Ile zębów ma dorosły człowiek?
28? A może 32? Ile zębów ma człowiek i od czego to zależy? Sprawdzamy!

Ile zębów ma człowiek?

Mały człowiek – ten, który dopiero przyszedł na świat - zwykle nie posiada zębów. Zwykle – bo według danych statystycznych jeden noworodek na około 2-3 tysiące rodzi się z częściowym uzębieniem. Wróćmy jednak do standardów - zęby, które z czasem zaczynają wypełniać jamę ustną niemowlęcia to tzw. zęby mleczne. Wyrzynają się one w różnym tempie, ale do około 3. roku życia dziecko powinno mieć już komplet mleczaków. Komplet, czyli 20 zębów, wśród których wyróżnić możemy 8 siekaczy, 4 kły i 8 trzonowców. Jak więc łatwo zauważyć, w uzębieniu „mlecznym” brakuje zębów przedtrzonowych.

Zęby na szóstkę!

Pod zębami mlecznymi kryją się zawiązki zębów stałych. To one są odpowiedzialne za fakt, że mleczaki z czasem wypadają. Zawiązki zębów stałych stopniowo zaczynają naciskać na korzenie mleczaków, które w wyniku tego zanikają. Mleczaki zaczynają się chwiać i powoli ustępują miejsca zębom stałym. Na wspomniany proces ma też wpływ rozrost szczęki i żuchwy dziecka, dlatego trudno przewidzieć, w którym momencie zacznie ono tracić zęby. Zazwyczaj ma to miejsce około 6 roku życia.

Zęby mleczne z reguły wypadają w tej samej kolejności, w której się pojawiały. Proces wymiany uzębienia może więc wyglądać różnie, ale zazwyczaj jako pierwsze wypadają dolne jedynki, następnie dolne dwójki, a kolejno górne jedynki i dwójki. Z czasem dochodzi do utraty kłów oraz trzonowców. W międzyczasie jama ustna stopniowo się wypełnia – pojawiają się w niej zęby stałe. I wbrew powszechnym przekonaniom, pierwsze wcale nie są jedynki, ale – szóstki! Lokują się one tuż za mlecznymi piątkami, przez co wielu rodziców mylnie bierze je za kolejne mleczaki. Zwał jak zwał, byleby przykładać do ich higieny odpowiednią wagę – te zęby zostaną już z nami do końca życia!

Komplet, czyli ile?

Po pojawieniu się pierwszych stałych zębów trzonowych najprawdopodobniej wypadnie środkowy siekacz (jedynka) w górnej szczęce, którego rzecz jasna zastąpi nowy ząb stały. Następnie pojawią się siekacze boczne (dwójki), a potem kły (trójki) wyrastające obok siekaczy bocznych w dolnej szczęce. Kolejno w dolnej i górnej szczęce powinny przebić się pierwsze przedtrzonowce (czwórki), dalej zaś kły w górnej szczęce oraz drugie przedtrzonowce (piątki). Trzonowce (szóstki i siódemki) zwykle wyrzynają się przed ukończeniem 13. roku życia. Tym samym nastolatek posiada w swojej szczęce komplet 28-u zębów. No właśnie, czy aby na pewno komplet?

Dla niektórych tak. U wielu osób proces wymiany uzębienia kończy się właśnie pojawieniem drugich trzonowców (tzw. siódemek). Trzecie zęby trzonowe, czyli ósemki nie muszą pojawić się nigdy. Jeśli się pojawią, zazwyczaj ma to miejsce między 16, a 25 rokiem życia (według innych źródeł między 17 a 30 rokiem życia, według jeszcze innych – ósemki powinny wyrosnąć najpóźniej do 23. roku życia). Dorosły człowiek mający pełne uzębienie posiada więc 32 zęby, wśród których wyróżniamy: 8 siekaczy, 4 kły, 8 zębów przedtrzonowych oraz 12 zębów trzonowych (w tym właśnie cztery ósemki).

Ósemki – sprawdź, czy na pewno ich nie masz!

Jeżeli ósemki nie wyrosły w przewidywanym okresie, warto wykonać zdjęcie panoramiczne, które podpowie nam, czy dodatkowy ząb (zęby) przypadkiem nie ukrywa się w dziąśle, a co za tym idzie – nie szykuje nam problemów w przyszłości. Jeśli mamy do czynienia z zębem zatrzymanym, może on z czasem obrosnąć w torbiel zawiązkową lub kaptur dziąsłowy, a to wiąże się dyskomfortem, a nawet dolegliwościami bólowymi.

Zatrzymane zęby mogą też prowadzić do stopniowego przesuwania się zębów przednich, prowadząc do ich wykrzywienia, a w efekcie – do powstania wady zgryzu. Wspomniane dolegliwości mogą być wskazaniem do usunięcia problematycznych ósemek.

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Skontaktuj się z nami


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

   [recaptcha]