Jak wygląda leczenie ortodontyczne?
Podejrzewasz, że powinieneś nosić aparat ortodontyczny, ale nie jesteś pewien jaki? Spokojnie, leczenie wady zgryzu zawsze przebiega pod czujnym okiem specjalisty, który podpowiada pacjentowi, jaki rodzaj aparatu sprawdzi się w jego przypadku i prowadzi przez cały proces leczenia. Sprawdź, jak wygląda leczenie ortodontyczne w Scandinavian Clinic!

Konsultacja i badanie ortodontyczne

Na konsultację do lekarza ortodonty wielu Pacjentów zgłasza się samodzielnie, ale równie często to stomatolog bądź pedodonta (w zależności od wieku pacjenta) sugeruje tego rodzaju wizytę. Ortodonta przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny w celu ustalenia przyczyny wady zgryzu oraz rozpoznania potrzeb Pacjenta. Po wstępnej rozmowie przeprowadza badanie jamy ustnej po to, by ocenić istniejącą wadę zgryzu oraz stopień jej zaawansowania. Lekarz sprawdza nie tylko stan uzębienia, ale też błony śluzowej. Ocenia pracę stawów skroniowo - żuchwowych,  sprawdza układ szczęki względem żuchwy, szerokość szczęk czy relacje zębów do szerokości łuków zębowych.

Co ważne, leczenie ortodontyczne nie może zostać rozpoczęte, jeśli zęby Pacjenta wymagają leczenia doraźnego - jeśli istnieje konieczność pozbycia się próchnicy czy wymiany wypełnienia, lekarz kieruje Pacjenta do stomatologa i zaprasza na kolejną wizytę po zakończeniu leczenia. Często rozpoczęcie leczenia ortodontycznego nie jest możliwe nawet, jeśli wszystkie zęby są zdrowe. W niemal wszystkich przypadkach bowiem konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, jak np. pantomogram czy cefalogram. Lekarz  wykonuje również wyciski zębów w celu odlania gipsowych modeli diagnostycznych. Dopiero po ocenie modeli i analizie specjalistycznych zdjęć, możliwe jest przejście do kolejnego etapu leczenia.

Plan leczenia ortodontycznego

To ważne, żeby Pacjent wiedział, czego się spodziewać - jak dokładnie będzie wyglądało leczenie, jak długo szacunkowo będzie trwało, na jakie koszty musi się przygotować, jakich wskazań należy przestrzegać w jego trakcie. Plan leczenia musi zostać zaakceptowany przez Pacjenta, a w przypadku pacjenta niepełnoletniego - przez jego rodzica. Lekarz sugeruje konkretny rodzaj aparatu, który w danym przypadku sprawdzi się najlepiej, ale ostateczna decyzja zawsze zależy od Pacjenta, jego oczekiwań i możliwości finansowych.

Istnieją dwa podstawowe typy aparatów ortodontycznych: zdejmowane i stałe. O tym, jaki rodzaj sprawdzi się w przypadku danego pacjenta decyduje jego wiek oraz indywidualne problemy i warunki zgryzowe. Więcej na temat rodzajów aparatów ortodontycznych pisaliśmy dla Was tutaj.

Założenie aparatu ortodontycznego - jak wygląda

Jeżeli zapadnie decyzja o leczeniu aparatem ruchomym, to w czasie wizyty ortodonta przekazuje pacjentowi aparat i wskazówki, jak go założyć i zdejmować. Pacjent otrzymuje także harmonogram noszenia aparatu, do którego powinien się stosować.

Jeżeli leczenie ortodontyczne będzie się odbywać z udziałem aparatu stałego, ortodonta montuje go w czasie wizyty, a cały zabieg trwa około jednej godziny. Po dokładnym wyczyszczeniu powierzchni zębów, lekarz mocuje na nich zamki za pomocą specjalnego kleju i lampy. Będą one towarzyszyć pacjentowi już  do końca leczenia. Wewnątrz zamków znajdują się rowki, w które wprowadzony zostaje łuk, będący źródłem nacisku na prostowane zęby.

