Zęby a pandemia. O tych zabiegach stomatologicznych pamiętaj nawet w czasie pandemii!
Zaniedbywanie zdrowia jamy ustnej to nie tylko ryzyko powikłań – to również zagrożenie dla zdrowia ogólnego! Jeśli więc zdecydowaliśmy się odłożyć leczenie zębów ze względu na pandemię, jak najszybciej skonsultujmy się z gabinetem stomatologicznym. Bo poniższych zabiegów dentystycznych naprawdę nie warto odkładać na później. Zęby a pandemia - jak wygląda sytuacja?

Zęby a pandemia

Jednym z najboleśniejszych skutków trwającej obecnie pandemii stało się ograniczenie dostępu do usług medycznych. Z uwagi na ryzyko zakażenia koronawirusem zalecano Pacjentom odłożenie na później planowanych zabiegów - zwłaszcza tych, nie wymagających natychmiastowego przeprowadzenia. Podobne ograniczenia objęły branżę stomatologiczną. Ze względu na konieczność podporządkowania się wprowadzonym obostrzeniom gabinety stomatologiczne zostały czasowo zamknięte. Planowane wizyty przesunięto, a zarejestrowanie nowych stało się niemożliwe. Do dyspozycji Pacjentów pozostały jedynie specjalne placówki dyżurne, z których skorzystanie wiązało się z wcześniejszą konsultacją telefoniczną. Wizyta stacjonarna była możliwa wyłącznie w pilnych, wymagających natychmiastowej interwencji przypadkach.

W związku z ustabilizowaniem się sytuacji epidemicznej w naszym kraju stopniowo przywrócono świadczenie większości usług medycznych - w tym również stomatologicznych. Dzięki coraz większej wiedzy na temat tego, jak uniknąć zakażenia, możliwe jest przeprowadzanie w zasadzie wszystkich zabiegów bez ryzyka zakażenia koronawirusem. Gabinety stomatologiczne zachowują w tym względzie wyjątkowy reżim sanitarny.

Zęby a pandemia to wciąż problem. Wiele osób nadal zwleka z wizytą z uwagi na obawę przed zarażeniem. Dentyści przestrzegają - to duży błąd! Ostatnie miesiące pokazały nam, że zupełne wygaszenie epidemii trudno przewidzieć. Skutki odkładania leczenia chorujących zębów - zdecydowanie łatwiej. Poniższych zabiegów dentystycznych naprawdę nie warto odkładać na później - pomimo pandemii!

Przegląd stomatologiczny w czasie pandemii

W normalnych warunkach na wizytę kontrolną do stomatologa najlepiej zgłaszać się co 6 miesięcy - bez względu na ewentualne dolegliwości czy ich brak. Pamiętajmy, że wiele problemów w jamie ustnej nie daje objawów od razu - rozwija się "podstępnie", w ukryciu. Dzięki regularnym przeglądom stomatologicznym lekarz może wychwycić problem na etapie, kiedy nie będzie jeszcze konieczne zaawansowane, inwazyjne leczenie.

Z uwagi na sytuację epidemiczną wielu pacjentów zostało zmuszonych do rezygnacji z wykonania przeglądu. Jeśli od początku pandemii nie odwiedziłeś stomatologa, jak najszybciej umów się na wizytę kontrolną. Nawet, jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości.

Higienizacja zębów

Scaling, piaskowanie i fluoryzacja to trzy zabiegi, wchodzące w skład tzw. higienizacji zębów. Stanowi ona najlepszą profilaktykę zapobiegającą powstawaniu próchnicy. W normalnych warunkach zabiegi te najlepiej powtarzać co 6 miesięcy. W przypadku osób, które piją dużo kawy, herbaty lub palą papierosy - nawet co 3 miesiące. Regularnie wykonywana higienizacja pozwala zapobiec wielu problemom w jamie ustnej.

Gromadzący się na zębach kamień jest bowiem idealnym podłożem do rozwoju próchnicy. Jego obecność może skutkować poważnym stanem zapalnym dziąseł, sprzyja ich krwawieniu i rozwojowi chorób przyzębia (tzw. paradontozy). Co więcej, przyczynia się do powstania nieprzyjemnego zapachu z ust. Jeśli więc z uwagi na trwającą epidemię zrezygnowałeś z higienizacji zębów, jak najszybciej umów się wykonanie profilaktycznego zabiegu.

"

Jeśli odłożyłeś leczenie zębów ze względu na pandemię, jak najszybciej skonsultuj się z gabinetem stomatologicznym. Tych zabiegów nie można odkładać!

"

Zęby a pandemia - ból zęba

Czasem zaczyna się niewinnie. Pobolewa sporadycznie - przy jedzeniu i piciu albo w czasie szczotkowania. Ale to właśnie te niewinne sygnały powinny skłonić cię do konsultacji ze stomatologiem! Być może to "tylko" nadwrażliwość, ale zawsze istnieje ryzyko, że w zębie rozwija się próchnica i stan zapalny. Jeśli tak, to niewinne pobolewanie z czasem zamieni się w ćmiący, ostry lub pulsujący, trudny do zniesienia ból, który będzie wymagał natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Ból zęba potrafi skutecznie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie. Może promieniować na całą szczękę, powodować ból głowy i być źródłem innych dolegliwości. Z czasem staje się oporny na tabletki przeciwbólowe, dlatego radzenie sobie z nim samodzielnie nie jest możliwe.

