Postępowanie przy udzielaniu świadczeń stomatologicznych w czasie pandemii
Przedstawiamy oficjalne zalecenia Ministerstwa Zdrowia w sprawie postępowania przy udzielaniu świadczeń stomatologicznych w sytuacji ogłoszonego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

Zgodnie z najnowszymi wytycznymi pomoc stomatologiczna ma być udzielana Pacjentom w dyżurujących Gabinetach, wyłącznie w pilnych przypadkach, po wcześniejszej weryfikacji telefonicznej.

Do Gabinetów można się udać jedynie  w przypadku:

⦁ występowania bólu, procesów zapalnych i ropnych, urazów, torbieli;

⦁ stanów z wysokim ryzykiem wystąpienia powikłań u Pacjentów.

Dentysta wraz z asystentem, którzy przyjmują Pacjentów w trakcie epidemii, muszą  mieć do dyspozycji pełne wyposażenie do ochrony przed koronawirusem, takie jak:

⦁ fartuchy jednorazowe z długim rękawem, czepkiem i ochraniaczami na buty;

⦁ lub fartuchy z długim rękawem i czepkiem i ochraniaczami materiałowymi używanymi jednorazowo w przypadku możliwości prania (40 min. w temp. 60 st. C) w pralce znajdującej się w gabinecie;

⦁ maski chirurgiczne;

⦁ gogle, okulary, przyłbice;

⦁ rękawiczki jednorazowe pokrywające mankiet fartucha.

Gabinety stomatologiczne muszą być odpowiednio wentylowane i nie można przyjmować w nich więcej niż 1 Pacjenta na godzinę. Dzieciom może towarzyszyć rodzic lub faktyczny opiekun. Po wyjściu Pacjenta z gabinetu musi pozostać czas na sprzątnięcie stanowiska i dezynfekcję unitu, wymianę sprzętu i dezynfekcję powierzchni dotykowych - włączając klamki, uchwyty, umycie podłogi itp.

Zalecane jest także wydzielenie specjalnego pomieszczenia do zdejmowania stroju ochronnego, który po zużyciu należy umieścić w worku na odpady medyczne. Po zdjęciu stroju ochronnego członek zespołu stomatologicznego powinien opuścić to pomieszczenie, umyć ręce i je zdezynfekować. Pomieszczenie również powinno być zdezynfekowane i wywietrzone.

Należy pamiętać również o częstej dezynfekcji powierzchni w pomieszczeniach ogólnodostępnych tj. poczekalni oraz toaletach. A także często dezynfekować klamki, oparcia oraz klucze, którymi będą otwierane drzwi.

Pojawiły się także zalecenia odnośnie konkretnych problemów stomatologicznych:

 • świadczenia ortodontyczne - w zakresie świadczeń ortodontycznych zalecane jest przesunięcie wizyt kontrolnych oraz konsultacji do czasu odwołania ograniczenia wychodzenia z domu. W przypadku leczenia z wykorzystaniem aparatów stałych, odroczenie wizyty kontrolnej, bez awarii aparatu o 1 miesiąc lub dłużej, nie pogorszy uzyskanego efektu. W przypadku awarii aparatu zdejmowanego można tymczasowo zaprzestać jego użytkowania, aż do czasu następnej kontroli lub zadzwonić do placówki, w której prowadzone jest leczenie ortodontyczne i ustalić procedury postępowania i termin przyjęcia. W przypadku braku możliwości kontaktu z jednostką prowadzącą leczenie ortodontyczne, należy zgłosić się do wyznaczonych placówek w województwie, które będą przygotowane do pomocy w przypadkach awarii aparatów.
 • świadczenia protetyczne - planowe procedury protetyczne nie powinny być realizowane w tym okresie, zwłaszcza te, które należy wykonać u osób w podeszłym wieku.
 • świadczenia periodontologiczne - leczenie periodontologiczne wykonywane w trybie doraźnym obejmują: diagnostykę kliniczną zmian nowotworowych w jamie ustnej, diagnostykę kliniczną oraz pobranie materiału do badania histopatologicznego w przypadku zaburzeń potencjalnie nowotworowych w jamie ustnej, leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej wywołujących ból, leczenie ostrych stanów przyzębia (ropni, martwiczego zapalenia dziąseł lub przyzębia, leczenie zespołu perio-endodontycznego), usunięcie zęba ze wskazań periodontologicznych. Jednocześnie przed wykonaniem tych zabiegów zaleca się płukanie jamy ustnej środkami odkażającymi.

Dokument zwraca także uwagę na tymczasowe powstrzymanie się od wykonywania takich zabiegów, jak maszynowy skaling nad- i poddziąsłowy oraz piaskowanie nad- i poddziąsłowe.

Pacjentom przypominamy, że ze względów bezpieczeństwa lepiej jest ograniczyć w tym okresie wizyty w dyżurujących gabinetach stomatologicznych do sytuacji absolutnie pilnych i bólowych. Dzięki temu zwiększamy szanse na zachowanie zdrowia, zwłaszcza u osób starszych oraz osób z podwyższonym ryzykiem zdrowotnym.

Pełne wytyczne dostępne tutaj: https://nil.org.pl

Polecane

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Skontaktuj się z nami


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

   [recaptcha]