Zły stan zębów polskich dzieci – zatrważające dane
Dentyści alarmują, że choć część problemów jest typowa dla osób młodych, niektóre z nich powinniśmy obserwować najwcześniej - w trzeciej czy czwartej dekadzie życia! Jaki jest faktyczny stan zębów polskich dzieci? Sprawdź!

Uśmiech proszę! Jaki jest stan zębów polskich dzieci?

Nie ma się z czego śmiać. Bo stan zębów polskich dzieci jest – mówiąc delikatnie – nienajlepszy. W porównaniu do swoich rówieśników z innych krajów Unii Europejskiej, nasze maluchy zdecydowanie częściej i – co istotne – wcześniej mają problemy stomatologiczne. Choroby zębów mlecznych i schorzenia dziąseł można zaobserwować już u niemowląt. Im wyższa grupa wiekowa – tym większy odsetek i różnorodność problemów z uzębieniem. Liczby? Bardzo proszę.

Poważne problemy z zębami ma już prawie 40 proc. dzieci w wieku od 0 do 2 lat. W przypadku maluchów w wieku 3 do 5 lat odsetek ten wynosi dwa razy więcej - 80 proc. U dzieci w grupie wiekowej 6-9 lat to już 88 proc., zaś wśród dzieciaków w wieku 10-13 lat – o 1 procent więcej. Wśród najstarszych, czyli dzieci w wieku 14-18 lat różnego rodzaju schorzenia jamy ustnej obserwuje się już u ponad 90 procent.

Jakie problemy stomatologiczne mają najmłodsi?

Szerzej prosimy - zaglądamy głębiej. Zaawansowane stadium próchnicy to problem aż 1/3 polskich sześciolatków. Nawet co czwarte dziecko w wieku 3 do 5 lat posiada ubytki. W grupach wiekowych 6 -9 lat oraz 14 - 18 lat ten problem ma już prawie 1/5 dzieciaków. U 11 proc. dzieci w wieku od 6 do 13 lat konieczne jest usunięcie zęba, zaś z bólem zębów zmaga się już ponad 1/5 dzieci w wieku 10-13 lat. 18 proc. dzieci powyżej 10 roku życia ma problemy ortodontyczne. 13 proc. dzieci w wieku od 10 do 13 lat zmaga się z aftami, a 4 proc. w wieku od 10 do 18 z opryszczką. 9 proc. dzieci w wieku od 14 do 18 roku życia cierpi na zgrzytanie i ścieranie zębów, a 6 proc. dzieci z tej grupy wiekowej zmaga się z nadwrażliwością. Problemy z dziąsłami to problem 7 proc. dzieci w wieku do 18 roku życia, zaś 1 proc. z nich ma już odsłonięte szyjki zębowe.

Dentyści alarmują, że choć część problemów jest typowa dla osób młodych, niektóre z nich powinniśmy obserwować najwcześniej - w trzeciej czy czwartej dekadzie życia! Przykładowo halitoza, czyli problem nieprzyjemnego zapachu z ust, doskwiera już 11 proc. Polaków, mających zaledwie 3 do 5 lat. W ramach ostatnich badań prowadzonych wśród dzieci stomatolodzy doliczyli się aż 15-tu różnych dolegliwości stomatologicznych… No to teraz pytanie najważniejsze: co jest przyczyną tak złego stanu zębów małych Polaków?

Nieleczona próchnica zębów mlecznych przenosi się – nie tylko na pozostałe ząbki, ale także na zęby stałe.

Przecież to mleczak – i tak wypadnie

Ale zanim wypadnie, zostawi po sobie nieciekawe ślady. Nieleczona próchnica zębów mlecznych przenosi się – nie tylko na pozostałe ząbki, ale także na zęby stałe. Niestety, przekonanie, że mleczaków nie trzeba leczyć, bo tak czy inaczej wypadną nadal pokutuje wśród polskich rodziców. Tymczasem jest ono niezwykle szkodliwe. I najbardziej szkodzi samemu dziecku, bo to ono będzie musiało zmagać się potem z bólem zainfekowanych zębów oraz ich leczeniem.

Kolejny stereotyp, z którym bezsilnie walczą dentyści to ten, że dopóki ząb nie boli, wizyta u stomatologa nie jest konieczna. Zwlekamy więc z wizytą do momentu, aż coś faktycznie zaczynie nas niepokoić. Bardzo wiele wizyt stomatologicznych nadal jest spowodowanych bólem zęba. Tyle że wtedy zazwyczaj jest już za późno – konieczne jest leczenie, którego można było uniknąć. Mniej niż 30 proc. rodziców dzieci w wieku przedszkolnym zabiera je na regularne przeglądy. W wyższych grupach wiekowych ten odsetek rośnie, ale też nie jest zadowalający. Dlaczego? Mniej niż połowa dzieci w wieku od 3 do 18 lat przechodzi regularne kontrole zębów.

Za słodko…

Na zły stan uzębienia małych Polaków wpływ mają też inne czynniki. Zbyt dużo cukru w diecie oraz niewystarczająca higiena to kolejne powody, dla których nasze dzieciaki coraz wcześniej zmagają się z próchnicą. Kilkulatek nie jest w stanie prawidłowo wyszczotkować zębów – przynajmniej do czasu pójścia do szkoły to rodzice powinni myć dziecku ząbki. Z czasem zaś powinni nadzorować wykonywanie tej czynności, dbając o to, by dziecko myło je dokładnie i wystarczająco długo.

Już w przypadku dzieci najmłodszych warto pomyśleć o szczoteczce elektrycznej, która zdecydowanie ułatwia prawidłowe szczotkowanie zębów oraz poprawia jego efektywność. Nie należy też lekceważyć wskazówek na opakowaniu pasty do zębów – myjemy dziecku ząbki pastą dostosowaną do jego wieku. Tym, co warto poprawić, jest też własne nastawienie do leczenia zębów – jeśli sami będziemy pamiętać o regularnych przeglądach, zabieranie dziecka na kontrole stanie się dla nas zupełnie naturalne.

Dzisiaj leczenie bez stresu, bólu i lęku to priorytet!

Profilaktyka – słowo klucz

Podsumowując – głównym powodem złego stanu zębów małych Polaków jest lekceważenie roli profilaktyki. Wszelkim problemom i schorzeniom zębów oraz jamy ustnej możemy skutecznie zapobiegać. Wystarczy, że będziemy pamiętać o odpowiedniej higienie oraz zabieraniu dziecka na regularne kontrole. Dzięki temu stomatolog będzie w stanie wyłapać problem „w zarodku” i zaradzić mu jak najmniej inwazyjnie.

Warto też sobie uświadomić, że współczesna pedodoncja (stomatologia dziecięca) różni się kolosalnie od tej, jaką być może pamiętamy z własnego dzieciństwa. Dzisiaj leczenie bez stresu, bólu i lęku to priorytet! Wystrój gabinetów, w których przyjmuje się dzieci jest pod każdym względem przemyślany – ściany są kolorowe, często zdobią je piękne rysunki. Pedodonci dbają o wytworzenie przyjemnej atmosfery, mają dobre i przyjazne nastawienie do dzieci. Zachęcają też gorąco, by zabrać dziecko na wizytę adaptacyjną jeszcze zanim jakiekolwiek leczenie okaże się konieczne. Dzięki temu dziecko nie będzie kojarzyło wizyty u dentysty z leczeniem zębów, ale właśnie z dbaniem o ząbki i piękny uśmiech.

Polecamy

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Skontaktuj się z nami


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

   [recaptcha]