Jak myć zęby szczoteczką zwykłą, elektryczną i soniczną? Prawidłowa technika mycia zębów
Sama częstotliwość mycia zębów czy długość szczotkowania to nie wszystko. Równie ważna jest prawidłowa technika. A ta będzie inna w zależności od tego, czy myjemy zęby szczoteczką tradycyjną, elektryczną czy soniczną.

Mycie zębów to jedna z czynności, którą każdy z nas wykonuje rutynowo, a często także „mechanicznie”.  Bierzemy do ręki szczoteczkę, nakładamy na nią pastę i szczotkujemy zęby około dwóch minut. Ale czy robimy to prawidłowo? Bo nawet jeśli będziemy myć zęby po każdym posiłku i przez zalecany czas, ale nie będziemy tego robić właściwie, szczotkowanie nie przyniesie pożądanych rezultatów. W przestrzeniach międzyzębowych nadal będą zalegać resztki jedzenia, a na zębach będzie tworzył się kamień. I to wcale nie wszystkie możliwe skutki mycia zębów w nieprawidłowy sposób. A ten  powinien być inny w zależności od tego, czy myjemy zęby szczoteczką tradycyjną, elektryczną czy soniczną.

Jak myć zęby szczoteczką tradycyjną?

Jeśli jesteśmy użytkownikami klasycznej szczoteczki manualnej, mamy do dyspozycji kilka technik szczotkowania. Za najlepszą uznaje się obecnie metodę roll, polegającą na obrotowo – wymiatającym sposobie mycia zębów. Po zwilżeniu włosia i nałożeniu pasty ustawiamy główkę szczoteczki na granicy zęba i dziąsła pod kątem około 45 stopni w kierunku dziąsła. Delikatnie naciskając wykonujemy ruch wymiatająco - obrotowy od dziąsła w kierunku krawędzi zębów. Powtarzamy czynność około pięć razy i przechodzimy do kolejnej grupy zębów.

Warto korzystać z następującego schematu: najpierw szczotkujemy zewnętrzne powierzchnie zębów górnych i dolnych, następnie przechodzimy do wewnętrznych powierzchni zębów górnych i dolnych. Kolejno czyścimy powierzchnie żujące, korzystając z ruchu szorującego - ustawiamy szczoteczkę równolegle do powierzchni zębów i szorujemy bruzdy oraz brzegi sieczne zębów. Następnie przechodzimy do czyszczenia zębów wzdłuż linii dziąseł - przesuwamy szczoteczkę poziomo po wszystkich zębach oraz po linii graniczącej z dziąsłami. Ostatnim etapem – przez wielu lekceważonym, a nawet pomijanym – jest oczyszczanie języka. Nie każdy nawet wie, że służy do tego specjalna powierzchnia czyszcząca umieszczona po drugiej stronie główki szczoteczki. Wyczyszczenie języka pozwoli na usunięcie resztek jedzenia, a także pozbycie się bakterii, odpowiadających za nieprzyjemny zapach z ust. Mycie zębów kończymy dokładnym wypłukaniem jamy ustnej z resztek pasty i bakterii.

Jak myć zęby szczoteczką elektryczną?

Użytkownicy szczoteczek elektrycznych mają zdecydowanie ułatwione zadanie, bo większą część pracy wykonuje za nich urządzenie. W tym przypadku wystarczy jedynie zwilżyć włosie, nałożyć pastę na główkę szczoteczki i ustawić ją na granicy zęba i dziąsła pod kątem około 45 stopni w kierunku dziąsła. Potem szczoteczkę należy włączyć i dociskając lekko główkę do zębów, przesuwać kolejno po wszystkich powierzchniach: przednich, tylnych oraz żujących. Warto pamiętać, że zbyt mocne dociskanie może uszkodzić szkliwo zębów oraz doprowadzić do podrażnienia dziąseł.

Większość szczoteczek elektrycznych posiada małe główki, które są w stanie objąć całą powierzchnię danego zęba oraz dotrzeć do trudnodostępnych przestrzeni międzyzębowych. Warto pamiętać, że korzystanie ze szczoteczki elektrycznej nie zwalnia z czyszczenia języka. Niektóre modele posiadają specjalny tryb czyszczenia języka, ale tę część jamy ustnej można też delikatnie oczyszczać włosiem szczoteczki - o ile nie jest ono twarde. Użycie szczoteczki elektrycznej nie tylko ułatwia szczotkowanie zębów, ale też sprawia, że jest ono znacznie dokładniejsze niż przy zastosowaniu szczoteczki tradycyjnej. Mimo to warto szczotkować nią zęby równie długo, co manualną – pełne dwie minuty. Najlepiej czyścić zęby według schematu: część lewa i prawa na górze oraz część lewa i prawa na dole. Na każdą partię poświęcamy po 30 sekund (wiele szczoteczek wibruje po tym czasie, dając sygnał do zmiany czyszczonej partii zębów).

Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

Na początek zapytajmy: czym właściwie różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej? Bo zapewne nadal nie wszyscy mają tego świadomość. Tyle że nie jest to do końca właściwie zadane pytanie, bo szczoteczka soniczna to po prostu rodzaj szczoteczki elektrycznej, której działanie opera się na nieco innym mechanizmie. Elektryczna szczoteczka do zębów o typie sonicznym opiera się na wykorzystywaniu fal dźwiękowych o określonym natężeniu - charakteryzuje się częstotliwością drgań 260 mHz (czyli 260 ruchów na sekundę) lub więcej, a jej końcówka pracuje ruchem wymiatającym od około 20 do 96 tys. drgań na minutę. I to właśnie owe parametry decydują o tym, że szczoteczka soniczna to obecnie najdoskonalsze narzędzie do mycia zębów.

W jaki sposób robić to dobrze? Tak jak w poprzednich przypadkach zwilżamy włosie szczoteczki i nakładamy na nie pastę. Delikatnie przykładamy główkę pod kątem około 45 stopni do powierzchni zębów (wystarczy bezpośredni kontakt szczoteczki ze szkliwem). Włączamy urządzenie i delikatnie przesuwamy końcówkę po łuku zębowym. Tak jak w przypadku innych modeli szczoteczek zaleca się myć zęby przez pełne 2 minuty, poświęcając po 30 sekund na każdą z czterech części jamy ustnej. Następnie czyścimy język i płuczemy jamę ustną wodą. Prościej (i dokładniej!) się nie da!

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Skontaktuj się z nami


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

   [recaptcha]