Irygator do zębów - co to jest i do czego służy?
Nadal zbyt mało osób o nim słyszało. A tymczasem powinien się znajdować w każdej łazience! Czym jest irygator do zębów i w jaki sposób go używać?

Irygator do zębów - co to?

Na szczęście liczba osób, dla których higiena jamy ustnej kończy się na wyszczotkowaniu zębów z roku na rok się zmniejsza. Coraz więcej z nas rozumie, że szczotka, pasta, kubek i ciepła woda to dopiero pierwszy etap pielęgnacji zębów. Drugi to ich nitkowanie za pomocą nici dentystycznej, trzeci zaś – wypłukanie jamy ustnej specjalistycznym płynem. I choć może się wydawać, że to właśnie owe trzy etapy składają się na kompleksową higienę jamy ustnej, nie do końca jest to prawdą. Bo kropkę nad „i” stawia dopiero – irygator.

Irygator do zębów to urządzenie, które służy do higieny jamy ustnej poprzez precyzyjne i skuteczne oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych oraz obszarów trudno dostępnych dla szczoteczki. Działa on na zasadzie strumienia wody lub roztworu płynu do płukania jamy ustnej, który emitowany jest pod ciśnieniem. Irygator jest wyposażony w specjalną końcówkę, którą kieruje się wzdłuż linii dziąseł i między zębami, usuwając zanieczyszczenia, resztki pokarmu oraz bakterie.

 

Irygator do zębów - jak go używać?

Wyglądem przypomina szczoteczkę elektryczną. I choć jego cel jest podobny, działanie nieco inne. Zacznijmy więc od celu: irygator ma za zadanie usunąć płytkę nazębną oraz bakterie z miejsc, do których nie dociera zwykła szczoteczka - przestrzeni międzyzębowych, kieszonek dziąsłowych oraz miejsc znajdujących się wzdłuż linii dziąseł. W jaki sposób to robi? Wytwarza w tym celu strumień wody pod ciśnieniem, które pozwala skutecznie usunąć pozostałe resztki pokarmów i bakterii. Dodatkowo delikatnie masuje dziąsła, poprawiając ich kondycję (np. zmniejszając skłonność do krwawienia). Z uwagi na to, że końcówka irygatora ma wydłużony kształt (to cienka rurka, przez którą wydostaje się woda pod ciśnieniem), strumień wody jest bardzo wąski i z łatwością dociera do naprawdę trudno dostępnych miejsc, których nie jesteśmy w stanie skutecznie wyczyścić nawet nicią dentystyczną.

Irygator składa się z rękojeści z końcówką (to właśnie ten element przypomina wyglądem szczoteczkę i nim się posługujemy, pielęgnując zęby), pojemnika na wodę i bazy ładującej. W pierwszej kolejności nakładamy końcówkę na rękojeść i napełniamy zbiornik wodą o temperaturze nieprzekraczającej 40 st. C (chodzi o to, by woda nie była ani zbyt zimna ani zbyt gorąca). Wybieramy tryb pracy i ustawiamy irygator w pozycji pionowej, z końcówką skierowaną w stronę zębów. Rozchylamy usta i włączamy irygator. Strumień wody kierujemy pod kątem 90 st. Przesuwamy końcówkę irygatora powoli wzdłuż linii dziąseł oraz przestrzeni międzyzębowych. Po zakończeniu irygacji wyłączamy urządzenie i wylewamy pozostałą wodę, by nie stwarzać środowiska do namnażania się bakterii.

Dla kogo irygator do zębów?

Dla każdego, kto chce kompleksowo zadbać o higienę jamy ustnej. Zakup irygatora powinny  jednak w szczególności rozważyć osoby, które zmagają się z problemem wrażliwych i krwawiących dziąseł, odsłoniętych szyjek zębowych czy ciasnych przestrzeni międzyzębowych. Wytwarzany przez irygator pulsujący strumień wody ułatwia usuwanie bakterii i płytki nazębnej z okolic poddziąsłowych, co jest szczególnie pomocne w leczeniu stanów zapalnych czy chorób przyzębia. Wbrew przekonaniu niektórych – aparaty ortodontyczne, mosty, korony czy implanty nie są przeciwwskazaniem do używania irygatora. Wręcz przeciwnie! To właśnie jeden z powodów, dla których warto po niego sięgnąć! W wyposażeniu możemy znaleźć zestawy specjalistycznych końcówek - końcówki ortodontyczne, do kieszonek dziąsłowych czy implantów. Urządzenie to posiada też możliwość regulacji ciśnienia wody, dzięki czemu łatwo dostosować jego działanie do stanu zdrowia i wrażliwości jamy ustnej.

Nie ma wątpliwości, że irygator do zębów to doskonałe uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej.  Pozostaje więc już tylko pytanie, kiedy go stosować – przed czy po umyciu zębów? Wielu stomatologów twierdzi, że irygację najlepiej przeprowadzić przed właściwym szczotkowaniem. Taka kolejność sprawia, że pielęgnacja jest dokładniejsza - ciśnienie wody rozluźnia nagromadzone resztki jedzenia, co ułatwia ich późniejsze wymiecenie z jamy ustnej. Używanie irygatora po skończonym szczotkowaniu i nitkowaniu pomaga z kolei usunąć oporne zanieczyszczenia, osadzone w trudno dostępnych miejscach. Płukanie jamy ustnej specjalistycznym płynem zalecane jest już po skończonej irygacji.

 

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Skontaktuj się z nami


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

   [recaptcha]