, z każdym kolejnym ząbkiem sprawa się komplikuje. Jaka szczoteczka będzie najodpowiedniejsza? W jaki sposób szczotkować małe ząbki? Jak długo i jak często to robić? No i wreszcie - jakiej pasty do zębów używać? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na pytanie - jakie pasty do zębów dla dzieci wybierać. Odpowiedzi na pozostałe szukajcie w kolejnych postach!

"

Pytanie, czy napis "fluoride free", jaki często spotykamy na tego typu produktach, to ich zaleta czy raczej wada? Pasty do zębów dla dzieci - jakie?

"

Pasty do zębów dla dzieci - z fluorem czy bez?

Z uwagi na różnice w budowie zębów dzieci i dorosłych oraz inne zapotrzebowanie na fluor różnych grup wiekowych, dziecko z pewnością powinno stosować inną pastę do zębów niż jego rodzice. Na wybór produktów do higieny jamy ustnej malucha narzekać nie możemy - drogeryjne półki kuszą kolorowymi opakowaniami, z których szczerzą do nas zęby bajkowe postaci. Możemy przebierać w nazwach, markach, smakach i wymyślnych tubkach. Jednak tym, co różni poszczególne produkty najmocniej, jest zawartość fluoru bądź jego brak. Pytanie, czy napis "fluoride free", jaki często spotykamy na tego typu produktach, to ich zaleta czy raczej wada? Każda dobra pasta do zębów posiada podobne właściwości. Powinna zawierać środki ścierne i polerujące, pieniące, bakteriostatyczne, wybielające, zapobiegające wysychaniu, a także substancje żelujące i smakowo-zapachowe, a jej podstawową funkcją jest ochrona szkliwa zębów przed próchnicą.

To właśnie zapewnia fluor - najważniejszy i kluczowy składnik większości past do zębów. Substancja ta wzmacnia szkliwo, dzięki czemu staje się ono bardziej odporne na atak bakterii oraz pomaga usuwać mikroskopijne ubytki. A jednak niektórzy powinni unikać tego składnika. To osoby mieszkające na terenach, gdzie występuje on w wysokich stężeniach, osoby przyjmujące preparaty z tym pierwiastkiem w innej formie, osoby, u których stwierdzono tzw. fluorozę oraz najmłodsi, czyli dzieci do 2. roku życia. Dlaczego? Ponieważ dzieci młodsze mają tendencję do połykania resztek pasty, a to rodzi ryzyko, że do ich organizmu dostanie się więcej fluoru, niż zalecają normy. Te zaś podpowiadają, że zawartość fluoru w pastach przeznaczonych dla dorosłych powinna mieścić się w granicach 1000-1500 ppm, a pasty do zębów dla dzieci - około 200-550 ppm.

Kiedy dziecko przekroczy już 2. rok życia i potrafi skutecznie wypluwać pastę, zaleca się stosować produkt, zawierający fluor w bezpiecznej dla dzieci dawce. Pasty do zębów dla dzieci powinny go już zawierać.

Pasty do zębów dla dzieci - jak wybrać?

W przypadku dzieci najmłodszych, czyli przed ukończeniem 2. roku życia, najbezpieczniej więc będzie zdecydować się na pastę bez fluoru. Co powinna zawierać taka pasta? Najlepiej, jeśli będą to składniki naturalne, takie jak np. żel krzemowy, żel żurawinowy, ekstrakt z tymianku czy lukrecji, roślinną glicerynę, olejek z kopru włoskiego czy ksylitol. Ważne, by pasta miała neutralne pH, nie zawierała dwutlenku tytanu, SLS, parabenów, substancji barwiących i konserwujących, mentolu czy sacharyny. Ważne też, by produkt posiadał odpowiedni atest, gwarantujący bezpieczeństwo jego stosowania u najmłodszych.

Kiedy dziecko przekroczy już 2. rok życia i potrafi skutecznie wypluwać pastę, zaleca się stosować produkt, zawierający fluor we wspomnianej powyżej, bezpiecznej dla dzieci dawce. Ilość pasty powinna być nie większa niż ziarenko grochu, a dziecko powinno szczotkować zęby pod nadzorem osoby dorosłej. Taką pastę można stosować do około 7. roku życia, kiedy to należy zamienić ją na produkt o zawartości około 1000 ppm fluoru. W wieku około 8 - 9 lat dziecko może już używać zwykłej pasty, jaką stosują pozostali domownicy, jednak w tym przypadku rodzice powinni zwracać większą uwagę na wybór produktu do higieny jamy ustnej - nie kierować się wyłącznie niską ceną czy atrakcyjnym opakowaniem.

Jeśli nie jesteśmy pewni, jaka pasta do zębów będzie najodpowiedniejsza w przypadku naszego dziecka, warto zapytać o to stomatologa w czasie tzw. wizyty adaptacyjnej. To pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym, na którą warto się zdecydować w okolicach 2. roku życia malucha. W tym czasie stomatolog tłumaczy malcowi, jak działają urządzenia i narzędzia stomatologiczne, a także wyjaśnia - zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom - jak odpowiednio dbać o małe ząbki.

Chcesz więcej? Zapisz się do naszego newslettera! Otrzymasz dostęp do ekskluzywnych ofert, promocji oraz profesjonalnych porad!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o aktualnych promocjach, nowych usługach oraz bezpłatnych przeglądach za pośrednictwem adresu e-mail. Informacje będą wysyłane w formie newslettera zawierającego wyłącznie wartościową treść. Korzyści uzyskiwane przez Pacjenta to m.in. bezpośredni dostęp do treści zamieszczonych na blogu kliniki, wcześniejsze informowanie o terminie umówionych wizyt, możliwość skorzystania z promocji dla stałych Pacjentów, informowanie o organizowanych akcjach promocyjnych.
Potwierdzam, że mam wiedzę o tym, że administratorem danych osobowych jest Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie i że administrator przetwarza dane w celach wskazanych powyżej jedynie na podstawie zgody. Podana zgoda ma charakter dobrowolny,a ja mam prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie. Zapoznałem się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych znajdującą się w Polityce prywatności.
Polecane

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Skontaktuj się z nami


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

   [recaptcha]