Cena za ten etap leczenia jest zależna od rodzaju aparatu ortodontycznego. Ceny poszczególnych aparatów znajdziecie tutaj. Warto pamiętać, że ostateczny koszt i czas leczenia zależy od indywidualnej sytuacji Pacjenta oraz jego wady.

W czasie wizyt kontrolnych, które odbywają się według ustalonego planu - najczęściej co 1 do 2 miesięcy - lekarz ortodonta wymienia łuki na coraz mocniejsze oraz zakłada nowe ligatury.

Wizyty kontrolne - leczenie ortodontyczne

W czasie wizyt kontrolnych, które odbywają się według ustalonego planu - najczęściej co 1 do 2 miesięcy - lekarz ortodonta wymienia łuki na coraz mocniejsze oraz zakłada nowe ligatury. To elastyczne gumki, których zadaniem jest podtrzymywanie drucika aparatu w zamkach. Dzięki nim łuk nie przesuwa się ani nie wypada. Są one dostępne w różnych wersjach kolorystycznych, z czego chętnie korzystają najmłodsi pacjenci, decydując się na nowy kolor ligatur w czasie każdej kolejnej wizyty.

Gumki nie są potrzebne w przypadku aparatów samoligaturujących. To nowoczesny rodzaj aparatów ortodontycznych, który wykorzystuje mniejszą siłę nacisku na zęby niż modele klasyczne. Leczenie tego rodzaju aparatem zazwyczaj trwa krócej, wymaga rzadszych wizyt kontrolnych, powoduje mniejszy dyskomfort i ułatwia Pacjentom utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej. W czasie wizyt kontrolnych lekarz ocenia również postępy leczenia, sprawdza stan zębów i dziąseł. W przypadku leczenia aparatem ruchomym, wizyty kontrolne również są potrzebne, ale odbywają się rzadziej. Także i w tym wypadku lekarz ocenia efekty leczenia, aktywując elementy aparatu wyjmowanego.

Krok 5. Zdjęcie aparatu ortodontycznego

Po jakim czasie ma to miejsce? Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Czas leczenia ortodontycznego zależy od wady zgryzu, stopnia jej zaawansowania, wybranego aparatu oraz wieku pacjenta. Trzeba się nastawić na okres nie krótszy niż 1,5 roku, chociaż w przypadku osób dorosłych to często niewystarczający czas, by pozbyć się utrwalonej wady.

Po odklejeniu zamków i zdjęciu pierścieni lekarz dokładnie czyści i poleruje zęby pacjenta, a następnie pobiera wyciski w celu wykonania aparatów retencyjnych (utrzymujących efekt leczenia) i modeli końcowych. Cały zabieg jest bezbolesny dla Pacjenta.

Retencja - stabilizacja zgryzu

Choć mogłoby się tak wydawać, to jeszcze nie koniec leczenia. W przypadku pacjentów korzystających z aparatów stałych, pora na retencję. Retencja to proces stabilizacji skorygowanego zgryzu. Czy to potrzebne? Tak, ponieważ zęby po wyprostowaniu - zwłaszcza u osób dorosłych - dążą do tego, by powrócić na swoje dawne miejsce. Po zdjęciu aparatu pacjent otrzymuje więc od lekarza tzw. płytkę retencyjną. To rodzaj zdejmowanego aparatu ortodontycznego, którego zadaniem jest utrzymanie efektu aktywnego leczenia.

Oprócz płytki retencyjnej pacjent otrzymuje również szczegółowy instruktaż jej używania. Początkowo jest to konieczne w dzień i w nocy, z czasem wymagana częstotliwość noszenia aparatu maleje. To, ile powinna potrwać retencja, zależy od indywidualnych predyspozycji Pacjenta.

Polecane

close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Skontaktuj się z nami


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

   [recaptcha]