Implant. 7 rzeczy, które musisz wiedzieć o implantach!
Zastanawiasz się nad wszczepieniem implantu? Przeczytaj koniecznie nasz artykuł i sprawdź, czy implanty to rozwiązanie dla ciebie!

Implant - to nie wszystko!

Implant to specjalny, zwykle tytanowy wszczep, wyglądem przypominający niewielką śrubkę. Wbrew stosunkowo powszechnemu przekonaniu, nie zastępuje on brakującego zęba – stanowi dopiero jego fundament. Zadaniem implantu jest zastąpienie wyłącznie korzenia zęba – dopiero po jego integracji z kością możliwa jest rekonstrukcja brakującego uzębienia. Służą temu korony, mosty oraz protezy zębowe – wybór danego rozwiązania zależy od przyczyny utraty uzębienia, ilości brakujących zębów oraz stanu jamy ustnej pacjenta.

Nie wszystkie implanty wykonane są z tytanu

Tytan uważany jest za jeden z najtrwalszych metali na świecie, który dodatkowo wyróżnia się niezwykłą lekkością i wytrzymałością. To właśnie dlatego ten materiał cieszy się dużym powodzeniem w implantologii. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie implanty wykonane są z tytanu. Do ich produkcji wykorzystuje się też inne materiały biologicznie, a są to np. stop tytanu, tantal, tlenek aluminium, porcelana lub cyrkon. Łączniki implantów (filar, na którym osadzana jest korona zęba) wykonywane są z tytanu, cyrkonu lub porcelany.

Leczenie implantologiczne może potrwać kilka miesięcy

Sam zabieg wszczepienia implantu trwa około 20-u minut - jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a zatem całkowicie bezbolesny. Warto jednak wiedzieć, że całe leczenie implantologiczne składa się z kilku etapów i może potrwać nawet kilka miesięcy. Przed rozpoczęciem leczenia konieczne jest wykonanie badania radiologicznego w postaci tomografii komputerowej. Jeśli warunki pozwalają na przeprowadzenie zabiegu, implantolog dobiera optymalną długość i średnicę implantu i planuje zabieg. Wszczepiony implant pozostawiany jest w kości na okres 3 do 6 miesięcy – to czas potrzebny na zrośnięcie się implantu z kością. Po upływie wskazanego czasu następuje odsłonięcie implantu i założenie śruby gojącej. Kiedy dziąsło się zagoi, lekarz przystępuje do wykonania finalnej pracy protetycznej.

Implant można wszczepiać zaraz po utracie naturalnego uzębienia

Niewątpliwie wszelkie ubytki po naturalnych zębach warto uzupełniać jak najszybciej. Zwlekanie z tym grozi szeregiem powikłań – to m.in. przesuwanie się zębów sąsiadujących, wady zgryzu czy nawet zanik kości, który może całkowicie uniemożliwić założenie implantów w przyszłości. Warto udać się do stomatologa, który najlepiej oceni, czy na danym etapie możliwa jest implantacja brakującego zęba, ponieważ każdy przypadek jest inny -  zależy od sytuacji klinicznej danego pacjenta.

Implanty nie zawsze posłużą na całe życie

W gabinetach stomatologicznych często pada pytanie o to, czy implanty zębowe trzeba wymieniać. Niestety, trudno udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi. Co do zasady implanty powinny być na stałe zespolone z kością żuchwy, a co za tym idzie - równie trwałe, co zęby naturalne. A jednak czynnikiem w dużym stopniu wpływającym na trwałość implantów jest proces osteointegracji – sposób, w jaki komórki budujące kość zębową wrastają w materiał tytanowy implantu. Jeśli proces ten przebiegnie właściwie – implant powinien być trwały i całkowicie zakorzeniony w szczęce. Niezwykle ważne jest więc przeprowadzenie dokładnej diagnostyki wstępnej i wykonanie pełnej diagnostyki obrazowej, pozwalającej na prawidłową ocenę stanu kości pacjenta.

W gabinetach stomatologicznych często pada pytanie o to, czy implanty zębowe trzeba wymieniać. Niestety, trudno udzielić na nie jednoznacznej odpowiedzi.

O implanty trzeba dbać tak samo, jak o własne zęby!

Warto pamiętać, że o implanty i osadzone na nich korony, protezy czy mosty należy dbać dokładnie tak samo, jak o własne, naturalne uzębienie. Należy szczotkować je co najmniej dwa razy dziennie przez około dwie minuty, stosować nitkę dentystyczną do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych oraz płukać usta specjalnym płynem. Można nadal używać szczoteczek elektrycznych, jednak należy to robić delikatnie – rezygnujemy z trybów intensywnych i przechodzimy na tryby łagodniejsze, które wykonują mniej ruchów na minutę. Prawidłowa dbałość o implanty zębowe jest niezwykle ważna, ponieważ to kolejny czynnik, który w dużym stopniu wpływa na ich trwałość! Zaniedbanie higieny jamy ustnej może doprowadzić do tego, że implant ulegnie osłabieniu nawet mimo prawidłowego wykonania.

Nie każdy może zdecydować się na implant

Niestety, pomimo wielu zalet, jakie niesie ze sobą wszczepienie implantu, nie jest to rozwiązanie dla wszystkich. Po pierwsze istnieje bariera wiekowa – nie zaleca się stosowania implantów u osób poniżej 18 roku życia (czasami poniżej 21.) U młodszych osób ciągle ma miejsce rozwój układu kostnego, co grozi ryzykiem, że implant nie zrósłby się właściwie z kością lub wpłynął negatywnie na położenie sąsiadujących z nim zębów.

Przeciwwskazaniem do zabiegu są także niektóre schorzenia, zarówno stomatologiczne, jak i ogólnoustrojowe. Wśród tych pierwszych wymienia się próchnicę i paradontozę, wśród drugich znajdziemy chociażby choroby reumatyczne, choroby związane z zaburzeniami krzepnięcia, nieleczoną cukrzycę, osteoporozę czy nowotwory. Tymczasowym przeciwwskazaniem do wszczepienia implantu jest także ciąża.

Polecamy

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Skontaktuj się z nami


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

   [recaptcha]