Zdjęcia rentgenowskie to obecnie jeden z podstawowych elementów diagnostyki stomatologicznej. Wiele zmian w jamie ustnej pacjenta nie jest widocznych gołym okiem, a wykonanie zdjęcia RTG jest jedynym sposobem na ich zlokalizowanie i podjęcie właściwego leczenia. Dzisiaj wyjaśniamy, jakie rodzaje zdjęć rentgenowskich wykonuje się w stomatologii. Zdjęcia u dentysty - wszystko, co chcielibyście wiedzieć na ich temat.
Zdjęcia u dentysty - po co się je robi?
Zdjęcia rentgenowskie zębów to w większości przypadków diagnostyka nieinwazyjna i bezbolesna. Samo badanie jest krótkie i nie wymaga szczególnego przygotowania. Biorąc pod uwagę technikę wykonywania zdjęć, możemy je podzielić na zdjęcia wewnątrzustne oraz zewnątrzustne. Te pierwsze polegają na umieszczeniu w jamie ustnej pacjenta specjalnego detektora, w przypadku drugich urządzenie rejestrujące obraz znajduje się poza jamą ustną pacjenta.
Zdjęcia rentgenowskie są wykorzystywane w wielu dziedzinach stomatologii, a zwłaszcza w endodoncji, implantologii, ortodoncji czy protetyce. Dzięki precyzyjnemu odwzorowaniu tkanek zęba i kości uwidaczniają niebezpieczne zmiany, których stomatolog nie byłby w stanie dojrzeć gołym okiem. W ten sposób lekarz może najdoskonalej ocenić stan uzębienia i tkanek kostnych pacjenta, a tym samym zaplanować najwłaściwsze leczenie. Jakie rodzaje zdjęć RTG wykonujemy w stomatologii?
Zdjęcie punktowe / zębowe (wewnątrzustne)
To najczęściej wykonywane zdjęcie rentgenowskie w stomatologii. Sprawdza się doskonale w diagnostyce pojedynczych zębów, ponieważ ukazuje od jednego do maksymalnie czterech sąsiadujących ze sobą zębów. Zdjęcie punktowe obrazuje korony i korzenie zębów oraz część otaczającej ich kości. Zdjęcie to wykonuje się w celu dokładnej oceny konkretnego zęba (rzadziej grupy zębów), a pozwala ocenić m.in. obecność próchnicy, przebieg kanałów korzeniowych, występowanie resorpcji tkanek zęba czy np. złamanie korzenia (w zależności od tego, jakie są podejrzenia i jaki był cel badania).
Zdjęcia zębowe sprawdzają się w wielu dziedzinach stomatologii - także w stomatologii zachowawczej, kiedy np. pacjent zgłasza się do dentysty z bólem. Wówczas zdjęcie pozwala sprawdzić, czy ząb nie wymaga podjęcia leczenia kanałowego.
Zdjęcie ortopantomograficzne / OPG (zewnątrzustne)
Drugie pod względem częstości wykonywania zdjęcie rentgenowskie zębów. To, mówiąc najogólniej, zdjęcie przeglądowe wszystkich zębów, a także zatok szczękowych, stawów skroniowych, kości szczęki i żuchwy. Zdjęcie OPG (potocznie nazywane panoramicznym) przez wielu dentystów jest wymagane na wizycie pierwszorazowej, ponieważ ukazuje wszelkie ewentualne nieprawidłowości, wymagające podjęcia leczenia (wady rozwojowe, zęby nadliczbowe, nieprawidłowości w obrębie przyzębia i korzeni zębowych itp.).
Zdjęcia ortopantomograficzne są też wymagane przed rozpoczęciem leczenia u specjalistów - protetyków, ortodontów czy periodontologów.
Zdjęcie skrzydłowo-zgryzowe (wewnątrzustne)
To drugie, obok punktowego, zdjęcie rentgenowskie wewnątrzustne - wymaga umieszczenia kliszy w jamie ustnej pacjenta. Ukazuje wyłącznie korony kilku sąsiednich zębów - zarówno górnych, jak i dolnych - bez ich korzeni i kości. Jego celem jest ocena stanu ścian stycznych sąsiadujących ze sobą zębów. Zdjęcie pozwala na wykrycie próchnicy na powierzchniach zgryzowych oraz stycznych zębów, a także na ocenę szczelności wypełnień.
Badanie radiologiczne w stomatologii wykonywane jest w celu zobrazowania poszczególnych zębów, kości twarzoczaszki, tkanek kostnych żuchwy i szczęki oraz stawu skroniowo-żuchwowego
Zdjęcie cefalometryczne (zewnątrzustne)
To zdjęcie ukazuje zarówno zęby i otaczające je kości, jak i całą czaszkę. Jest wykonywane z profilu i pozwala na analizę rysów twarzy pacjenta. To pomocna diagnostyka zwłaszcza w ortodoncji - pozwala na dokonanie pomiarów odpowiednich odległości i kątów pomiędzy różnymi punktami czaszki, co może być potrzebne właśnie w planowaniu leczenia ortodontycznego (przed założeniem aparatu).
Zdjęcie sprawdza się również w protetyce i chirurgii stomatologicznej w celu udokumentowania stanu przed i po leczeniu.
Tomografia stożkowa / badanie CBTC (zewnątrzustne)
Tomografia stożkowa (z ang. CBCT - Cone Beam Computed Tomography) jest niezwykle przydatna w planowaniu skomplikowanych zabiegów stomatologicznych. To badanie komputerowe 3D, które - dzięki wysokiej dokładności obrazu - pozwala w najbardziej precyzyjny sposób zobrazować jamę ustną pacjenta i w ten sposób wykryć nawet niewielkie nieprawidłowości.
Pozwala na trójwymiarowe ukazanie struktur zębów i otaczających ich kości czaszki, co daje możliwość prześledzenia przebiegu kanałów korzeniowych w zębach czy oceny rozległości zmian zapalnych w kości.
Zdjęcia u dentysty - przeciwwskazania
Jak już zostało wspomniane, zdjęcia RTG zębów to badania dla większości pacjentów nieinwazyjne i bezpieczne - o ile nie są wykonywane zbyt często (zawsze warto poinformować stomatologa, ile czasu upłynęło od ostatniego zdjęcia RTG - zwłaszcza, jeśli miało to miejsce stosunkowo niedawno). Promieniowanie, które jest emitowanie w trakcie wykonywania zdjęć, jest zredukowane do minimum i porównywane do tego, z jakim mamy do czynienia na co dzień.
Mimo tego zdjęcia RTG nie powinny być wykonywane u kobiet w ciąży, a jeśli to bezwzględnie konieczne - przyszła mama powinna poinformować osobę wykonującą badanie o swoim stanie. Wówczas specjalista zadba o odpowiednie zabezpieczenie brzucha i zminimalizowanie ewentualnego ryzyka zaszkodzenia dziecku.
Aby umówić się na wizytę zadzwoń: +48 12 421 89 48 lub