Pamiętaj! Ból zęba zawsze jest sygnałem, że potrzebujesz pomocy stomatologa. Im dłużej zwlekasz z wizytą, tym gorsze mogą być skutki. To m.in. zapalenie miazgi, które wymaga leczenia kanałowego, zapalenie tkanek okołowierzchołkowych czy ropień. Jeśli zgłosisz się do lekarza jak najwcześniej, prawdopodobnie wystarczy zwykłe wypełnienie. Jeśli z uwagi na obawę przed zarażeniem koronawirusem zlekceważyłeś pojawiający się ból zęba, jak najszybciej umów się na wizytę. Warto sprawdzić, czy w zębie nie rozwija się próchnica lub stan zapalny.

Jeśli od początku pandemii nie odwiedziłeś stomatologa, jak najszybciej umów się na wizytę kontrolną. Nawet, jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości.

Krwawienie dziąseł

W czasie szczotkowania zauważyłeś, że twoje dziąsła krwawią? Wiele osób lekceważy ten objaw sądząc, że jego powodem jest zbyt intensywne szorowanie. Niestety, powód zazwyczaj tkwi głębiej. Przyczyn krwawienia dziąseł może być naprawdę sporo - od anemii czy zaburzeń krzepnięcia po choroby wątroby. Jednym z najczęstszych powodów jest jednak parodontoza - poważna choroba przyzębia. We wczesnym etapie można ją wyleczyć poprzez oczyszczenie zębów z kamienia i osadu, który spowodował infekcję.

W poważniejszych przypadkach zaleca się również oczyszczanie głębokich kieszonek przyzębia oraz polerowanie powierzchni korzeni. Pozwala to na usunięcie bakterii, sprzyja regeneracji dziąseł i poprawia stabilność zębów. Jedną z bardziej zaawansowanych technik leczenia jest tzw. sterowana regeneracja tkanek, która polega - mówiąc najprościej - na korekcie zniszczonych przez chorobę dziąseł i kości. Jeśli ślady krwi podczas szczotkowania pojawiają się regularnie, nie zwlekaj z wizytą u stomatologa!

Ortodoncja

Leczenie ortodontyczne wymaga systematyczności. Samo założenie aparatu to nie wszystko! Podstawą skutecznego leczenia są regularne wizyty kontrolne (zazwyczaj co 1 - 2 miesiące), w czasie których lekarz wymienia łuki na mocniejsze i zakłada nowe ligatury. W czasie wizyt ortodonta sprawdza też stan zębów i dziąseł oraz ocenia postępy leczenia. Jeśli nie będziemy kontynuowali go według zaplanowanego schematu, trudno liczyć na poprawę wady zgryzu. A można wręcz spodziewać się dodatkowych problemów!

Leczenie ortodontyczne polega na przesuwaniu zębów poprzez wywieranie na nie kontrolowanych sił. Jeśli zabraknie fachowej kontroli, nacisk może być zbyt za słaby lub za mocny, może dojść do nadmiernego wychylania łuków, co może być źródłem bólu czy pogłębiania się istniejącej wady. Jeśli więc z uwagi na epidemię koronawirusa zdecydowałeś się przesunąć wizytę kontrolną u ortodonty, jak najszybciej umów się do lekarza! Zęby a pandemia - tutaj nie ma co czekać, trzeba działać!

Chcesz więcej? Zapisz się do naszego newslettera! Otrzymasz dostęp do ekskluzywnych ofert, promocji oraz profesjonalnych porad!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie informacji o aktualnych promocjach, nowych usługach oraz bezpłatnych przeglądach za pośrednictwem adresu e-mail. Informacje będą wysyłane w formie newslettera zawierającego wyłącznie wartościową treść. Korzyści uzyskiwane przez Pacjenta to m.in. bezpośredni dostęp do treści zamieszczonych na blogu kliniki, wcześniejsze informowanie o terminie umówionych wizyt, możliwość skorzystania z promocji dla stałych Pacjentów, informowanie o organizowanych akcjach promocyjnych.
Potwierdzam, że mam wiedzę o tym, że administratorem danych osobowych jest Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie i że administrator przetwarza dane w celach wskazanych powyżej jedynie na podstawie zgody. Podana zgoda ma charakter dobrowolny,a ja mam prawo do wycofania zgody w dowolnym momencie. Zapoznałem się z pełną informacją o przetwarzaniu danych osobowych znajdującą się w Polityce prywatności.
Polecane
close
Potrzebujesz więcej informacji?
Oddzwonimy do Ciebie

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Skontaktuj się z nami


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Scandinavian Clinic Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi 'umów wizytę'.

   [recaptcha]